Soybilimci Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir soy bilimcinin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve soy bilimci olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Soy bilimci, ailesinin tarihini inceleyen kişidir. Doğum ve ölüm belgeleri, evlilik cüzdanları, askeri kayıtlar, nüfus sayımı verileri, kilise kayıtları vb. dahil olmak üzere ataları hakkındaki bilgileri bir araya getirmek için çeşitli kaynakları kullanırlar.

Soybilimciler genellikle ataları hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgilenirler çünkü bu onların kendilerini ve dünyadaki yerlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Bununla birlikte, bazı insanlar soylarını mümkün olduğunca geriye, hatta yüzlerce hatta binlerce yıl öncesine kadar takip ederek bu ilgiyi daha da ileri götürürler.

Soybilimci Sorumlulukları ve Görevleri

Soybilimcilerin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Doğum, evlilik ve ölüm kayıtları, askeri kayıtlar, arazi kayıtları, veraset kayıtları, mahkeme kayıtları, vasiyetnameler, günlükler, aile İncilleri, fotoğraflar vb. kullanarak bireylerin yaşamları hakkında bilgi toplama.
 • Adliyeler, hayati kayıt ofisleri, hastaneler, kiliseler, okullar ve diğer kuruluşlar gibi kamu ve özel kurumlardan kayıtlar talep ederek bireylerin yaşamlarını araştırmak
 • Aile üyeleri veya atalar hakkında ilgili bilgilere sahip olabilecek diğer kişilerle görüşmeler yapmak
 • Bireyler arasındaki ilişkileri doğum tarihlerine, evlilik tarihlerine, konumlarına, mesleklerine, fiziksel özelliklerine vb. göre belirleme.
 • Kalıpları belirlemek ve soy ve aile ilişkileri hakkında sonuçlar çıkarmak için verileri analiz etme
 • Uzman olmayanlara karmaşık soykütüksel kavramları açıklama
 • Bireylerin birbirleriyle nasıl ilişkili olduklarını “şecere” adı verilen bir süreçle belirlemek
 • Araştırma bulgularının yazılı veya elektronik formatlarda ayrıntılı kayıtlarının tutulması
 • Daha fazla araştırma için yardımcı olabilecek kaynaklar önermek

Soybilimci Maaşı Ne Kadar?

Bir soybilimcinin maaşı, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve yaptıkları işin türüne bağlı olarak değişebilir. Bazı soybilimciler saatlik ücret karşılığında serbest müteahhit olarak çalışırken, diğerleri onlara düzenli maaş ödeyen bir şirkette çalışabilir.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.20 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 28.000 TL (68.70 TL/saat)

Soybilimcilerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İnsanların aile geçmişlerini izlemelerine ve ataları hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmak için soybilimcilere ihtiyaç duyulacak. İnsanların aile toplantılarını ve akrabaları bir araya getiren diğer etkinlikleri planlamalarına yardımcı olmak için soybilimcilere de ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Soybilimci İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Soybilimci İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir soybilimcinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Soy bilimci olmak için genellikle şecere veya ilgili bir alanda en az lisans mezuniyeti gerekir. Bazı işverenler, şecere veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetini tercih eder. Araştırma, yazma, tarih ve bilgisayar becerileri kursları genellikle bir şecere lisans programına dahil edilir.

En Popüler:  Şampuan Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu soy bilimci, rolleri için ihtiyaç duydukları belirli becerileri ve teknikleri işteyken öğrenirler. Eğitim, deneyimli bir soybilimciyi gölgelemeyi veya bir süpervizörün gözetiminde bir projeyi tamamlamayı içerebilir. Eğitim aynı zamanda soy veritabanlarının ve yazılımların nasıl kullanılacağını öğrenmeyi de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir soy bilimci olmak için gerekli değildir. Fakat belirli bir alanda uzmanlaşmak veya daha fazla pratik deneyim kazanmak isteyenler için faydalı olabilir.

Soybilimci Olmak İçin Gerekli Beceriler

Soybilimciler başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyarlar:

Araştırma becerileri: Soybilimciler, müşterilerinin ataları hakkında bilgi bulmak için araştırma becerilerini kullanır. Bir kişinin aile geçmişi hakkında bilgi bulmak için kamuya açık kayıtları, tarihi belgeleri ve diğer kaynakları kullanabilirler. Müşterilerinin ataları hakkında kayıtlar bulabilecekleri yerler hakkında bilgi bulmak için araştırma becerilerini de kullanabilirler.

İletişim yetenekleri: Soybilimciler, diğer soybilimciler, müşteriler, gönüllüler ve araştırma ekibinin diğer üyeleri dahil olmak üzere çeşitli insanlarla iletişim kurar. Ayrıca yüz yüze, telefon, e-posta, anlık mesajlaşma ve sosyal medya dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle iletişim kurarlar. Etkili iletişim becerileri, bir soy bilimcinin ilişkiler kurmasına, sorunları çözmesine ve çalışmalarını tamamlamasına yardımcı olabilir.

Eleştirel düşünme becerileri: Eleştirel düşünme becerileri soybilimciler için önemlidir çünkü araştırmalarına nasıl devam edecekleri konusunda karar vermelerine yardımcı olabilirler. Mesela bir soy bilimci, bir aile üyesinin evlilik dışı doğmuş olabileceğini gösteren bir kayıt bulursa, o kişiyi soy ağacına dahil edip etmemeye karar vermek için eleştirel düşünme becerilerini kullanabilir.

Organizasyon becerileri: Soybilimciler genellikle araştırmalarını ve buldukları bilgileri takip etmek için güçlü organizasyon becerilerine sahiptir. Ayrıca araştırmaları sırasında müşterilerinin aile ağaçlarını ve buldukları diğer belgeleri düzenleyebilirler. Organizasyon becerileri, araştırmalarını ve buldukları bilgileri takip etmelerine yardımcı olabilir.

Bilgisayar yetenekleri: Bilgiyi araştırmak ve depolamak için bilgisayarları kullandıklarından, soybilimciler için bilgisayar becerileri gereklidir. Soybilimciler bilgisayar işletim sistemlerine, yazılımlara ve veri tabanlarına aşina olmalıdır. Ayrıca bilgi bulmak için interneti nasıl kullanacaklarını ve dijital dosyaları nasıl oluşturacaklarını ve depolayacaklarını da bilmelidirler.

Soybilimci Çalışma Şartları Nasıl?

Soybilimciler, kütüphaneler, arşivler, devlet daireleri, tarihi topluluklar ve müzeler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışırlar. Ayrıca soy araştırma firmaları gibi özel işletmelerde ve kendi evlerinde çalışırlar. Birçok soybilimci serbest meslek sahibidir ve serbest olarak çalışır. Soybilimciler genellikle standart bir haftada 40 saat çalışırlar. Fakat son teslim tarihlerini karşılamak veya sınırlı çalışma saatleri olan arşivlerde veya kütüphanelerde araştırma yapmak için daha uzun saatler çalışabilirler. Bazı soybilimciler, diğer eyaletlerde veya ülkelerde araştırma yapmak için seyahat eder.

Soybilimci İçin Mesleki Gelişme

İşte soybilimcilerin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Soybilimcilerin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Cerrahi Birinci Asistan Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Fazla Veri Mevcut Olacak

Teknoloji ilerledikçe, her gün daha fazla veri toplanıyor. Bu durum sağlığımız, mali durumumuz ve hatta sosyal medya etkinliğimiz hakkındaki verileri içerir.

Bu veriler, ataları ve onların yaşamları hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabilecek olan soybilimciler için son derece değerli olabilir. Soybilimciler bu verileri inceleyerek yeni ipuçları bulabilir ve sadece birkaç yıl önce bulması imkansız olan bilgileri ortaya çıkarabilir.

Daha Fazla İnsan Aile Tarihiyle İlgileniyor

Giderek daha fazla insan nereden geldiklerini ve bugün bulundukları yere nasıl geldiklerini bilmek istediğinden, insanların aile tarihleriyle ilgilenme eğilimi hızla artıyor.

Soybilimciler, aile tarihlerini araştırma ve belgeleme konusunda uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilirler. Ayrıca insanların geçmişleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olan ürünler ve hizmetler de oluşturabilirler.

Etik Konusunda Odaklanma

Şecere endüstrisi, etiğe daha fazla odaklanmaya doğru bir kayma görüyor. Bu durum insanların ataları hakkında daha fazla bilgi edinmelerine ve uzun süredir kayıp akrabalarıyla bağlantı kurmalarına olanak tanıyan DNA testinin artan popülaritesinden kaynaklanmaktadır.

Bununla birlikte, birçok insan DNA testinin mahremiyet üzerindeki etkileri konusunda endişelidir ve soybilimcilerin doğru ve etik hizmetler sunabilmeleri için bu endişelerin farkında olmaları gerekir.

Soybilimci Nasıl Olunur?

Bir soy bilimci olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de zorlayıcı olabilir. Yolunuzu planlarken kişisel ilgi alanlarınızı ve becerilerinizi göz önünde bulundurmak önemlidir, çünkü bu sizin için doğru olanı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Aile tarihini araştırmakla ilgileniyorsanız, soy bilimci olarak bir kariyer sizin için uygun olabilir. Serbest araştırmacı veya danışman olarak çalışabilir veya şecere uzmanlığı olan bir kütüphaneci veya arşivci olabilirsiniz. Ayrıca şecere dersleri verebilir veya bu konuda online yazabilirsiniz.

İnsanların atalarını bulmalarına yardım etmekle ilgileniyorsanız, soybilim araştırmacısı olarak bir kariyer sizin için uygun olabilir. Şecere araştırmasında uzmanlaşmış bir şirkette çalışabilir veya bir soy bilimi topluluğu veya derneği için çalışabilirsiniz.

Dipnot: Soybilimci İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Soybilimciler, Profesyonel Soybilimciler Derneği gibi profesyonel kuruluşlara katılarak veya Soybilimcilerin Sertifikasyon Kurulu aracılığıyla sertifika alarak ilerleme fırsatları bulabilirler. Buna ek olarak, birçok soybilimci kendi işlerini kurmayı tercih eder, bu da kendi saatlerini ve oranlarını belirlemelerine olanak tanır. Kaliteli iş için deneyim ve itibar kazandıkça, daha yüksek ücretler talep edebilirler. Bazı soybilimciler, bulguları hakkında daha fazla ilerlemeye yol açabilecek kitaplar veya makaleler yazmayı da seçerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu