Site Yöneticisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Site Yöneticisi İş Tanımı

İnşaat yöneticileri olarak da bilinen site yöneticileri, zamanında ve uygun maliyetli bir tamamlama sağlamak için öncelikle inşaat projelerini denetler. İnşaat projelerinin ilerlemesini rapor eder, tüm spesifikasyonların karşılandığından emin olur, güvenlik uygulamalarını ve güvenlik düzenlemelerine uymayı inceler, proje risklerini değerlendirir ve araç ve malzemeleri inceler. Site yöneticileri aynı zamanda işçi yönetimi, sözleşme görüşmeleri ve kalite kontrol süreçlerinde de görev almaktadır.

Şantiye yöneticileri esas olarak inşaat veya müteahhitlik şirketlerinde çalışır. Fakat mühendislik firmaları veya kamu hizmeti şirketleri tarafından da istihdam edilebilir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından bildirildiği üzere, bu meslek 2029’a kadar %11’lik bir iş büyüme oranı bekleyebilir. ABD altyapısında devam eden yükseltmelerin ve bina yenilemelerinin, bu öngörülen istihdam artış oranının ana nedenleri arasında olduğuna inanılmaktadır.

Site Yöneticisi Görevleri ve Sorumlulukları

Site yöneticileri gün boyunca birçok göreve katılmaktan sorumludur. Çeşitli iş listelerini yakından inceledik ve aşağıdakileri site yöneticileri kiralamak isteyen şirketler tarafından en çok arananlar arasında bulduk:

İnşaat Projelerinin İlerlemesini İzleyin

Şantiye yöneticilerinin önemli bir görevi, maliyet ve zaman tahminlerinin karşılandığından emin olmak için bina projelerinin yerinde denetimlerini yapmaktır. Çalışanlar ve yöneticilerle olan ilerlemeyi gözden geçirir ve tamamlanmış işi, tahmini tamamlamayı ve diğer ayrıntıları ayrıntılı olarak gösteren ilerleme raporları oluştururlar.

Gözetim Malzemeleri ve Araçları

Bir inşaat projesi için gerekli tüm malzemelerin sipariş edilmesini ve teslim edilmesini ve gerekli tüm araçların bir şantiyeye teslim edilmesini sağlamak genellikle saha yöneticilerine bağlıdır. Bu yöneticiler malzeme siparişlerini gözden geçirecek ve hangi malzemelerin iş taleplerini ve bütçe parametrelerini en iyi karşılayacaklarına karar vereceklerdir.

En Popüler:  İlaç Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Güvenlik Yönetmeliklerine Uyumu Gözden Geçirin

Şantiye yöneticileri, inşaat şantiyelerinde güvenlik uygulamalarının periyodik muayenelerini yürütür ve yöneticiler, çalışanlar ve yüklenicilerle düzenlemeleri gözden geçirir. Güvenlik eğitimini denetler ve tüm aletlerin ve sahadaki öğelerin güvenlik standartlarını karşıladığından emin olurlar.

İşçi Sözleşmelerini Yönetin

Şantiye yöneticileri genellikle belirli projeler üzerinde çalışmak için mürettebat montajında ​​yer alırlar. Genellikle tüm sözleşme görüşmelerini yaparlar ve işçi alımı, eğitimi ve işten çıkarılmasıyla ilgilenirler.

Site Yöneticisi Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Site yöneticilerinin bu işte etkili olabilmeleri için güçlü organizasyonel, analitik, problem çözme ve karar verme becerilerine sahip olmaları önemlidir. Ekipler halinde çalışma ve sözlü ve yazılı etkin iletişim kurma becerisi bu profesyoneller için önemlidir. Başarılı site yöneticileri sorun giderme becerilerini kullanabilmeli ve gerektiğinde bağımsız olarak çalışabilen ayrıntı odaklı liderler olmalıdır. Ortalamanın üstünde matematik ve bilgisayar yetenekleri son derece faydalıdır. Burada bahsedilen yeteneklere ek olarak site yöneticilerinin aşağıdakileri göstermesi zorunludur:

 • İnşaat projelerinin ilerlemesinin değerlendirilmesi
 • İnşaat işçileri ve müteahhitlerinin denetlenmesi
 • Proje spesifikasyonlarının ve çizimlerinin incelenmesi
 • Güvenlik uygulamalarının ve düzenlemelerinin ele alınması
 • Uygun araç ve malzemelerin kullanıldığından emin olmak
 • Sözleşmelerin müzakere edilmesi ve bütçelere uyumun sağlanması

Ticaretin Site Yöneticisi Araçları

Site yöneticileri, iş görevlerini tamamlamalarına yardımcı olmak için genellikle birkaç araca güvenir. Site yöneticisi olma isteğiniz varsa, aşağıdakileri tam olarak anlamalısınız:

 • İnşaat yönetim yazılımı – Maliyet tahminlerinden proje planlama stratejilerine kadar, inşaat yönetimi yazılımı, site yöneticileri tarafından kullanılan önemli bir araçtır
 • Bina kodları – Yerel yönetmelikler hakkında bilgi, site yöneticileri için çok önemlidir. Çünkü tüm spesifikasyonları karşıladığından emin olmak için tamamlanmış işleri denetlemekten sorumludurlar
 • Temel bilgisayar uygulamaları – Site yöneticileri genellikle e-posta yoluyla iletişim kurar ve çeşitli raporlar oluşturur, bu nedenle Microsoft Word, Outlook ve Excel uygulamalarında uzman olmaları önemlidir

Saha Yöneticisi Eğitim ve Öğretim Süreci

Bazı işverenler resmi bir ortaöğretim sonrası eğitim olmadan iş adaylarını arayabilirken, birçoğu sadece inşaat yönetimi, inşaat bilimi veya mühendislik alanlarında lisans derecesine sahip potansiyel site yöneticilerini dikkate alacaktır. İşbaşı eğitimi genellikle kıdemli saha yöneticileri veya inşaat yöneticilerinin gözetimi altında yapılır. İnşaat Müdür tanımı gibi gönüllü sertifikalar kariyer gelişimi amacıyla edinilebilir.

En Popüler:  Siber Güvenlik Analisti İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Site Yöneticisi Maaşı

Son zamanlarda, MİB site yöneticileri için ortalama maaşın 89.000 TL olduğunu bildirdi. En iyi kazananlar yıllık 158.330 TL’lik ortalama maaş gerçekleştirebilirler. Yıllık en yüksek ortalama maaşlar, genel olarak ticari bina projeleri ve inşaat ekipmanı yüklenicilerinin yapımında yer alan kişiler tarafından gerçekleştirilir.

Site Yöneticisi İş Kaynakları

Herhangi bir alanda kariyer düşünürken ek kaynakları gözden geçirmek her zaman yararlıdır. Aşağıda, site yöneticisi olma ve site yöneticisi olarak çalışmaya neyin dahil olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için kitaplara, profesyonel kuruluşlara ve daha fazlasına bağlantılar sağladık:

Bina Tasarımı + İnşaat Dergisi – Mimarlardan site yöneticilerine kadar herkes için ilgi çekici makaleler sunan dijital bir yayın. Tasarım eğilimleri ve stratejileri hakkında makaleler sunar ve en iyi inşaat firmaları hakkında haberler, müzakere uygulamaları ve çok daha fazlasını içeren site yöneticileriyle ilgili konuları içeren bir Yapı Ekibi bölümü içerir.

İnşaat Yöneticisi – Kameralar site yöneticilerinin iş akışını ve ilerlemeyi izlemelerine nasıl yardımcı olabilir? Etkili işçi alımı uygulamaları nelerdir? Bunlar bu online yayında sunulan makalelerde ele alacağınız konulardır.

Capterra İnşaat Yönetim Blogu – Bir iş yazılımı danışmanı tarafından barındırılan bu blog, potansiyel ve mevcut site yöneticilerini çekecek maliyet tahmin uygulamaları, inşaat teknolojisi ve endüstri trendlerini araştırıyor.

Şantiye Planlaması ve Lojistik Operasyonlar: İnşaatçılar için Saha Odaklı Yönetim – Bu kitap şantiye ortamlarına, organizasyona, mühendislik sorunlarına, güvenlik uygulamalarına ve çok daha fazlasına ayrıntılı bir bakış sağlar. Proje planlama, saha ekipmanı, proje saha kontrolleri, denetim ve saha yönetimi bölümlerini içerir.

Şantiye Güvenliği: Müteahhitleri Yönetme Kılavuzu – Şantiyede güvenlik çok önemlidir ve güvenlik standartlarına bağlılık şantiye yöneticileri çatısı altındadır. Bu kitap proje güvenliği uygulamalarını ve başarılı işyeri güvenliği programlarının bileşenlerini araştırmaktadır.

Site Yöneticisi ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Site yöneticisi
 • İnşaat Güvenliği Müdürü
 • Tesis Yöneticisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu