Sürücü Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir sürücü yardımcısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve sürücü yardımcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Sürücü yardımcısı, kargo yükleme ve boşaltma, aracı temizleme, yakıt doldurma vb. görevleri yerine getirerek profesyonel kamyon sürücülerine yardımcı olan kişidir. Genellikle daha büyük nakliye şirketlerine destek sağlayan üçüncü taraf lojistik şirketleri tarafından istihdam edilirler.

Sürücü yardımcıları, sürüşe yardımcı olmanın yanı sıra çeşitli başka görevlerden de sorumlu olabilir. Bunlar, teslimatlarla ilgili evrak işlerini veya gönderilerle ilgili soruları yanıtlamak için müşterilerle etkileşimi içerebilir.

Sürücü Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Sürücü yardımcıları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Tüm güvenlik düzenlemelerini takip ederek ve güvenli olmayan durumları yönetime bildirerek güvenli bir sürüş ortamı sağlamak
 • Yağ değişimi, lastik rotasyonu ve gerektiğinde buji veya filtrelerin değiştirilmesi dahil olmak üzere araçlarda rutin bakım yapılması
 • Dikkat gerektiren herhangi bir sorunla ilgili olarak sevk görevlileri ile iletişim kurmak
 • Malların güvenli ve verimli bir şekilde teslim edilmesini sağlamak için kargonun yüklenmesine veya boşaltılmasına yardımcı olmak
 • Envanter kayıtlarının tutulması gibi idari görevlerin yerine getirilmesi
 • Yük gönderilerini yüklemek veya boşaltmak için forklift veya diğer ekipmanları kullanmak
 • Kamyonlara veya kargo gemilerine kargo yükleme ve boşaltma
 • Emniyet kemeri takmak, araç kullanırken alkol kullanmamak, araç kullanırken hız sınırları içinde kalmak gibi güvenlik kurallarına uyulmasını sağlamak
 • Kamyon kabini içi temizlik veya el işçiliği gibi verilen diğer görevleri yerine getirmek

Sürücü Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Bir sürücü yardımcısı maaşı, deneyim seviyelerine, çalıştıkları şirkete ve sürmeye yardım ettikleri kamyonun türüne göre değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (18.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 22.000 TL (55.20 TL/saat)

Sürücü yardımcılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, diğer yük taşımacılığı türlerinden daha fazla sürücü gerektiren kamyon taşımacılığına yönelik artan talepten kaynaklanacaktır. Kamyon sürücülerinin giderek karmaşıklaşan yollarda ve eyaletler arası yollarda gezinmesine yardımcı olmak için sürücü yardımcılarına ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Sürücü Yardımcısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Sürücü Yardımcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir sürücü yardımcısının aşağıdakilere sahip olması gerekebilir:

Eğitim: Çoğu işveren, sürücü yardımcılarının lise diplomasına sahip olmasını ister. Bazı işverenler, güçlü bir çalışma geçmişine sahiplerse ve okuma ve yazma bildiklerini kanıtlayabilirlerse, lise diploması sertifikası olmayan bir sürücü yardımcısını kabul edebilir.

En Popüler:  Otel Operasyon Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Bu rol için çoğu eğitim iş başında olur. Adaylar, şirketin belirli süreç ve prosedürlerini öğrenmek için birkaç hafta harcamayı bekleyebilirler. Ayrıca ekipmanı nasıl kullanacaklarını ve malzemeleri nasıl kullanacaklarını öğreneceklerdir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bu rol için bir gereklilik olmasa da, sektöre bağlılığınızı gösterebilir ve daha yüksek maaş almanıza yardımcı olabilir.

Sürücü Yardımcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Sürücü yardımcıları, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir sürücü yardımcısı olarak, sürücü, kasiyer ve müşteri ile iletişim kurmanız gerekebilir. Herkesin birbirini anlamasını sağlamak için açık ve net bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

Detaylara dikkat: Ayrıntılara dikkat etmek, çevrenizdeki küçük değişiklikleri fark edebileceğiniz anlamına gelir. Bir sürücü yardımcısı olarak, kamyonun doğru ürünlerle dolu olmasını, kamyonun temiz olmasını ve ürünlerin doğru yerde olmasını sağlamaktan siz sorumlu olabilirsiniz. Ayrıntılara dikkat etmek, forkliftin doğru şekilde stoklanıp stoklanmadığını veya forkliftin temizlenmesi gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı olabilir.

güvenilirlik: Güvenilirlik, sorumlu ve güvenilir olma yeteneğidir. Bir sürücü yardımcısı olarak görev ve sorumluluklarınızı yerine getirebilmelisiniz. Bu durum işe zamanında gelmeyi, görevlerinizi tamamlamayı ve şirket politikalarına uymayı içerir.

Organizasyon: Bir sürücü yardımcısı olarak, sürücünüzün aracını düzenli tutmaktan siz sorumlu olabilirsiniz. Bu durum aracı temiz tutmayı, sürücünüzün evrak işlerini takip etmeyi ve sürücünüzün kişisel eşyalarını takip etmeyi içerebilir. Sürücünüzün aracını düzenli tutmak, sizin ve sürücünüzün görevinizi yerine getirmesine ve yolcularınızı güvende tutmasına yardımcı olabilir.

Takım çalışması: Ekip olarak çalışmak, bir sürücü yardımcısı için önemli bir beceridir. Kamyonun verimli bir şekilde yüklenmesini ve boşaltılmasını sağlamak için bir sürücü ve bir sevk memuru ile birlikte çalışabilirsiniz. Kamyonun güvenli bir şekilde yüklenmesini ve boşaltılmasını sağlamak için bir sürücü ekibiyle de çalışabilirsiniz.

Sürücü Yardımcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Sürücü yardımcıları genellikle uzun saatler, genellikle haftada 40’tan fazla çalışır. Sabahın erken saatlerinde, gece geç saatlerde, hafta sonları ve tatillerde çalışabilirler. Ayrıca çağrı üzerine çalışmaya tabidirler, bu da kısa sürede çalışmak zorunda kalabilecekleri anlamına gelir. Sürücü yardımcılarının, özellikle yoğun tatil sezonunda fazla mesai yapması gerekebilir. Her türlü hava koşulunda açık havada çalışırlar ve ağır paketleri kaldırabilmelidirler. Sürücü yardımcıları genellikle UPS veya FedEx gibi paket dağıtım şirketleri için çalışır.

Sürücü Yardımcısı İçin Mesleki Gelişme

İşte sürücü yardımcılarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Sürücü yardımcılarının becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Kalite Kontrol Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sürücü Kıtlığı Kamyon Taşımacılığı Sektörünü Etkilemeye Devam Edecek

Kamyon taşımacılığı endüstrisi, operasyonlar üzerinde önemli bir etkisi olan bir sürücü sıkıntısıyla karşı karşıya. Sürücü olmakla ilgilenen yeterli sayıda insan olmadığı için bu kıtlığın öngörülebilir gelecekte devam etmesi bekleniyor.

Sonuç olarak, kamyon şirketlerinin sürücüleri çekmek ve elde tutmak için yeni yollar bulması gerekecek. Sürücü yardımcıları, sürücülerin üzerindeki iş yükünü azaltmaya ve daha önemli görevlere odaklanmalarına yardımcı olabileceğinden, bunu yapmanın bir yolu olabilir.

Sürücü Yardımcılarının Sürücüden Daha Fazlası Olması Gerekiyor

Sürücü yardımcıları, sürücülere destek sağladıkları ve kamyonların sorunsuz çalışmasına yardımcı oldukları için kamyon taşımacılığı endüstrisinin önemli bir parçasıdır. Fakat rekabetçi kalabilmek için sürücü yardımcılarının sadece sürücülerden daha fazlası olması gerekir.

Bu durum kargo yükleme ve boşaltma, kamyonun bakımı ve müşteri hizmetleri gibi diğer görevleri yerine getirebilmeleri gerektiği anlamına gelir. Ek olarak, sürücü yardımcılarının başkalarıyla iyi çalışabilmesi ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmesi gerekir.

Sürücü Sağlığına Dikkat Edildi

Kamyon taşımacılığı endüstrisi, geleneksel olarak, bir dizi sağlık ve güvenlik sorununa yol açan sürücü sağlığına çok az önem vermiştir. Fakat sürücü refahına daha fazla dikkat edildiğinden bu durum değişmeye başlıyor.

Sürücü yardımcıları, sürücülere ihtiyaç duydukları desteği sağlayarak onlara özen gösterilmesini sağlamada önemli bir rol oynayabilir. Buna ek olarak, sürücü yardımcıları, sağlıklı alışkanlıkları teşvik ederek ve sürücülerin yolda güvende kalmasına yardımcı olabilecek kaynaklar hakkında bilgi sağlayarak sürücünün refahını artırmaya da yardımcı olabilir.

Nasıl Sürücü Yardımcısı Olunur?

Bir sürücü yardımcısı kariyeri, ayağınızı ulaşım endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yoludur. Aynı zamanda deneyim kazanmak ve işin farklı yönleri hakkında bilgi edinmek için harika bir yoldur. Bir sürücü yardımcısı olarak, profesyonel bir sürücü gözetiminde çalışacaksınız. Bu durum farklı araç türleri ve nasıl çalıştıkları hakkında bilgi edinmek için harika bir fırsattır. Ayrıca gidilecek en iyi rotaları ve yoldaki zor durumların nasıl üstesinden gelineceğini öğreneceksiniz.

Kariyerinizde ilerledikçe, sertifikalı bir kamyon şoförü olmak veya profesyonel bir sürücü olmak için üst sıralara çıkmak isteyebilirsiniz. Taşımacılık sektöründe büyümek için birçok fırsat var. Bu sebepten dolayı bunun sadece bir başlangıç ​​noktası olduğunu düşünerek kendinizi sınırlamayın.

Dipnot: Sürücü Yardımcısı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Sürücü yardımcıları genellikle yarı zamanlı çalışmaya başlar. Tecrübe kazandıkça tam zamanlı pozisyonlar bulabilirler. Bazı sürücü yardımcıları sonunda kendileri de sürücü olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu