Sümeroloji Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Sümeroloji Nedir?

Sümeroloji, binlerce yıl öncesine dayanan çivi yazısı kullanan toplumlar, kabileler, kültür, tarih, dil ve daha birçok konuda araştırmalar yapan bir bilim dalıdır.

Sümeroloji bölümünün temel amacı, çivi yazısı kullanan ve yeterli bilgiye sahip olmayanlar hakkında araştırmalar yaparak insanlığı geçmiş hakkında aydınlatabilecek insanlar yetiştirmektir.

Sümeroloji bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerin disiplinli, sorumlu, soğukkanlı, tarihe meraklı ve meraklı olmaları temel nitelikler arasındadır.

Sümeroloji Bölümünün Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Sümeroloji bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Çoğunlukla üniversitelerin Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi içindedir.

Sümeroloji Bölümünün Dersleri Neler?

Sümeroloji bölümü öğrencileri, 4 dönemlik eğitim hayatları boyunca tarih, eski diller ve kültürler üzerine pek çok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Sümeroloji bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Çivi Yazısı ve Tarihsel Gelişimi
  • Akad Dili ve Dilbilgisi
  • Akadca Kolay Metinler
  • Sümer Kolay Metinleri
  • Anadolu’da İlk Yerleşimler ve Şehir Devletleri
  • Eski Mezopotamya Kültür Tarihi
  • Hammurabi Hukuku
  • Eski Anadolu Kültür Tarihi
  • Eski Babil Mektupları
  • Eski Asur Dönemi Metinleri

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Sümeroloji Lisans Diploması” alacaklardır. Diploması olanlara “Sümerolog” unvanı verilir.

Bir Kümeroloji Mezunu Ne Yapar?

Sümeroloji bölümü mezunu bireyler, çivi yazısını özgürce kullanan ve bir kuruma bağlı kalan halklar hakkında araştırma yapmak temel sorumluluklarıdır.

Sümeroloji Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Arşivler, müzeler ve kütüphaneler, sümeroloji mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerlerdir. Tarih araştırması yapan kurumlara danışmanlık hizmeti de verebiliyorlar.

En Popüler:  İşletme Enformatiği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Sümeroloji Bölümü Taban Puanları 2023

Sümeroloji Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 07:03:13’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Ankara Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Sümeroloji (Örgün) SÖZ 21 290,07231 261.752

Sümeroloji Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Sümeroloji Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Sümeroloji Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu