Şirket Şoförü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir şirket sürücüsünün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir şirket sürücüsü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Malların veya malzemelerin güvenli ve verimli bir şekilde teslim edilmesinden şirket sürücüleri sorumludur. Günlerini yolda, mobilyadan yiyeceğe ve otomobil parçalarına kadar her şeyi taşıyarak geçirirler. İşleri fiziksel olarak zorlu ama aynı zamanda trafik düzenleri, hava koşulları ve sürüş sırasında güvenliklerini etkileyebilecek diğer faktörler gibi ayrıntılara da dikkat etmeleri gerekiyor.

Şirket Şoförü Sorumlulukları ve Görevleri

Bir şirket sürücüsünün genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Yüklerin belirli bir zaman dilimi içinde belirtilen yerlere teslim edilmesi
 • Araçların hasarlı olup olmadığını kontrol etmek, herhangi bir mekanik sorun tespit etmek veya kargoyu yüklemek ve emniyete almak
 • Traktörler, römorklar veya tankerler gibi özel ekipmanlarla donatılmış kamyonları sürmek
 • Hizmet saatleri ve dinlenme süreleri ile ilgili şirket kurallarına uyulması
 • Trafik koşullarına veya güvenliği veya teslimat süresini etkileyebilecek diğer faktörlere bağlı olarak izlenecek en iyi rotayı belirlemek için sevk görevlileriyle birlikte çalışmak
 • Bir gönderinin ilerlemesiyle ilgili kilometre, yakıt kullanımı ve diğer verilerin doğru kayıtlarını tutmak
 • Forklift, vinç veya diğer ağır ekipmanları kullanarak yüklerin kamyonlara yüklenmesi ve boşaltılması
 • Kamyon ve ekipmanların güvenli çalışması ile ilgili şirket politikalarının uygulanması
 • Lastik basıncının ve yağ seviyelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gibi araç muayeneleri ve bakımı ile ilgili kurallara uyulması

Şirket Şoförü Maaşı Ne Kadar?

Şirket sürücülerinin maaşları, deneyim düzeylerine, kullandıkları şirket türüne ve yolda geçirdikleri süreye göre değişir. Bazı sürücüler ek olarak fazla mesai ücreti veya ikramiye şeklinde ek tazminat alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 71.751 $ (34.50 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 22.000 TL (54.80 TL/saat)

Şirket sürücülerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Maliyetleri düşürme ve verimliliği artırma ihtiyacı, en yüksek oranda şirket sürücüsü istihdam eden kamyon yükü taşıyıcılarına olan talebi artırmaya devam edecek. Ek olarak, e-ticaretin büyümesi, kamyon yükü gönderilerinden daha düşük maliyetli olan kamyon yükünden daha az (LTL) gönderilere olan talebin artmasına neden olacaktır.

Şirket Şoförü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Şirket sürücüsü olmak için şunlara sahip olmanız gerekebilir:

En Popüler:  Hayvan Sağlığı Teknisyeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğitim: Asgari bir lise diploması veya eşdeğeri, genellikle bir şirket sürücüsü pozisyonu için bir gerekliliktir. Bazı şirketler bir üniversite diplomasını tercih edebilir veya gerektirebilir. Lojistik, ulaşım veya diğer ilgili alanlardaki bir derece, bir şirket sürücüsü pozisyonu almanıza yardımcı olabilir.

Antrenman tecrübesi: Çoğu şirket iş başında yeni bir sürücü eğitecek. Bu eğitim, şirkete bağlı olarak birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Eğitim, genellikle daha deneyimli bir sürücüyü gölgeleme dönemini ve ardından yolcu koltuğunda bir eğitmenle sürüş dönemini içerecektir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Şirket sürücülerinin ehliyetlerini almak için herhangi bir sertifikaya ihtiyaçları yoktur. Fakat bir CDL kazanmak için sınıf ve uygulamalı eğitimin bir kombinasyonunu tamamlayabilirler. Şirket sürücüleri ticari araç kullanacakları için üzerinde CM yazan bir ehliyete sahip olmaları gerekiyor.

Şirket Sürücüsü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Şirket sürücülerinin başarılı olması için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, görevleri zamanında planlama ve yürütme yeteneğidir. Şirket sürücülerinin genellikle uymaları gereken belirli bir durak ve teslimat programı vardır. Bu durum varış noktalarına zamanında varmalarını sağlamak için rotalarını planlamalarını ve güvenli bir hızda sürmelerini gerektirir.

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, küçük değişiklikleri fark etme ve buna göre ayarlamalar yapma yeteneğidir. Şirket sürücüleri genellikle katı programlara ve rotalara uymak zorundadır. Bu yüzden işinizin ayrıntılarına çok dikkat etmek önemlidir. Bu durum görevlerinizi zamanında tamamlamanıza ve önemli bilgileri kaçırmamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca kazaları önlemenize ve aracınızı iyi durumda tutmanıza yardımcı olabilir.

Müşteri servisi: Müşteri hizmetleri becerileri, müşterilerle etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir. Bir şirket sürücüsü olarak, müşterilere ürün veya hizmet sunmaktan sorumlu olabilirsiniz. Müşteri hizmetleri becerileri, müşterilerle iletişim kurmanıza ve hizmetinizden memnun olmalarını sağlamanıza yardımcı olabilir. Şirketinizin ürünleri veya hizmetleriyle ilgili soruları yanıtlamak için müşteri hizmetleri becerilerini de kullanabilirsiniz.

Mekanik yetenek: Bir şirket sürücüsünün mekanik yeteneği, temel araç bakımını anlama ve gerçekleştirme yeteneğidir. Bu durum yağın nasıl kontrol edileceğini, lastiğin nasıl değiştirileceğini ve diğer rutin görevlerin nasıl gerçekleştirileceğini bilmeyi içerir. Mekanik beceriler için güçlü bir yeteneğe sahip olmak, kendi bakımınızı yaparak paradan tasarruf etmenize ve maliyetli arızaları önlemenize yardımcı olabilir.

İletişim: İletişim, bilgi alışverişi eylemidir. Şirket sürücüleri, görev görevlileri, diğer sürücüler ve ekibinin diğer üyeleri ile iletişim kurabilmelidir. Ayrıca müşteriler ve tedarikçilerle iletişim kurabilmelidirler. Etkili iletişim, başkalarıyla güçlü ilişkiler kurmanıza ve genel iş performansınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Şirket Sürücüsü Çalışma Şartları Nasıl?

Şirket sürücüleri genellikle uzun saatler boyunca çalışırlar ve genellikle bir seferde 10 veya daha fazla saat araç kullanırlar. Bir seferde günler veya haftalarca evden uzakta olabilirler ve genellikle trafik sıkışıklığı, kötü hava koşulları ve diğer tehlikelerle uğraşmak zorunda kalırlar. İş stresli olabilir ve sürücülerin direksiyon başındayken sakin ve odaklanmış kalabilmeleri gerekir. Ayrıca yönergeleri takip edebilmeli ve programlara uyabilmelidirler. Bazı şirketler, sürücülerine yoldayken mola vermeleri ve dinlenmeleri için yataklı bir kabin sağlar.

En Popüler:  Ortak Hesap Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Şirket Sürücüsü İçin Mesleki Gelişme

İşte şirket sürücülerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Şirket sürücülerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Sürücüsüz Kamyonlar Burada

Sürücüsüz kamyonlar burada ve dünyanın bazı bölgelerinde zaten kullanılıyorlar. Bu durum kamyon sürücülerinin rekabetçi kalabilmeleri için yeni beceriler öğrenmeleri gerektiği anlamına gelir.

Kamyon sürücülerinin öğrenmesi gereken en önemli becerilerden biri sürücüsüz kamyonların nasıl kullanılacağıdır. Bu durum kamyonun rotasının nasıl programlanacağını ve ilerlemesini nasıl izleyeceğini öğrenmeyi içerir. Kamyon sürücülerinin ek olarak çalışma sırasında oluşabilecek sorunları giderebilmesi gerekecektir.

Daha Fazla Sürücü Dostu İş Yeri

Teknoloji ilerledikçe, çalışma şeklimiz de gelişiyor. En son trendlerden biri, kamyon sürücülerinin yolda daha fazla ve ofiste daha az zaman geçirmelerini sağlayan daha sürücü dostu iş yerlerine doğru.

Bu eğilim, mal ve hizmetlere yönelik artan talep, daha fazla verimlilik ihtiyacı ve maliyetleri düşürme arzusu da dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından yönlendirilmektedir. Sonuç olarak, kamyon sürücüleri uzaktan çalışmalarına veya kendi saatlerini belirlemelerine olanak tanıyan fırsatlarda bir artış görmeyi bekleyebilir.

Konser Ekonomisinin Yükselişi

Gig ekonomisinin yükselişi, son yıllardaki en önemli ekonomik gelişmelerden biri olmuştur. Gig ekonomisi, tam zamanlı çalışanlar yerine bağımsız yükleniciler olarak çalışan artan sayıda insanı ifade eder.

Gittikçe daha fazla kamyon şoförü bağımsız yüklenici olmayı seçtiğinden, bu trend kamyon taşımacılığı endüstrisi üzerinde büyük bir etkiye sahip. Bu onların istedikleri zaman ve yerde çalışabilmelerine ve yine de iyi bir gelir elde etmelerine olanak tanır.

Şirket Sürücüsü Nasıl Olunur?

Bir şirket şoförü kariyeri, ayağınızı kamyon taşımacılığı endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Yerel teslimatlarda uzmanlaşmış küçük bir taşıyıcı için çalışarak başlamak iyi bir fikirdir. Bu size halatları öğrenme ve farklı tipte kamyonları kullanma deneyimi kazanma fırsatı verecektir.

Biraz tecrübe kazandıktan sonra, uzun mesafeli rotalar sunan daha büyük taşıyıcılara geçebilirsiniz. Bu durum ülkeyi daha fazla görmenin ve daha fazla para kazanmanın harika bir yoludur. Kariyerinizde ilerledikçe, bir eğitmen olmak veya yeni sürücülere akıl hocalığı yapmak isteyebilirsiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Şirket sürücüleri, lider sürücüler, ulaşım koordinatörleri veya sevkıyat müdürleri olmak için ilerleyebilir. Lider sürücüler, yeni sürücülerin eğitiminden sorumludur ve ek olarak şirket ile müşterileri arasında bir bağlantı görevi görebilir. Ulaştırma koordinatörleri, tüm şirket sürücülerinin ve araçlarının zamanlamasını denetler. Sevk müdürleri, sevk departmanından ve çalışanlarından sorumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu