Takı Tasarımı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024


Takı Tasarım Nedir?

Günümüz dünyasında kuyumculuk ve kuyumculuk sektörü önemli atılımlar ve gelişmeler ile çok önemli bir yere sahiptir. Sektörün ihtiyaçlarını karşılamak için bir takı tasarım departmanı oluşturulmuştur. Takı Tasarımı bölümü bir lisans programıdır.

Takı Tasarımı Bölümünün amacı, kuyumculuk ve kuyumculuk sektörüne ulusal ve uluslararası sektörlerde fayda sağlayabilecek, estetik bir bakış açısıyla yetiştirmek ve sektöre yenilikler kazandırmaktır.

Takı Tasarımı Bölümü’nü tercih edilenler listesine almayı düşünen öğrenciler, yaratıcı, disiplinli, ileri sosyal beceriler, yüksek el yetenekleri ve güncellik gibi özellikler arıyorlar.

Takı Tasarımı Bölümünün Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Takı Tasarımı Bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve mezuniyet koşullarında belirtilen stajları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Takı Tasarımı Bölümünün Dersleri Neler?

Takı Tasarımı bölümü öğrencileri 4 yıllık eğitim hayatları boyunca tasarım ve tasarım gibi çok daha çeşitli derslerle karşılaşacak ve başarılı olmaları istenecektir.

Seçim listesinde Takı Tasarımı Bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Kültürel tarih
  • Malzemeler ve Teknoloji
  • Takı Üretim Teknikleri
  • Sanat Tarihine Giriş
  • Takı Tarihi
  • Desen
  • Bilgisayar destekli tasarım
  • Temel Sanat Eğitimi
  • Takı tasarımı
  • Girişimciliğin Temelleri

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Takı Tasarımı Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alanlara “Takı Tasarımcısı” unvanı verilir.

Takı Tasarımı Mezunu Ne Yapar?

Takı Tasarımı Bölümü mezunları, bağımsız olarak veya kurum içinde üretilecek takıların tasarımını hazırlamak, üretilen ürünü kontrol etmek gibi görevleri vardır. Takı Tasarımcısı bulunduğu kurumun hedefleri doğrultusunda en uygun ürünü tasarlamayı hedefler. Kendi atölyelerinde takı tasarlama ve üretme fırsatı buluyorlar.

En Popüler:  Sağlık İdaresi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024

Takı Tasarımı Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Takı Tasarımı Bölümü mezunu kişiler kendi atölyelerini açabilir veya özel şirketlerde iş bulabilirler. Kurumlara danışmanlık hizmeti verme fırsatları da vardır.

Takı Tasarımı Bölümü Taban Puanları 2024

Takı Tasarımı Bölümü 2024 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 03:54:13’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama Ücret
Altınbaş Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Takı Tasarımı (Burslu) EA 10 225,0312 815.119
Altınbaş Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Takı Tasarımı (%50 Burslu) EA 10 Yerleşme Olmadı ₺25.275

Takı Tasarımı Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Takı Tasarımı Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Takı Tasarımı Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu