Sinoloji Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Sinoloji Nedir?

Sinoloji, Orta Asya Türk tarihi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için özellikle Çin’e odaklanan ve araştırma yapan bir bilim dalıdır. Sinoloji Bölümünün amacı, Orta Asya Türk tarihi üzerine araştırma yapacak, bilgi sahibi olacak ve elde edilen bilgileri en iyi şekilde sunacak kişiler yetiştirmek, sektöre ve bilim dünyasına kazandırmaktır.

Sinoloji bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerin temel özellikleri arasında disiplinli, sorumlu, tarih ve Türk tarihi ile ilgili yer alır.

Sinoloji Bölümü Kaç Yıl Eğitim Görüyor?

Sinoloji bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Sinoloji Bölümünün Dersleri Neler?

Sinoloji bölümü öğrencileri, Çin edebiyatı, Çin tarihi ve Çince üzerine pek çok dersle 4 yıllık eğitim hayatıyla karşı karşıya kalacak.

Tercih listesinde sinoloji bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Çin Fonolojisi
  • Çince Yazı
  • Çince Sözdizimine Giriş
  • Temel Anestezi
  • Çince İfadeler
  • Yazılı Anlatım
  • Sözlü anlatım
  • Çince Dilbilgisi
  • Çin tarihi
  • Çin Edebiyatına Giriş

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Sinoloji Lisans Diploması” alacaklardır.

Sinoloji Mezunu Ne Yapar?

Sinoloji bölümü mezunlarının temel görevi, Orta Asya Türk tarihi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için çalıştıkları kurumda Çin tarihi ve edebiyatı üzerine araştırmalar yapmaktır. Yapılacak araştırmayı planlamak ve denetlemek diğer görevlerindendir.

Sinoloji Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Sinoloji mezunları meslek hayatlarında kamu kurumlarında, bakanlıklarda, arşivlerde ve kütüphanelerde bulunabilirler. İsterlerse üniversitelerde öğretim görevlisi olarak da çalışabilirler.

En Popüler:  Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Eğitmenlik yapabilmeleri ve kamu hizmeti yapabilmeleri için gerekli olan sınavları geçmeleri gerekmektedir.

Sinoloji Bölümü Taban Puanları 2023

Sinoloji Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 03:11:22’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Ankara Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Sinoloji (Örgün) DİL 31 405,93093 14.089
Ankara Üniversitesi (Ankara) (Devlet) Sinoloji (U.Ö.) DİL 103 Dolmadı

Sinoloji Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Sinoloji Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Sinoloji Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu