Sevk Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sevkiyat koordinatörünün ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve sevk koordinatörü olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Sevk koordinatörleri, doğru kişilerin doğru zamanda doğru yere ulaşmasını sağlamaktan sorumludur. Genellikle, her biri belirli bir alana veya rotaya atanmış bir sevk memuru ekibiyle çalışırlar. Sevk görevlisi koordinatörü bu ekibi denetler ve müşterilerine mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için hepsinin birlikte etkili bir şekilde çalışmasını sağlar.

Sonuç olarak, aynı anda birden fazla görevi yönetebilmeli ve zamanlarında rekabet eden talepleri dengeleyebilmelidirler. Ayrıca ekip üyeleriyle etkin bir şekilde koordinasyon sağlamak ve herkesin aynı hedefler doğrultusunda çalışmasını sağlamak için güçlü kişiler arası becerilere ihtiyaçları vardır.

Sevk Koordinatörü Sorumlulukları ve Görevleri

Sevk koordinatörlerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Çağrıların verimli ve etkili bir şekilde iletilmesini sağlamak için kolluk kuvvetleriyle koordinasyon sağlamak
 • Toplulukta tekrar eden sorunları belirlemek için olay raporlarını ve diğer kayıtları gözden geçirmek
 • Acil durumlara nasıl müdahale edileceğine ilişkin talimatlar da dahil olmak üzere, kamu güvenliği sorunları hakkında halka bilgi sağlanması
 • Toplumdaki potansiyel tehlikeleri belirlemek ve bunları çözmek için yerel hükümet kurumlarıyla birlikte çalışmak
 • Sevk görevlileri tarafından hızlı ve doğru bir şekilde ele alındığından emin olmak için acil durum çağrılarının durumunu izlemek
 • Vatandaşların toplum hizmetleri veya programları hakkında bilgi taleplerine yanıt vermek
 • Polis hizmetleri ve diğer kamu güvenliği konularına ilişkin politika ve prosedürler hakkındaki soruları yanıtlamak
 • Acil durumlarda itfaiye, hastane ve kamu hizmeti şirketleri gibi diğer kurumlarla koordinasyon faaliyetleri
 • Her zaman etkin ve verimli bir şekilde ele alındığından emin olmak için acil durum çağrılarının kayıtlarını tutmak

Sevk Koordinatörü Maaşı Ne Kadar?

Sevk görevlilerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir. Sevk görevlileri ek olarak fazla mesai şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (22.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (42.00 TL/saat)

Sevkiyat koordinatörlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş büyümesi bekleniyor.

İstihdam artışı, kamyonları yönlendirme ve veri toplama gibi bazı görevlerin artan otomasyonuyla sınırlı olacaktır. Bununla birlikte, otomatik sistemleri izlemek ve bunlarla ilgili sorunları gidermek için sevk görevlilerine ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Sevk Koordinatörü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Sevk Koordinatörü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Sevk koordinatörlerinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Giriş seviyesi sevk koordinatörlerinin lise diplomasına veya dengi bir diplomaya sahip olmaları gerekmektedir. Bazı işverenler, bazı üniversite kurslarını tamamlamış adayları tercih eder. Bilgisayar bilimi, işletme ve iletişim dersleri almak, adayların sevkıyatta bir kariyere hazırlanmalarına yardımcı olabilir.

En Popüler:  Yatırım Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Birçok işveren, yeni sevk koordinatörleri için iş başında eğitim sağlayacaktır. Bu eğitim, yeni işe alınan kişinin şirketin kullandığı belirli yazılımları ve bilgisayar sistemlerini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca yeni işe alınan kişiyi şirketin politikaları ve prosedürleriyle tanıştıracaktır.

Sertifikalar ve Lisanslar: İşverenler genellikle giriş seviyesi pozisyonlar için sertifika gerektirmez. Fakat adaylar sorumlulukları hakkında ek bilgi edinmek ve kariyer ilerleme fırsatlarını ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Sevkiyat Koordinatörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Sevk koordinatörlerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilginin konuşma, yazma veya diğer yöntemlerle iletilmesi eylemidir. Bir sevk memuru olarak, arayanlar, diğer sevk memurları ve acil müdahale ekipleriyle açık ve net bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz. Birçok sevk ekibi birkaç kişiden oluştuğundan, ekip ortamında da etkili bir şekilde iletişim kurabilmelisiniz.

Organizasyon: Organizasyon, bir sevk memuru olarak başarılı olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Sevkiyat görevlilerinin genellikle kısa sürede tamamlamaları gereken birçok görevi vardır. Güçlü organizasyon becerilerine sahip olmak, zamanınızı ve sorumluluklarınızı etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, aramanın konumu ve durumun ayrıntıları gibi acil aramalarla ilgili önemli bilgileri takip etmek için organizasyon becerilerini kullanabilirsiniz.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, sevk memurlarının sahip olması için yararlı olabilecek başka bir beceridir. Genellikle kısa sürede tamamlamaları gereken çok sayıda görev vardır. Bu yüzden işlerini öncelik sırasına koyabilmeleri ve zamanlarını akıllıca yönetebilmeleri gerekir. Sevk koordinatörlerinin ek olarak birlikte çalıştıkları memurların zamanını yönetebilmeleri gerekir. Memurlara, ne kadar süre aramayı bekleyebileceklerini ve ne zaman istasyona geri dönmeleri gerektiğini söyleyebilmeleri gerekir.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, sorunları tanımlamanıza ve çözümler bulmanıza olanak tanır. Bir sevk memuru olarak, acil durumların ele alınmasından siz sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden olası sorunları belirleyebilmek ve bunları çözmenin en iyi yolunu bulmak önemlidir. Mesela arayan kişi konumunu bildirmekte güçlük çekiyorsa, sorun çözme becerilerinizi kullanarak konumunu bulmasına yardımcı olabilir ve acil durum yanıtlayıcılarını doğru konuma gönderebilirsiniz.

Takım çalışması: Takım çalışması, ortak bir hedefe ulaşmak için başkalarıyla birlikte çalışma yeteneğidir. Bir sevk memuru olarak, kolluk kuvvetleri, itfaiyeciler ve diğer acil durum personeli ile çalışabilirsiniz. Başkalarıyla çalışabilmek, sevk memurları için önemli bir beceridir.

Sevk Koordinatörü Çalışma Şartları Nasıl?

Bir sevk koordinatörünün çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamıdır. Fakat eğitim veya toplantılar için biraz seyahat gerekebilir. İş, genellikle normal mesai saatlerinde gerçekleştirilir. Fakat yoğun dönemlerde biraz fazla mesai gerekebilir. Sevk koordinatörleri, sevk memurları, sürücüler ve müşteriler dahil olmak üzere çeşitli insanlarla çalışır. Bu yüzden iyi iletişim ve kişilerarası beceriler önemlidir. İş, özellikle kızgın müşterilerle uğraşırken veya acil durum sevk hizmetlerini koordine ederken bazen stresli olabilir.

Sevk Koordinatörü İçin Mesleki Gelişme

İşte sevk koordinatörlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Sevk koordinatörlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Yazılım Kalite Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Konser Ekonomisinin Büyümesi

Gittikçe daha fazla insan, geçimini sağlamanın bir yolu olarak serbest çalışmaya yöneldiğinden, konser ekonomisi hızla büyüyor. İşletmeler, operasyonlarının bir kısmını dışarıdan temin ederek maliyetleri düşürmenin yollarını ararken, bu eğilimin sevkıyat sektörü üzerinde büyük bir etkisi var.

Sevk koordinatörleri, serbest çalışanlardan oluşan bir ekibi yönetme konusunda uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Projeleri etkin bir şekilde yönetebilmeleri ve herkesin aynı amaç için çalışmasını sağlamaları gerekecek. Ayrıca, potansiyel adayları tarayabilmeleri ve işe en uygun olanları bulabilmeleri gerekecektir.

Daha Fazla Otomasyon

Teknoloji ilerledikçe, işletmeler operasyonlarını yönetmelerine yardımcı olmak için giderek daha fazla otomasyona yöneliyor. Bu durum özellikle bilgisayarların çalışan saatlerini izlemek, kamyonları yönlendirmek ve daha fazlası için kullanılabileceği sevkiyat alanında geçerlidir.

Sevk koordinatörleri, çalışmalarını kolaylaştırmak için otomasyon araçlarını nasıl kullanacaklarını öğrenerek bu trendden yararlanabilir. Bu durum çalışanları yönetmek ve yeni iş ilişkileri geliştirmek gibi daha önemli görevlere odaklanmalarını sağlayacaktır.

Müşteri Hizmetlerine Odaklanma

Müşteri hizmetleri daha önemli hale geldikçe, işletmeler mükemmel müşteri hizmeti sağlayabilecek profesyonelleri işe almaya daha fazla önem veriyor. Bu durum müşterilerin aldıkları hizmet düzeyine göre bir şirketle iş yapıp yapmamaya hızla karar verebildikleri perakende gibi sektörler için özellikle geçerlidir.

Sevk koordinatörleri, müşteri hizmetleri en iyi uygulamalarına aşina olarak bu trendden yararlanabilir. Ayrıca, şirketle iş yaparken kendilerini rahat hissetmeleri için müşteriler için olumlu bir ortam yaratmaya çalışmalıdırlar.

Sevk Koordinatörü Nasıl Olunur?

Sevkiyat koordinatörü olarak bir kariyer, ayağınızı ulaşım endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Sevkiyat koordinatörü olarak, insanların ve malların kara, hava veya deniz yoluyla hareketini koordine etmekten sorumlu olacaksınız. Bu durum sürücüleri, sevk görevlilerini ve pilotları planlamayı içerebilir; gerekli tüm evrakların tamamlandığından emin olmak; ve yükün güvenli bir şekilde yüklenmesini ve boşaltılmasını sağlamak.

Sevkiyat koordinatörü olmak için nakliye lojistiği ve güvenlik düzenlemeleri hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Ayrıca baskı altında iyi çalışabilmeli ve aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilmelisiniz.

Dipnot: Sevk Koordinatörü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Sevkiyat koordinatörü olarak ilerlemenin en iyi yolu, şirketin ürünleri, hizmetleri ve prosedürleri hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmaktır. Ek olarak, çoklu görev yapabilmek ve yüksek hacimli aramaları yönetebilmek önemlidir. Bunların her ikisini de iyi yapabilenler, şirket içinde yükselmek için iyi bir konumda olacaklardır. Ayrıca şirket içinde bir sevk memuru amiri pozisyonuna veya bir yönetim pozisyonuna yükselme fırsatları da olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu