Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024


Prehistorik Arkeoloji Nedir?

Prehistorik Arkeoloji Bölümü bir lisans programı olup, bölümün amacı insanlık tarihinde meydana gelen tüm tarihsel gelişmeleri etkilemiş kalıntıları gün ışığına çıkaracak kişiler yetiştirmektir.

Prehistorik Arkeoloji Bölümü’nü tercih eden öğrenciler, arkeoloji ile ilgilenmek için aranan temel özellikler arasında, meraklı, disiplinli ve tarihi kalıntı ve eserlerden sorumludur.

Prehistorik Arkeoloji Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Prehistorik Arkeoloji bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Prehistorik Arkeoloji bölümü Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer almaktadır.

Tarih Öncesi Arkeoloji Dersleri Neler?

Prehistorik Arkeoloji bölümü öğrencileri, eğitimin 4 yılında arkeoloji ve tarih ile ilgili birçok dersle karşılaşacaklar.

Seçim listesinde Prehistorik Arkeoloji bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Klasik Arkeolojiye Giriş
  • İlk İnsan ve Yaşam Tarzları
  • Tarih Öncesi Kültürel Evrim
  • Çizim Yöntemleri
  • Paleolitik Çağ
  • Neolitik Çağ
  • Prehistorik Teknolojilere Giriş
  • Yakın Doğu’da Kalolitik Çağ
  • Çevresel Arkeoloji
  • Anadolu’da Erken Tunç Çağı

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Prehistorik Arkeoloji Lisans Diploması” alacaklardır. Diploması olan kişilere “Arkeolog” unvanı verilir.

Tarih Öncesi Arkeoloji Mezunu Ne Yapar?

Prehistorik Arkeoloji Bölümü’nden mezun olan bireylerin iş hayatındaki temel görevleri, arkeolojik çalışmalarla birlikte cevapsız kalan veya halen araştırılmakta olan sorulara cevap vermektir.

Tarih Öncesi Arkeoloji Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Kamu kurumları, Prehistorik Arkeoloji mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerlerdir. Kamu kurumları dışında akademik kariyer fırsatları da var.

En Popüler:  Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024

Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü Taban Puanları 2024

Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü 2024 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 03:47:03’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
İstanbul Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Tarih Öncesi Arkeolojisi (Örgün) EA 52 267,45273 460.600
Ankara Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Tarih Öncesi Arkeolojisi (Örgün) EA 31 248,59418 594.811

Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu