Tamir Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir onarım teknisyeninin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir onarım teknisyeni olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Onarım teknisyenleri, her türlü ekipmanın teşhis ve onarımından sorumludur. Genellikle endüstriyel veya ticari makinelerle çalışırlar. Fakat ev aletlerini veya diğer tüketim mallarını da onarabilirler.

Onarım teknisyenleri, sorunu bir ekipman parçasıyla hızlı bir şekilde değerlendirebilmeli ve onu düzeltmenin en iyi yolunu belirleyebilmelidir. Herhangi bir onarım yapmadan önce sorunun kaynağını belirlemek için genellikle özel araçlar ve tanılama yazılımı kullanırlar.

Tamir Teknisyeni Sorumlulukları ve Görevleri

Onarım teknisyenlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • İşleri tamamlamak için neyin gerekli olduğunu belirlemek için ölçüm ekipmanı ve malzemeleri
 • Motorlar, yataklar ve diğer hareketli parçalar gibi hasarlı ekipmanların onarılması veya değiştirilmesi
 • Gelecekte arızalara yol açabilecek olası sorunları belirlemek için ekipmanı incelemek
 • El aletleri ve elektrikli aletler kullanarak boru ve kablo tesisatı dahil makine ve teçhizatın kurulumu
 • Transformatörler, kapasitörler ve devre kesiciler gibi kablolama ve bileşenler dahil olmak üzere elektrik sistemlerinin onarımı
 • Ekipmanla ilgili sorunların giderilmesi ve gerektiğinde onarımların yapılması
 • Düzenli bakım kontrolleri yaparak, parçaları değiştirerek veya onarımlar gerçekleştirerek ekipmanın bakımını yapmak
 • Ekipmanla ilgili sorunları teşhis etmek ve onarım veya değiştirme için önerilerde bulunmak
 • Yağ değişimi, filtre değişimi, kayış ve hortum değişimi gibi ekipmanların rutin bakımlarının yapılması

Tamir Teknisyeni Maaşı Ne Kadar?

Onarım teknisyenlerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirketin büyüklüğüne ve bulunduğu şehre göre değişir. Ayrıca fazla mesai şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (21.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (38.70 TL/saat)

Onarım teknisyenlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Tüketicilerin yeni ve daha karmaşık elektronik ürünlere olan talebi arttıkça, onarım teknisyenlerine olan talep de artacaktır. Giderek daha karmaşık hale gelen cep telefonlarını, bilgisayarları ve diğer cihazları onarmak için onarım teknisyenlerine ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Onarım Teknisyeni İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Tamir Teknisyeni İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir onarım teknisyeninin aşağıdakilere sahip olması gerekebilir:

Eğitim: Çoğu işveren, tamir teknisyenlerinin lise diplomasına veya eşdeğerine sahip olmasını ister. Bazı işverenler, elektronik, elektronik mühendisliği veya ilgili bir alanda önlisans veya lisans mezuniyetine sahip teknisyenleri işe almayı tercih eder. Bu programlar öğrencilere elektrik, elektronik ve devre ilkelerini öğretir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu işveren, kendi başlarına çalışmaya başlamadan önce onarım teknisyenlerinin bir eğitim programını tamamlamasını ister. Bu programlar birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir ve onarım teknisyenine çeşitli ekipman türlerini doğru şekilde nasıl teşhis edip onaracağını öğretir. Ayrıca onarım planları oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım (CAD) programının nasıl kullanılacağı gibi temel bilgisayar becerilerini de öğretebilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir tamir teknisyeni olmak için şart değildir. Fakat iş başvurularında sizi daha rekabetçi bir aday haline getirebilirler.

Tamir Teknisyeni Olmak İçin Gerekli Beceriler

Onarım teknisyenlerinin başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Teknik beceriler: Onarım teknisyenleri, elektrik, mekanik ve yazılım sistemleri hakkında temel bir anlayışa sahip olmalıdır. Bu sistemlerin nasıl çalıştığını anlamak, sorunları belirlemenize ve çözümler bulmanıza yardımcı olabilir.

İletişim yetenekleri: Onarım teknisyenlerinin sahip olması gereken iletişim becerileri, genellikle onarım çözümlerini müşterilere açıklamaları gerektiği için gereklidir. Onarım teknisyenleri, müşteriler ve iş arkadaşlarıyla açık ve net bir şekilde iletişim kurabilmelidir. Ayrıca müşterilerin endişelerini dinleyebilmeli ve önerdikleri çözümleri açıklayabilmelidirler.

Problem çözme yetenekleri: Onarım teknisyenleri, makinelerle ilgili sorunları belirlemek ve çözmek için problem çözme becerilerini kullanır. Problem çözme becerilerini bir problemin kaynağını belirlemek, çözümleri araştırmak ve makineyi onarmak için bir çözüm uygulamak için kullanırlar.

Organizasyon becerileri: Onarım teknisyenleri, bir onarımı tamamlamak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olduklarından emin olmak için çalışma alanlarını ve araçlarını düzenleyebilmelidir. Organizasyon becerileri ek olarak onarım teknisyenlerinin işlerine öncelik vermelerine ve tüm görevlerini zamanında tamamlamalarına yardımcı olabilir.

Detaylara dikkat: Onarım teknisyenleri, bir makineyi doğru bir şekilde onardıklarından emin olmak için ayrıntılara çok dikkat etmelidir. Ayrıntılara gösterilen özen, onarım teknisyenlerinin bir onarımdan sonra bir makinenin düzgün çalışıp çalışmadığını fark etmelerine de yardımcı olabilir.

Tamir Teknisyeni Çalışma Şartları Nasıl?

Onarım teknisyenleri, fabrikalar, ofis binaları, perakende mağazaları ve özel evler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Gürültüye, toza ve dumana maruz kalabilirler ve sıkışık veya garip pozisyonlarda çalışabilirler. Birçok onarım teknisyeni tam zamanlı olarak çalışır ve bazıları haftada 40 saatten fazla çalışır. Acil durumlara müdahale etmek için akşamları ve hafta sonları çalışabilirler.

Tamir Teknisyeni İçin Mesleki Gelişme

İşte onarım teknisyenlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Onarım teknisyenlerinin, becerilerini güncel tutmak ve iş yerinde rekabet avantajını sürdürmek için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teknik Yetenek İhtiyacı

İşletmeler operasyonlarını yürütmek için teknolojiye giderek daha fazla bel bağladığından, daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç tüm endüstrilerde hissedilen bir eğilimdir. Bu durum bu sistemleri onarabilecek ve bakımını yapabilecek profesyonellere olan talebin artmasına neden oldu.

Daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç arttıkça, onarım teknisyenleri yüksek talep görecektir. Yalnızca bozuk sistemleri onarabilmeleri değil, aynı zamanda nasıl çalıştıklarını ve sorunsuz çalışmasını nasıl sağlayacaklarını da anlamaları gerekecek.

Önleyici Bakıma Odaklanma

İşletmeler önleyici bakımın öneminin daha fazla farkına vardıkça, bu hizmeti sağlayabilecek teknisyenleri işe almaya daha fazla odaklanmaya başlayacaklar. Bu durum önleyici bakım hizmetleri sunabilen onarım teknisyenlerine yüksek talep olacağı anlamına gelir.

Önleyici bakım, olası sorunları çok ciddi hale gelmeden önce belirleyerek işletmelerin maliyetli onarımlardan kaçınmasına yardımcı olabilir. İşletmeler bu hizmetin değerini anladıkça, bunu sağlayabilecek teknisyenleri işe alma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Onarım İşlerinde Teknolojinin Kullanımı

Müşteriler daha hızlı ve daha verimli hizmet talep ettikçe onarım işlerinde teknolojinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Onarım teknisyenleri teknoloji tabanlı araçlara daha aşina hale geldikçe, onarımları daha hızlı ve verimli hale getirmek için bunları kullanabilecekler. Bu durum sorunları teşhis etmek için yazılım kullanmayı ve müşterilerle iletişim kurmak için uygulamaları kullanmayı içerir.

Tamir Teknisyeni Nasıl Olunur?

Bir tamir teknisyeni olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de kazançlı olabilir. Alanınızda sertifika alarak doğru yerden başlamak önemlidir. Bu durum işverenlere işi doğru bir şekilde yapmak için gerekli beceri ve bilgiye sahip olduğunuzu gösterecektir.

Ayrıca en yeni cihazları onarmaya devam edebilmeniz için en son teknoloji konusunda güncel kalmalısınız. Ek olarak, size güvenmeleri ve sorunlarını çözebileceğinizi bilmeleri için müşterilerle ilişkiler kurmak önemlidir.

Dipnot: Onarım Teknisyeni İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Onarım teknisyenleri için ilerleme beklentileri iyidir. Tecrübe ile onarım teknisyenleri yönetim pozisyonlarına geçebilir veya kendi tamir atölyelerini açabilir. Bazı onarım teknisyenleri, ürünlerini tanıtmak ve satmak için belirli bir üreticiyle birlikte çalışan üretici temsilcileri de olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu