Su Bilimleri Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Su Bilimleri Mühendisliği Nedir?

Dünyamızın dörtte üçünün su ile kaplı olması, insanların Su Bilimleri Mühendisliği Bölümüne ihtiyaç duymasının ana nedenlerinden biridir. Suda yaşayan canlılar, insanoğlunun temel ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir role sahiptir. Su canlıları insanlık için önemli bir yere sahip olduğundan günümüzde su bilimleri mühendisliği dersleri birçok üniversitede eğitim olarak verilmekte ve birçok mezun verilmektedir.

Su Bilimleri Mühendisliği Bölümünün amacı, sucul canlıları geliştirecek, üretecek, depolayacak ve yetiştirecek, yeni teknolojileri profesyonel yaşamlarında rahatlıkla kullanabilecek inşaatçılara bilimsel eğitim vermektir.

Su Mühendisliği bölümünü seçmeyi düşünen öğrenciler, su canlılarına ilgi duyan, modern teknolojilere kolay adaptasyonu ve araştırmacı ruhu olan bireyler arıyorlar.

Su Bilimleri Mühendisliği İşletme Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Su Bilimleri Mühendisliği Bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS kontenjanını doldurmaları ve gerekli mezuniyet koşullarını sağlamaları gerekmektedir.

Su Bilimleri Mühendisliği Bölümünün Dersleri Neler?

Su Ürünleri Mühendisliği öğrencileri eğitim hayatları boyunca biyoloji ve sayısal derslerle karşı karşıya gelecekler.

Tercih listesinde Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü bulunan aday öğrenciler;

 • Genel Biyoloji
 • Su Mühendisliğine Giriş
 • Ekoloji
 • Su bitkileri
 • Genel Fizik
 • Analiz
 • Navigasyon
 • Deniz Balıkları Yetiştiriciliği
 • Su Ürünlerinde Kalite Kontrol
 • Akarsu Ekolojisi

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Su Bilimleri Mühendisliği Lisans Diploması” alacaklardır. Bölüm mezunlarına “Su Ürünleri Bilimleri” unvanı verilir.

Su Mühendisliği Mezunları Ne Yapar?

Su Bilimleri Mühendisi mezunları, iş hayatlarında su canlılarının ıslahı, avcılığı, ıslahı, tespiti ve araştırılması gibi pek çok işte yer almaktadırlar.

En Popüler:  Maden Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Orman ve Su İşleri Bakanlığı,

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,

Su Ürünleri Üretim Merkezleri,

Su Ürünleri Çiftlikleri

Su Mühendisliği Mezunları İçin İş İmkanları Neler?

Su Bilimleri Mühendisliği mezunları, meslek hayatlarına özel veya kamu sektöründe devam edebilir, üniversitelerde akademisyen olabilir, bağımsız çalışarak danışmanlık hizmeti verebilirler. Çalışmak için tercih ettikleri başlıca yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Su Ürünleri Üretim Merkezleri
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
 • Orman ve Su İşleri Bakanlığı
 • Su Ürünleri Çiftlikleri

Su Bilimleri Mühendisliği Bölümü Taban Puanları 2023

Su Bilimleri Mühendisliği Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 03:52:43’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Su Bilimleri Mühendisliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Su Bilimleri Mühendisliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Su Bilimleri Mühendisliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu