Tarih Öğretmenliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2021


Tarih Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Tarih Öğretmenliği Bölümü bir lisans programı olup, bölümün amacı eğitim kurumlarında öğrencilere tarih derslerini en iyi ve en faydalı şekilde öğretmek, öğrencilerin tarih dersi konusunda bilgili ve donanımlı olmalarını sağlamaktır. Tarih Öğretmenliği Bölümü mezunlarının eğitim sektörüne ve öğrencilerine fayda ve katkı sağlaması beklenmektedir.

Tarih Öğretmenliği Bölümünde öğretmek isteyen, öğrenme ve öğretme ile ilgilenen, öğretme arzusu olan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilen ve sorumluluk sahibi öğrenciler bölümün temel özellikleri arasındadır.

Tarih Öğretmenliği Bölümünde Eğitim Kaç Yıldır?

Tarih Öğretmenliği Bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Tarih Öğretmenliği Bölümünün Dersleri Neler?

Tarih Öğretmenliği Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatı, tarihi ve öğretmenlik mesleği hakkında öğrenebilecekleri pek çok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Tarih Öğretmenliği Bölümü olan aday öğrenciler için;

  • Eğitim bilimine giriş
  • Türk tarihine giriş
  • Tarih bilimine giriş
  • Antik çağda Anadolu
  • İslam tarihine giriş
  • Osmanlı paleografyası
  • Bizans tarihi
  • Selçuklu tarihi
  • Tarih çalışma yöntemleri
  • Program geliştirme ve öğretme

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Tarih Öğretmenliği Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alan mezunlara Tarih Öğretmeni unvanı verilir.

Tarih Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Tarih Öğretmenliği Bölümü mezunu olan ve Tarih Öğretmeni unvanına sahip kişilerin mesleki yaşamlarındaki temel görevleri, çalıştıkları eğitim kurumlarında öğrencilere tarihi en iyi ve doğru şekilde öğretmektir.

Tarih Öğretmenliği Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Devlet veya özel eğitim kurumları, tarih eğitimi mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerlerdir. Üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra kamu sektöründe istihdam edilebilmeleri için gerekli sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.

Tarih Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları 2021

Tarih Öğretmenliği Bölümü 2021 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.03.2021 tarihinde ve saat 03:48:33’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite AdıBölümPuan TürüKont.Taban PuanSıralama
Marmara Üniversitesi (İstanbul) (Devlet)Tarih Öğretmenliği (Örgün)SÖZ21390,3167617.820
Gazi Üniversitesi (Ankara) (Devlet)Tarih Öğretmenliği (Örgün)SÖZ21387,5965819.5850
Dokuz Eylül Üniversitesi (İzmir) (Devlet)Tarih Öğretmenliği (Örgün)SÖZ21374,081930.990
Necmettin Erbakan Üniversitesi (Konya) (Devlet)Tarih Öğretmenliği (Örgün)SÖZ21361,8994245.408
Atatürk Üniversitesi (Erzurum) (Devlet)Tarih Öğretmenliği (Örgün)SÖZ21349,6548964.961
Dicle Üniversitesi (Diyarbakır) (Devlet)Tarih Öğretmenliği (Örgün)SÖZ21349,137465.978
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van) (Devlet)Tarih Öğretmenliği (Örgün)SÖZ21341,4765781.191

Tarih Öğretmenliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Tarih Öğretmenliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Tarih Öğretmenliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu