Teçhizat El Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir teçhizat elinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir teçhizat eli olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Teçhizat elleri, sondaj kuleleri ve diğer ağır makineleri çalıştıran kişilerdir. Ekipmanın kurulumundan güvenli ve verimli bir şekilde çalıştırılmasına kadar her şeyden onlar sorumludur.

Teçhizat eller genellikle öngörülemeyen bir ortamda uzun saatler çalışır. Acil durumlara müdahale etmek, ekipmanı onarmak veya teçhizatlarında rutin bakım yapmak için günün veya gecenin herhangi bir saatinde çağrılabilirler.

Rig El İşi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir teçhizat eli genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Ekipmanın kullanımının güvenli olduğundan emin olmak için inceleme
 • Tesis çevresinde ekipman veya malzemeleri taşımak için vinçler, forkliftler veya diğer ağır makineler kullanmak
 • Ekipmanı aşınma ve yıpranma belirtileri açısından incelemek, gerektiğinde parçaları değiştirmek
 • Petrol arama veya inşaat amacıyla zeminde delik açmak için sondaj kulelerinin işletilmesi
 • Makaralar ve vinçler gibi inşaat projelerinde kullanılan arma ekipmanlarının kurulumu ve bakımı
 • Petrol arama veya inşaat projelerinde kullanılan vinçler, vinçler ve arma ekipmanları gibi kaldırma ekipmanlarının kurulumu ve bakımı
 • Buldozer, beko veya forklift gibi çeşitli inşaat ekipmanlarının çalıştırılması
 • Makine bileşenlerini temizleyerek ve yağlayarak ekipmanı kullanıma hazırlama
 • Kuyulardan petrol veya doğal gaz akışını kontrol etmek için çalışan pompalar veya vanalar

Teçhizat El Maaşı Ne Kadar?

Bir teçhizat işçisinin maaşı, deneyim seviyelerine, şirket büyüklüğüne ve yaptıkları sondaj türüne bağlı olarak değişebilir. Küçük şirketler için çalışan eller, büyük şirketler için çalışanlardan daha az para kazanabilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 50.738 $ (24.30 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 30.000 TL (72.10 TL/saat)

Donanım ellerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Kule ellerine olan talep, petrol ve doğal gaz talebine bağlı olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri enerjiden daha bağımsız hale geldikçe, teçhizat ve teçhizat ellerine olan talep artabilir.

Teçhizat El İşi Gereksinimleri

Bir teçhizat el pozisyonu aşağıdakileri gerektirebilir:

Eğitim: Çoğu teçhizat elinin lise diplomasına veya belgesine ihtiyacı yoktur. Fakat bazı teçhizatçılar, iş bulma şanslarını artırmak için liseyi bitirmeyi veya bir GED kazanmayı seçer.

Antrenman tecrübesi: Çoğu teçhizat işçisi, yeni işverenlerinden iş başında eğitim alır. Bu eğitim, işin karmaşıklığına ve şirket politikalarına bağlı olarak birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir. Eğitim, şirketin güvenlik prosedürleri, kullandıkları özel ekipman ve işin günlük sorumlulukları hakkında öğrenmeyi içerebilir.

En Popüler:  Sigorta Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sertifikalar ve Lisanslar: Bir petrol kulesi üzerinde çalışmaya başlamadan önce teçhizat ellerinin sertifika alması gerekir. Rig eller ek olarak daha fazla deneyim kazanmak ve kazanç potansiyellerini artırmak için başka sertifikalar da kazanabilir.

Teçhizat El Olmak İçin Gerekli Beceriler

Rig ellerinin başarılı olması için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: Teçhizat elleri, çalışmalarının amacını ve daha büyük operasyona nasıl uyduğunu anlamak için ekibin geri kalanıyla iletişim kurar. Ayrıca, teçhizat ve yapılan iş hakkında bilgi aktarmak için ekiple iletişim kurarlar. Teçhizat elleri, teçhizat ve yapılan iş hakkında bilgi aktarmak için iletişim becerilerini kullanır. Ayrıca teçhizat ve yapılan iş hakkında bilgi aktarmak için iletişim becerilerini kullanırlar.

Takım çalışması: Ekipman elleri, diğer ekip üyeleriyle birlikte ekipler halinde çalışır. Bu yüzden başkalarıyla çalışabilmeleri onlar için önemlidir. Teçhizat elleri genellikle diğer teçhizat elleriyle çalışır. Fakat aynı zamanda vinç operatörleri, elektrikçiler ve kaynakçılar gibi diğer ekip üyeleriyle de çalışırlar. Başkalarıyla iyi çalışan teçhizat eller genellikle denetleyici rollere terfi eder.

Problem çözme: Donanım elleri, donanımdaki sorunları gidermek için problem çözme becerilerini kullanır. Sorunu belirlemek ve bir çözüm bulmak için ekipman ve araçlar hakkındaki bilgilerini kullanırlar. Donanım eller, güvenlik tehlikelerini belirlemek ve onarmak için de problem çözme becerilerini kullanır. Sorunun kaynağını bulmak ve düzeltmek için ekipman ve araçlar hakkındaki bilgilerini kullanırlar.

Mekanik yetenek: Mekanik yetenek, makinelerin ve aletlerin nasıl çalıştığını anlama yeteneğidir. Ekipman ellerinin kullandıkları ekipmanı nasıl çalıştıracaklarını ve tamir edeceklerini anlamaları gerekir. Bu durum şemaları, diyagramları ve kılavuzları nasıl okuyup anlayacağınızı bilmeyi içerir. Ekipman ellerinin ek olarak vinçlerin, forkliftlerin ve diğer ağır makinelerin nasıl çalıştırılacağı da dahil olmak üzere alet ve ekipmanların nasıl kullanılacağını anlaması gerekir.

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat etmek, teçhizat elleri için önemlidir, çünkü olası sorunları büyük problemler haline gelmeden önce fark etmelerini sağlar. Teçhizatın elleri, teçhizat üzerindeki herkesin güvenliğini sağlamak için potansiyel tehlikeleri tanımlayabilmeli ve gerekli önlemleri alabilmelidir. Teçhizatın elleri ek olarak ekipmandaki küçük değişiklikleri fark edebilmeli ve bu değişikliklerin nedenini belirleyebilmelidir.

En Popüler:  Marka Temsilcisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Teçhizat El Çalışma Şartları Nasıl?

Teçhizat eller petrol kuleleri üzerinde çalışır ve ekipmanın bakımından ve çalışmasından sorumludur. Uzun saatler, genellikle günde 12 saat veya daha fazla çalışırlar ve fazla mesai yapmaları gerekebilir. İş fiziksel olarak zorlu ve tehlikeli olabilir. Bu yüzden teçhizat elleri iyi fiziksel durumda olmalı ve güvenlik prosedürlerini izleyebilmelidir. Genellikle vardiyalı çalışırlar. Bu yüzden saatleri değişebilir. Şirketin ihtiyaçlarına bağlı olarak bazı teçhizat ellerinin farklı yerlere seyahat etmesi gerekebilir.

Teçhizat El İçin Mesleki Gelişme

İşte teçhizatlı ellerin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Ekipman ellerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalması gerekecektir.

Teknik Beceri Gereksinimi

Petrol ve gaz endüstrisi giderek daha teknik hale geliyor, bu da başarılı olmak için teçhizatçıların daha fazla teknik beceriler geliştirmesi gerektiği anlamına geliyor.

Endüstri daha karmaşık hale geldikçe, teçhizat ellerinin karmaşık ekipmanları çalıştırabilmesi ve bakımını yapabilmesi gerekecektir. Ayrıca, planlar ve kılavuzlar gibi teknik belgeleri okuyabilmeleri ve anlayabilmeleri gerekecektir. Ayrıca, mühendisler ve yöneticiler gibi ekibin diğer üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir.

Daha Fazla Otomasyon

Petrol ve gaz endüstrisi, maliyetleri azaltmak ve verimliliği artırmak için daha fazla otomasyona doğru ilerliyor. Birçok işin yerini otomatik sistemler aldığından, bu trendin işgücü üzerinde önemli bir etkisi var.

Sonuç olarak, teçhizat ellerinin rekabetçi kalabilmek için bu sistemlerle nasıl çalışacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Ayrıca, en son trendlere ayak uydurmak için geliştirilmekte olan yeni teknolojilere aşina olmaları gerekecektir.

Disiplinler Arasında İşbirliği

Şirketler verimliliği artırmanın ve maliyetleri düşürmenin yollarını ararken, petrol ve gaz endüstrisi giderek daha fazla işbirlikçi hale geliyor.

Bu eğilim, disiplinler arasında daha fazla işbirliğine yol açıyor ve bu da teçhizat ellerinin yeni sorumluluklar alması için fırsatlar yaratıyor. Mesela teçhizat ellerinden yeni ekipmanların kurulmasına yardım etmeleri veya çalışanları yeni prosedürler konusunda eğitmeleri istenebilir.

Bir Teçhizat Eli Nasıl Olunur?

Bir teçhizat el kariyeri, mühendislik kariyerinize başlamanın harika bir yolu olabilir. Bir teçhizat ustası olarak, sondaj kulelerinin farklı bileşenleri ve birlikte nasıl çalıştıkları hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca bir üretim ortamında alet ve makinelerle çalışma deneyimi de kazanacaksınız. Bu deneyim, diğer mühendislik işlerine geçtiğinizde size yardımcı olacaktır.

Kariyer ve İş İmkanları

Teçhizat eller genellikle teçhizat üzerinde daha fazla sorumluluk alarak ilerler. Teçhizat eline liderlik etmek için terfi ettirilebilirler veya dolambaçlı veya bumba operatörü gibi diğer pozisyonlara geçebilirler. Tecrübe ile, teçhizat elleri sonunda teçhizat yöneticisi olabilir. Bazı teçhizat elleri ek olarak bağımsız yükleniciler olmayı da seçebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu