Sıcaklık İzleyici Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir sıcaklık ayırıcının ne yaptığını, bu işi nasıl elde edeceğinizi ve bir sıcaklık ayırıcı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Sıcaklık tarayıcıları, gelen kargonun sıcaklığını izlemek ve kaydetmekten sorumludur. Kargo boşaltılmadan veya nihai varış noktasına taşınmadan önce gerekli tüm evrakların doldurulmasını sağlamakla da görevlendirilebilirler.

Sıcaklık ayırıcılar, işlerini etkin bir şekilde yapabilmek için ayrıntılara keskin bir gözle bakmalı ve ayrıntılara mükemmel bir dikkat göstermelidir. Daha sonra herhangi bir sorun çıkmamasını sağlamak için nakliye süreci boyunca çeşitli kaynaklardan aldıkları sıcaklık okumalarını dikkatli bir şekilde izlemelidirler.

Sıcaklık Ayırıcı Sorumlulukları ve Görevleri

Sıcaklık ayırıcılar, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Termometreler ve elde tutulan cihazlar kullanarak gelen gönderilerin sıcaklığını ölçmek için bilgisayarlı ekipmanların çalıştırılması
 • Yüksek sıcaklıklar nedeniyle nakliye için güvenli olmayan öğelerin belirlenmesi
 • Olası kontaminasyon veya bozulma dahil olmak üzere gönderilerle ilgili sorunlar hakkında diğer ekip üyeleriyle iletişim kurmak
 • Gelen gönderilerin sıcaklığının bir seyir defterine veya bilgisayarlı sisteme kaydedilmesi
 • Hava durumu tahminlerine, mevsimsel kalıplara ve diğer faktörlere dayalı olarak nakliye yöntemleri hakkında müşterilere önerilerde bulunmak
 • Paletleri böcek istilası veya küf oluşumu açısından inceleme
 • Manifestolar ve konşimentolar gibi nakliye belgelerinin yeniden kodlanması
 • Nakliye sırasında malların uygun şekilde depolanması için sevkiyat programları ve prosedürleri hakkında müşterilerle konuşmak
 • Nakliye sırasında kontaminasyona veya bozulmaya neden olabilecek hasar veya sızıntılar için nakliye konteynırlarının incelenmesi

Sıcaklık İzleyici Maaşı Ne Kadar?

Sıcaklık tarayıcılarının maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca fazla mesai şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 38,562 $ (18,50 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (38.40 TL/saat)

Sıcaklık tarayıcılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

İstihdam artışı, gıda, ilaç ve diğer ürünlerin güvenliğini ve kalitesini sağlama ihtiyacından kaynaklanacak. Ürünlerin sevk edilmeden önce uygun sıcaklık aralıklarında olduğundan emin olmak için sıcaklık ayırıcılara ihtiyaç duyulacaktır.

Sıcaklık Ayırıcı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Sıcaklık ayırıcıların genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren bir lise diploması sertifikası gerektirir. Bazı işverenler, sağlık veya sosyal hizmetler gibi ilgili bir alanda diploma gerektirebilir. Bazı işverenler ek olarak geçmiş kontrolü ve uyuşturucu testi isteyebilir.

Antrenman tecrübesi: Sıcaklık tarayıcıları genellikle yeni işverenlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir ve sıcaklık ayırıcının kullanacağı belirli sıcaklık izleme ekipmanına ilişkin talimatları içerebilir. Eğitim ek olarak şirketin güvenlik ve sağlık politikaları ve prosedürlerine ilişkin talimatları da içerebilir.

En Popüler:  Parazitolog Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sıcaklık tarayıcıları ek olarak bir sertifika veya önlisans mezuniyeti programının tamamlanması yoluyla eğitim alabilir. Bu programlar, sıcaklık izleme ekipmanının kullanımına ilişkin talimatları ve sıcaklık ihlallerini bildirmek için uygun prosedürleri içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, sıcaklık eleme uzmanı olmak için gerekli olmasa da, gelişmeye ve öğrenmeye olan istekliliğinizi gösterebildikleri için faydalı olabilirler.

Sıcaklık Ayırıcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Sıcaklık ayırıcının başarılı olması için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, bir kişinin görünüşündeki veya davranışındaki küçük değişiklikleri fark etme yeteneğidir. Bu beceri, ateşi olan bireyleri belirlemelerine izin verdiği için sıcaklık tarama görevlileri için önemlidir. Mesela bir sıcaklık taraması, bir kişinin gözlerinin normalden biraz daha kırmızı olduğunu fark edebilir, bu da ateşi olabileceğini gösterir. Bu durum tarayıcının kişiye sağlık durumu hakkında soru sormasını ve gerekirse bir tıp uzmanına götürmesini sağlar.

İletişim yetenekleri: Sıcaklık tarayıcıları için iletişim becerileri de önemlidir. Bu becerileri iş arkadaşları, denetçiler ve müşterilerle iletişim kurmak için kullanırlar. Hastalar ve hasta aileleri ile iletişim kurmak için de bu becerileri kullanırlar. Mesela süreçten rahatsız olabilecek hastalara vücut ısısı taraması sürecinin önemini açıklamaları gerekebilir.

Çatışma çözümü: Çatışma çözümü, bir durumu dağıtma ve insanların birlikte çalışmasına yardımcı olma yeteneğidir. Sıcaklık izleyicisi olarak, yolcular ve güvenlik personeli arasındaki anlaşmazlıkları çözmekten siz sorumlu olabilirsiniz. Mesela bir yolcu bagajının sıcaklığından memnun değilse, bagajını neden kontrol etmenin gerekli olduğunu anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Esneklik: Esneklik, değişen koşullara uyum sağlama yeteneğidir. Sıcaklık ayırıcı olarak, bir gönderinin sıcaklığında bir tutarsızlık fark ederseniz, eleme sürecinizi değiştirmeniz gerekebilir. Mesela bir et sevkiyatının çevredeki havadan daha sıcak olduğunu fark ederseniz, etin tüketim için güvenli olduğundan emin olmak için eleme sürecinizi değiştirmeniz gerekebilir.

Sabır: Sabır, başarılı bir sıcaklık ayırıcı olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Bir sonraki göreve geçmeden önce sıcaklık taramasının tamamlanmasını beklemeniz gerekebilir. Bu zamanı sabır pratiği yapmak ve başkalarının beklerken kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

En Popüler:  Ergoterapist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sıcaklık Ayırıcı Çalışma Şartları Nasıl?

Sıcaklık ayırıcılar, havaalanları, ofis binaları, fabrikalar ve diğer işyerleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle iyi aydınlatılmış, sıcaklık kontrollü alanlarda çalışırlar ve çeşitli insanlara maruz kalırlar. Eleklerin, geceler ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışması gerekebilir. Ayrıca vardiyalı olarak çalışmaları da gerekebilir. Bazı elekler, röntgen makineleri gibi tehlikeli maddelere maruz kalabilir ve kurşun önlük gibi koruyucu giysiler giymeleri gerekebilir.

Sıcaklık Ayırıcı İçin Mesleki Gelişme

Sıcaklık filtrelerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Sıcaklık izleyicilerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Daha İyi Çalışan Bağlılığı İhtiyacı

İşverenler, verimliliği artırmak ve ciroyu azaltmak için çalışan bağlılığını artırmanın yollarını giderek daha fazla arıyor. Bunu yapmanın bir yolu, potansiyel sorunları erkenden belirlemeye yardımcı olmak için sıcaklık ayırıcıları kullanmaktır.

Sıcaklık ayırıcılar, çalışanların ruh hallerini ve çalışma ortamlarıyla ilgili duygularını izlemek için kullanılabilir. Bu bilgi daha sonra üretkenliğin artmasına ve cironun azalmasına yol açabilecek daha olumlu bir çalışma kültürü oluşturmak için kullanılabilir.

Yapay Zeka Kullanımı (AI)

Yapay zeka işyerinde daha yaygın hale geldikçe, tarama profesyonellerinin onu kendi avantajları için nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecek.

Yapay zekanın özellikle yararlı olabileceği alanlardan biri, iş adaylarının taranmasıdır. Eleme uzmanları, niteliksiz adayları filtrelemek için yapay zekayı kullanarak zamandan tasarruf edebilir ve pozisyona en uygun adaylara odaklanabilir. Ek olarak, yapay zeka, veri girişi gibi taramayla ilgili daha sıkıcı görevlerin bazılarını otomatikleştirmek için de kullanılabilir.

Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Üzerine Odaklanma

İşletmeler, çeşitlilik ve kapsayıcılığın öneminin daha fazla farkına vardıkça, farklı popülasyonlarla çalışma deneyimine sahip tarama görevlilerini işe almaya daha fazla önem vermeye başlıyorlar.

İşletmeler, çeşitli bir işgücüne sahip olmanın müşterilerini daha iyi anlamalarına ve onlara hizmet etmelerine yardımcı olabileceğini anladığından, bu eğilimin gelecekte de devam etmesi muhtemeldir. Sonuç olarak, farklı popülasyonlarla çalışabilen taramacılar yüksek talep görecektir.

Sıcaklık İzleyici Nasıl Olunur?

Sıcaklık taraması yapan bir kariyer hem ödüllendirici hem de zorlayıcı olabilir. Doğru becerilere ve niteliklere sahip olmak önemlidir. Fakat başkalarıyla iyi çalışabilmek de önemlidir.

Sıcaklık tarayıcısı olmak için lise diplomasına veya dengi bir diplomaya sahip olmanız ve paketlerdeki güvenlik talimatlarını ve uyarı etiketlerini anlamanıza izin verecek düzeyde İngilizce okuyup yazabiliyor olmanız gerekir. Ayrıca uzun süre ayakta durabilmeli ve 50 pound’a kadar kaldırabilmelisiniz.

Kariyer ve İş İmkanları

Sıcaklık tarayıcıları için ilerleme için birçok fırsat vardır. Deneyimle, elemeciler yönetim pozisyonlarına geçebilir veya yeni işe alınanlar için eğitmen olabilirler. Bazıları, hemşirelik veya tıbbi yardım gibi sağlık hizmeti alanının diğer alanlarına da geçmeyi seçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu