Sosyal Güvenlik Tazminat Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir sosyal güvenlik tazminatı uzmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir sosyal güvenlik tazminatı uzmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Sosyal Güvenlik iddiaları uzmanları, Sosyal Güvenlik yardımları için başvuruların işlenmesinden sorumludur. Yakın zamanda işini kaybetmiş olanlardan, temel yaşam giderlerini karşılamak için yardıma ihtiyacı olan yaşlılara kadar çeşitli insanlarla çalışıyorlar.

Sosyal Güvenlik tazminatı uzmanları, bireysel vakalar hakkında bilinçli kararlar verebilmek için karmaşık belgeleri okuyabilmeli ve yorumlayabilmelidir. Ayrıca aile üyelerine veya diğer ilgili taraflara başvuranın davasının durumu hakkında bilgi vermeleri istenebilir.

Sosyal Güvenlik Alacakları Uzmanı Sorumlulukları ve Görevleri

Sosyal güvenlik iddiaları uzmanlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Belgeleri incelemek ve işverenlerle veya iddiayla ilgili bilgiye sahip olabilecek diğer kişilerle iletişim kurmak da dahil olmak üzere, iddiaların geçerliliğini belirlemek için araştırma yapmak
 • Sosyal Güvenlik engellilik yardımları için yeni başvurular oluşturma ve işleme
 • Talep süreciyle ilgili soruları yanıtlamak ve davalarının durumu hakkında güncellemeler sağlamak için müşterilerle iletişim kurmak
 • Doğruluk ve eksiksizlik için yeni uygulamaları gözden geçirme
 • Tıbbi durumları, çalışma geçmişleri ve iddiayla ilgili olabilecek diğer faktörler hakkında bilgi almak için müşterilerle görüşmek
 • Engellilik iddialarına ilişkin araştırmaların sonuçlarını detaylandıran raporların hazırlanması
 • İlk kararla maluliyet yardımlarından mahrum bırakılan başvuru sahipleri tarafından yapılan itirazların incelenmesi
 • Sosyal Güvenlik yardımlarına hak kazanan hak sahiplerine yapılan ödemelerin işlenmesi
 • Çalışanların Sosyal Güvenlik sistemine yaptığı katkılara dayalı emeklilik yardımlarının hesaplanması

Sosyal Güvenlik Talepleri Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Sosyal güvenlik iddia uzmanlarının maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 46.370 $ (22.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (39.40 TL/saat)

Sosyal güvenlik talep uzmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda azalması bekleniyor.

Büyük bebek patlaması nesli yaşlandıkça ve insanlar daha uzun yaşadıkça, Sosyal Güvenlik yardımlarını toplayan işçi sayısının artması bekleniyor. Fakat otomasyon daha az işçinin daha fazla talep işlemesine izin vereceği için daha az yeni işin yaratılması bekleniyor.

Sosyal Güvenlik Alacakları Uzmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Sosyal güvenlik talepleri uzmanı olmak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekebilir:

En Popüler:  Test Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğitim: Sosyal güvenlik iddiaları uzmanlarının en az bir lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Sosyal güvenlik talepleri uzmanları için en yaygın ana dallar işletme yönetimi, sosyal hizmet ve insan hizmetleridir. Bu ana dallar, devlet yararları bilgisi, görüşme teknikleri ve iletişim becerileri dahil olmak üzere alanda çalışmak için gereken bilgi ve becerileri sağlar.

Antrenman tecrübesi: Sosyal güvenlik iddiaları uzmanları genel olarak iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir ve mevcut bir hasar uzmanının takibini veya şirketin bilgisayar sistemlerini öğrenmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle bir hasar uzmanı olmak için şart değildir. Fakat iş başvurularında daha rekabetçi bir aday olmanıza yardımcı olabilirler.

Sosyal Güvenlik Alacakları Uzmanlığı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Sosyal Güvenlik iddia uzmanlarının başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, bilgideki küçük değişiklikleri fark etme yeteneğidir. Bir talep uzmanı olarak, birden çok kaynaktan gelen bilgileri gözden geçirmeniz ve işlemeniz gerekebilir. Ayrıntılara dikkat etmek, karar vermek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

İletişim yetenekleri: Müşterilerle genellikle telefonda veya şahsen çalıştıkları için, iletişim becerileri hasar uzmanları için çok önemlidir. Etkili iletişim becerileri, müşterilere karmaşık bilgileri açıklamanıza ve talepte bulunma sürecini anlamalarına yardımcı olabilir. Talepleri işleme koymak ve soruları yanıtlamak için diğer ekip üyeleriyle işbirliği yapmak için iletişim becerilerini de kullanabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri becerileri: Müşteri hizmetleri becerileri, müşterilerle günlük olarak etkileşime girdiklerinden, hasar uzmanları için çok önemlidir. Müşteri hizmetleri becerileri arasında empati, sabır ve samimiyet yer alır. Bir hasar uzmanı olarak, müşteriler için ilk temas noktası olabilirsiniz. Bu yüzden cana yakın ve yardımsever olmak önemlidir.

Matematiksel beceriler: Matematik, hesaplamalar yapma ve sayısal verileri yorumlama yeteneğidir. Bir hasar uzmanı olarak, bir müşterinin almaya hak kazandığı faydaların miktarını veya bir müşterinin şirkete borçlu olduğu para miktarını belirlemek için hesaplamalar yapmanız gerekebilir. İstatistikler ve grafikler gibi verileri yorumlamanız da gerekebilir.

Problem çözme yetenekleri: Müşteriler için genellikle ilk temas noktası olduklarından ve sorunlarının kaynağını belirleyebilmeleri ve çözümler sunabilmeleri gerektiğinden, hasar uzmanları için problem çözme becerileri çok önemlidir. Mesela bir müşteri başvurusunu gönderirken sorun yaşıyorsa, bir talep uzmanı sorunu tanımlayabilmeli ve sorunu çözmesine yardımcı olmalıdır.

Sosyal Güvenlik Alacakları Uzmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Sosyal güvenlik iddia uzmanları, genellikle hükümet için bir ofis ortamında çalışır. Sosyal Güvenlik İdaresi veya bir eyalet veya yerel hükümet kurumu için çalışabilirler. Tipik olarak haftada 40 saatlik standart bir şekilde çalışırlar. Fakat yeni taleplerin sunulduğu veya temyizlerin işlendiği gibi yoğun dönemlerde fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler. Hasar uzmanlarının çok detay odaklı olması ve Sosyal Güvenlik yasaları ve düzenlemeleri hakkında kapsamlı bilgiye sahip olması gerektiğinden, iş stresli olabilir. Ayrıca, davacılar kızgın veya üzgün olduklarında bile halkla profesyonel ve nazik bir şekilde ilgilenebilmelidirler.

En Popüler:  Analitik Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Alacakları Uzmanı İçin Mesleki Gelişme

İşte sosyal güvenlik iddia uzmanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Sosyal güvenlik iddiaları uzmanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Konser Ekonomisinin Büyümesi

Gittikçe daha fazla insan serbest çalışmayı seçtiğinden, gig ekonomisi hızla büyüyor. Bu trend, işletmelerin çalışma şeklini ve çalışanların işe alınma şeklini değiştirdiği için işgücü üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Gig ekonomisi büyümeye devam ettikçe, sosyal güvenlik iddia uzmanlarının bu tür işlerle ilgili evrak işlerini nasıl yöneteceklerini öğrenmeleri gerekecek. Ayrıca, serbest çalışan olarak çalışmanın vergisel etkilerini anlamaları gerekecektir.

Önleyici Tedbirlere Odaklanma

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sosyal güvenlik sistemi, nüfus yaşlandıkça ve daha az işçi sisteme katkıda bulunduğundan ciddi zorluklarla karşı karşıya. Bu sorunu çözmek için, sosyal güvenlik tazminatı uzmanlarının, dolandırıcılığı gerçekleşmeden önce tespit etmek gibi önleyici tedbirlere odaklanması gerekecektir.

Odaktaki bu değişim, sosyal güvenlik tazminatı uzmanlarının veri analizi ve soruşturma teknikleri gibi yeni beceriler geliştirmesini gerektirecektir. Bunu yaparak, sosyal güvenlik sisteminin gelecek yıllarda sürdürülebilir kalmasını sağlamaya yardımcı olabilirler.

Teknolojinin Kullanımı

Giderek daha fazla şirket verimliliği artırmak için teknoloji kullanmanın faydalarını fark ettiğinden, işyerinde teknolojinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Sosyal güvenlik iddiaları uzmanları, teknolojiyi kendi avantajlarına nasıl kullanacaklarını öğrenerek bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum görevleri otomatikleştirmek için yazılımın nasıl kullanılacağını öğrenmenin yanı sıra müşterilerle bağlantı kurmak için sosyal medyanın nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerir.

Nasıl Sosyal Güvenlik Tazminat Uzmanı Olunur?

Sosyal Güvenlik iddiaları uzmanı olarak bir kariyer, hem ödüllendirici hem de kazançlı olabilir. Yolculuğunuza, engellilik iddialarının farklı türlerini, sürecin nasıl işlediğini ve yardımlara hak kazanmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenerek başlamanız önemlidir.

Ayrıca, Özürlülük Sigortası Yardım Başvurusu formu ve Yeniden Değerlendirme Talebi formu gibi talep sürecinde kullanılan çeşitli formları da öğrenmelisiniz. Ek olarak, yardımcı ve birincil sigorta arasındaki farkı ve her bir yardım türünün ne zaman mevcut olduğunu bilmek yararlıdır.

Temel bilgileri iyi bir şekilde anladıktan sonra, Sosyal Güvenlik iddiaları uzmanı olarak iş başvurusunda bulunmaya başlayabilirsiniz. İş ilanları ve web sitelerinde açık pozisyonları bulabilir veya bu alanda uzmanlaşmış şirketlere doğrudan ulaşabilirsiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Sosyal güvenlik iddiaları uzmanları, Sosyal Güvenlik İdaresi (SSA) içinde denetim veya yönetim pozisyonlarına geçebilirler. Bazı iddia uzmanları, engelli duruşmalarına başkanlık eden işitme görevlileri haline gelebilirler. Hasar uzmanları, deneyimleriyle kendi özel muayenehanelerini açmayı veya sosyal güvenlik konularında diğer kuruluşlara danışmayı da seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu