Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Nedir?

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümünün amacı, sigortacılık tekniği ve finansmanı, yatırım, istatistik ve olasılık konularında daha detaylı bilgiye sahip olacak kişileri bu sektöre uygun yetiştirmek ve sektöre kazandırmaktır.

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerin temel nitelikleri arasında sigortacılık sektörüne disiplinli, sorumlu ve ilgi duymak gelmektedir.

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümünde Eğitim Kaç Yıl?

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümünün Dersleri Neler?

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü öğrencileri, temel sigorta, sigorta sektörü ve Aktüerya Bilimleri üzerine birçok ders ile 4 dönemlik bir eğitim hayatıyla karşı karşıya kalacaklar.

Tercih listesinde Sigorta ve Aktüerya Bilimleri bulunan aday öğrenciler için;

  • İstatistik
  • Olasılık
  • Finansal matematik
  • Temel Sigorta
  • Aktüeryalde İstatistiksel Çıkarım
  • Enfeksiyon Kontrolü ve Sterilizasyon Prensipleri
  • Aktüerya Matematiği
  • Risk Analizi ve Aktüeryal Modelleme
  • Aktüeryal Risk Teorisi
  • İflas Teorisi

Kursların çoğundan özellikle 2 yıl sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Lisans Diploması” alacaklardır.

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Mezunu Ne Yapar?

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü mezunları, çalıştıkları kurumların finans ve yatırım bölümlerinde yer bulabilmekte, bu bölümlerde yönetim ve süpervizörlük pozisyonları alabilmektedirler.

En Popüler:  Büro Yönetimi ve Sekreterlik (MYO) Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Neler?

Sigorta ve Aktüerya Bilimleri mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler sigorta şirketleri, özel şirketler ve isterlerse akademisyen olarak da çalışabilirler.

Söz konusu akademik kadro için gerekli olan sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir.

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Taban Puanları 2023

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 02:59:16’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun) (Devlet) Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri (Örgün) EA 41 208,00105 974.373

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu