Stok Denetleyici İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Stok Denetleyici İş Tanımı

Stok denetleyicileri, bir şirketin envanterini tutar, iş gereksinimlerine göre öğeleri yeniler ve satın alma, denetimler ve transferler uygular. Lojistikle ilgilenmek işin önemli bir parçası olsa da stok denetleyicileri, ne zaman ve ne kadar yeniden stok yapılacağını ölçmek için satış verilerini kullanabilen usta planlamacılar olmalıdır. Genellikle perakende, toptan veya ithalat ve ihracat sektörlerinde bulunurlar, genellikle bir mağaza müdürüne rapor verirler. Uyumluluk bu rol için önemlidir. Çünkü bunlar her zaman envanterdeki değişikliklerin peşinde olmalı ve şirketin programına bağlı olarak akşamlara, hafta sonlarına veya tatillere kadar uzayabilir.

Stok Kontrolörünün Görevleri ve Sorumlulukları

Stok denetleyicisinin görevleri sektöre ve işverene göre değişir. Fakat iş ilanları aşağıdakileri sıklıkla stok denetleyicilerinin yerine getirmesi gereken önemli görevler olarak listeler:

Stok Durumunu Sağlayın

Stok denetleyicilerinin birincil sorumluluğu her zaman optimum stok seviyelerini korumaktır. Ürün sayısını sürekli olarak değerlendirmenin yanı sıra, hem stoklama hem de stok tükenmesinin önlenmesi için ikmal için stratejik bir yaklaşım benimseyerek arz ve talebi öngörmelidirler.

Satın Alma ve Transfer İşlemlerini Yönetme

Stok kontrolörleri, tedarikçileri seçmek ve pazarlık yapmaktan sevkiyatları takip etmek ve sipariş almak gibi tüm ürün satın alma aşamasını gerçekleştirir. Satın almaların zamanında ve iyi durumda olmasını sağlamak onların işi. Ayrıca iç stok transferlerini, ürünleri gerekirse diğer mağaza şubelerine taşımak veya eski öğeleri kaldırmakla da ilgilenirler.

Depolamayı Düzenleyin

Yeni öğeler geldiğinde, stok denetleyicileri etiketleme, boks ve etiketleme içeren titiz bir işlem kullanarak bunları depoya yerleştirir. Geri alma kolaylığını garanti eden belirli bir organizasyon şemasını takip ettikleri için, öğelerin sergileme için hazırlanması verimli hale gelir ve iş günü boyunca depodan rafa düzenli bir stok akışı sağlarlar.

En Popüler:  Veritabanı Programcısı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kayıt Envanteri

Stok denetleyicileri, hem stok kalemlerinin hem de işlemlerin doğru bir envanterini tutar, satın alma ve makbuz tarihlerini, öğe sayısını ve ayrıntılarını, karşılaşılan sorunları ve daha fazlasını not eder. Bunu finans ve satış gibi diğer departmanlara sunulan düzenli raporlar halinde birleştiriyorlar.

Denetim Yapma

Sürekli ürün akışı göz önüne alındığında, stok denetleyicileri tutarsızlıkları ortadan kaldırmak için stok denetimleri yapmak zorundadır. Küçük ölçekli denetimler her gün yapılırken, büyük ölçekli denetimler aylık ve yıllık olarak yapılabilir. Bunlar kaliteyi kontrol etmenin yanı sıra, finansmanın toplandığından ve tüm ürünlerin envanterde doğru detaylarla listelendiğinden emin olmayı içerir.

Stok Denetleyici Nasıl Olunur?

Stok kontrolörleri proaktif, yeni ürünler temin etmek için uygulamalı yönetim becerilerini kullanırken envanter kayıtlarını tutan organize profesyonellerdir. Ayrıntılara dikkat, bu hızlı rolde başarılı olmanın anahtarıdır. İşverenler işletme veya alakalı bir alanda lisans derecesi olan adaylar ve aşağıdaki yetenekleri arar:

 • Tedarik zinciri yönetimi – Stok denetleyicileri, tedarik zincirinin çeşitli aşamalarında öğeleri taşıma konusunda yeterlidir. Yüksek basınçlı durumlarda kalan sakin, gecikmiş teslimatlar veya ürün sayısındaki hatalar gibi zorlukları güvenle ele alırlar
 • Müzakere – Satın alma sırasında tedarikçiler için ana irtibat noktası oldukları için, stok denetleyicilerinin iyi iş ilişkilerini sürdürmek için gereken kişilerarası yeteneklere sahip olmaları gerekir. Ayrıca toplu siparişler için en uygun fiyatlara ulaşabilen mükemmel müzakereciler olmalıdır.
 • Doğruluk – Stok kontrolörleri envanterden sorumlu olduğundan, ayrıntıları, özellikle de sayıları doğru bir şekilde işlemeleri ve kaydetmeleri gerekir
 • Veri analizi – Ürünlere yönelik talep genellikle değişmektedir, bu nedenle stok kontrolörleri stokları yenilerken buna göre ayarlamalı ve endüstri trendleri ve satış istatistikleri gibi verilere dayalı tahminler yapmalıdır
 • Organizasyon becerileri – Organize olmak bu rol için hayati öneme sahiptir. Çünkü hata için çok az yer vardır. Ürün tedarikini tutarlı tutmak için stok denetleyicileri, kesin sürelere dayanan birden fazla işlem gerçekleştirirken her zaman envanterden haberdar olmalıdır

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Stok kontrolörleri günlük olarak şu araçlarla çalışır:

 • Fiyatlandırma tabancaları (çıkartma tabancaları, lazer tabancaları)
 • E-tablolar (kağıt envanter araçları ve Microsoft Excel gibi)
 • Envanter yazılımı (NetSuite, Fishbowl gibi)
En Popüler:  Tasarım Mühendisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Stok Denetleyici Eğitimi ve Öğretimi

Birçok şirket işletme, lojistik, ürün yönetimi veya alakalı bir alanda derece ile stok kontrolörleri arar. Tercihen aynı endüstride stok yönetimi konusunda önceki deneyim, adayların ayrılmasına da yardımcı olur. Bu rol çoğunlukla pratik uzmanlığa bağlı olduğundan, resmi iş başında eğitim çok kısadır ve stok denetleyicileri olarak işe alınanlar gerçek görevler aracılığıyla doğrudan öğrenirler.

Stok Denetleyici Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

Meslek İstatistikleri Bürosundan gelen iş verileri, stok denetleyicileri de dahil olmak üzere lojistikçilerin ortalama 80.000 TL yıllık maaş aldığını göstermektedir. Kazançların en düşük kazananı yıllık 45.000 liradan az kazanırken, en yüksek kazananı 120.000 liradan fazla kazanıyor.

Stok denetleyicileri için istihdamın 2029’a kadar ortalama %7 oranında büyüyeceği öngörülmektedir. Bunun temel nedeni küreselleşmedir ve işletmeler uluslararası pazarlara açıldıklarında stoklarını arttırmaktadır. Öte yandan, lojistik şirketlerinin birleşmesi bu büyümeyi azaltabilir.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Aşağıdaki kaynaklarla bu kariyer yolunda bir stok denetleyicisi olmak için gereken yetenekleri geliştirin ve başarı için stratejiler öğrenin:

Operasyonlar ve Tedarik Zinciri Yönetimi – Tedarik zinciri yönetiminde güçlü bir temel, stok kontrolörleri için gereklidir ve bazı MBA derslerinde okunması gereken bu ders kitabı, bir tazeleme veya bir tanıtım kılavuzu sağlar.

Tedarik Zinciri Yönetimi Derneği – Bu küresel tedarik zinciri topluluğu çok çeşitli öğrenme kaynakları sunmaktadır. Stok kontrolörleri envanter doğruluğu atölyeleri ve Üretim ve Envanter Yönetimi Sertifikalı (CPIM) programlarıyla ilgilenebilir

Envanter Yönetimi için Kesin Kılavuz: Tedarik Zincirinde Envanter Verimli Akışı için İlkeler ve Stratejiler – Hem öğrencilere hem de profesyonellere yönelik olan bu kitap temel kavramlar, önerilen yaklaşımlar ve performans metrikleri dahil olmak üzere envanter yönetiminin her yönünü derinlemesine inceliyor

Envanter yönetimi – Hartford Üniversitesi’nde operasyon yönetimi öğreten Dr. Narender Sumukadas, bu YouTube kanalına ders videoları yüklüyor. Stok denetleyicileri, farklı envanter sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için ders serisinin envanter yönetimi modülüne ev sahipliği yapabilir

Stok Denetleyicisi ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Stok Kontrolörü
 • Stok Sorumlusu
 • Bitki denetleyicisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu