Set Tasarımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir set tasarımcısının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir set tasarımcısı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Set tasarımcıları, bir filmin veya TV şovunun görünümünü ve hissini yaratmaktan sorumludur. Ekranda anlatılan hikayeyi destekleyen bir ortam yaratmak için yönetmen, görüntü yönetmeni, kostüm tasarımcısı ve diğer yapım ekibiyle yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Set tasarımcılarına tüm setleri sıfırdan inşa etme görevi verilebilir veya mevcut konumları (depo veya fabrika gibi) üretimin ihtiyaçlarına uyacak şekilde değiştirmeleri istenebilir. Her iki durumda da, işleri kamerada her şeyin mükemmel görünmesini sağlamaktır.

Tasarımcı İş Görevlerini Belirleyin

Bir set tasarımcısı genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Yönetmenin vizyonuna ve yapım ekibinin diğer üyelerinden gelen girdilere dayalı olarak set tasarımı için bir konsept geliştirmek
 • Prodüksiyonlar için setler oluşturmak için bir inşaat ekibiyle çalışmak
 • Tam ölçekli setler oluşturmadan önce tasarım onayı için set modelleri oluşturma
 • Ahşap, kumaş, boya ve çelik veya alüminyum borular dahil olmak üzere setler için malzeme seçimi
 • İnşaat için gerekli set tasarımları, malzemeler, işçilik ve ekipman için maliyetlerin tahmin edilmesi
 • Set tasarım süreci ile ilgili tüm maliyetlerin kayıtlarını tutmak
 • Işıkların ve ses ekipmanlarının konumu da dahil olmak üzere, setin oyunda veya müzik yapımında nasıl kullanılacağını belirlemek için yönetmenle koordinasyon sağlamak
 • Sahne akışını veya seyirci görüş hatlarını iyileştirmek için gerektiğinde prova sırasında setlerde değişiklik önermek
 • Performanslar başlamadan önce sahneye setler yerleştirmek ve bittikten sonra setleri kaldırmak

Tasarımcı Maaşı Ne Kadar?

Set tasarımcılarına genellikle saatlik ücret ödenir ve maaşları deneyim seviyelerine, üretimin boyutuna ve işin yerine göre değişebilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 22.000 TL (53.80 TL/saat)

Set tasarımcılarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş artması bekleniyor.

Set tasarımcılarına duyulan ihtiyaç, setlerin çekim için gerçekçi bir ortam yaratmasını gerektiren televizyon ve film prodüksiyonuna olan talep tarafından yönlendirilecek. Fakat film ve televizyon yapımında dijital teknolojinin artan kullanımı, set tasarımcılarına olan ihtiyacı sınırlayabilir.

Dipnot: Set Tasarımcısı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Tasarımcı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir set tasarımcısının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Set tasarımcıları genellikle güzel sanatlar, grafik tasarım veya iç tasarım alanında lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. Bazı set tasarımcıları ek olarak iç tasarım alanında yüksek lisans mezuniyetine sahiptir.

En Popüler:  Yemek Servisi Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Pek çok hevesli set tasarımcısı, onlara çeşitli endüstrilere uygulanabilecek geniş bir beceri yelpazesi sağladığı için iç tasarım eğitimi almayı tercih ediyor. İç tasarım kursları renk teorisi, çizim, resim, bilgisayar grafikleri, sanat tarihi, işletme ve pazarlama gibi konuları içerir.

Antrenman tecrübesi: Set tasarımcıları genellikle amirlerinden veya diğer deneyimli set tasarımcılarından iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, üretimin karmaşıklığına ve şirketin büyüklüğüne bağlı olarak birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Set tasarımcıları, sorumlulukları hakkında daha pratik bilgi edinmek ve kariyer fırsatlarını ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Tasarımcı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Set tasarımcıları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Çizim: Set tasarımı oluşturmak, birden fazla adım gerektiren bir süreçtir. Set tasarımcıları, tasarımları için planlar oluşturmak için genellikle taslak çizimi kullanır. Bu durum ölçümler oluşturmayı ve tasarımlarını oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım yazılımını kullanmayı içerir.

Bina inşaatı: Set tasarımcıları genellikle bir set oluşturmak için diğer profesyonellerden oluşan bir ekiple birlikte çalışır. Setin tasarımını ve nasıl inşa edildiğini anlamak için ekiple iletişim kurmaları gerekebilir. Temel bina yapım becerilerini anlamak, set tasarımcılarının ekipleriyle iletişim kurmasına ve setin nasıl inşa edildiğini anlamalarına yardımcı olabilir.

Aydınlatma ve elektrik sistemleri: Set tasarımcıları, tasarladıkları setin işlevsel ve güvenli olmasını sağlamak için aydınlatma ve elektrik sistemleri konusundaki bilgilerini kullanır. Bu beceriyi, bir setteki aydınlatma veya elektrik sistemleriyle ilgili sorunları gidermek için de kullanabilirler. Bu beceri aynı zamanda tasarladıkları set için doğru ekipmanı belirlemelerini sağlar.

Malzemeler: Set tasarımcılarının setlerini oluştururken kullandıkları malzemeler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Bu durum belirli bir set için kullanılacak en iyi malzemeleri ve malzemelerin nasıl uygun şekilde saklanacağını bilmeyi içerir. Mesela ahşapla çalışıyorsanız, kullanılacak en iyi ahşap türlerini ve üretim süresi boyunca dayanmasını sağlamak için ahşabı uygun şekilde nasıl saklayacağınızı bilmeniz gerekir.

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı: Set tasarımcıları, tasarladıkları setin modellerini oluşturmak için CAD yazılımını kullanır. Bu yazılım, setin 3 boyutlu modellerini oluşturmalarına ve tasarımlarını başkalarına göstermelerine olanak tanır.

Tasarımcı Çalışma Şartları Nasıl?

Set tasarımcıları, prodüksiyon stüdyoları, tiyatro prova salonları ve film veya televizyon setleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ayrıca bir prodüksiyonun çekildiği veya sahnelendiği yerlere de seyahat edebilirler. Set tasarımcıları genellikle haftada 40’tan fazla olmak üzere uzun saatler çalışır ve son teslim tarihlerini karşılamak için akşamları ve hafta sonları çalışabilir. Ayrıca bir projeyi zamanında tamamlamak için fazla mesai yapabilirler.

En Popüler:  Sigorta Hasar Temsilcisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Tasarımcı İçin Mesleki Gelişme

İşte set tasarımcılarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Set tasarımcılarının becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecek.

Sanal Gerçekliğin Kullanımı (VR)

Sanal gerçeklik, set tasarımcıları için her açıdan görülebilen sanal setler oluşturmalarına olanak tanıdığı için hızla popüler bir araç haline geliyor. Bu durum tasarımcının, oluşturulduktan sonra setin nasıl görüneceğini ve hissedileceğini daha iyi anlamasını sağlar ve bu da nihai ürünün iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

VR daha popüler hale geldikçe, set tasarımcılarının mümkün olan en gerçekçi setleri yaratmak için bu teknolojiyi nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecek. VR deneyiminin projenin geri kalanıyla uyumlu olmasını sağlamak için üretim ekibinin diğer üyeleriyle birlikte çalışabilmeleri gerekecek.

İşbirliğinin Önemi

İşbirliğinin önemi, set tasarımı dünyasında hızla büyüyen bir trend. Gittikçe daha fazla şirket ekip çalışmasının değerini anladıkça, başkalarıyla iyi çalışabilecek profesyoneller arıyorlar.

Set tasarımcıları, güçlü iletişim becerileri geliştirerek ve ekip ortamında iyi çalışarak bu trendden yararlanabilirler. Ayrıca yönetmenler, yapımcılar ve oyuncular da dahil olmak üzere çeşitli farklı insanlarla işbirliği yapmaya hazır olmalıdırlar.

Çevre Tasarımına Odaklanma

Teknoloji ilerledikçe, sürükleyici ortamlar yaratabilen set tasarımcılarına olan talep de artıyor. Son yıllarda, set tasarımcılarının gerçek ve inandırıcı hissettiren alanlar yaratmasını gerektiren çevre tasarımına odaklanmaya doğru bir kayma oldu.

İşletmeler, müşterilerini ürün ve hizmetlerine çeken deneyimler yaratmaya daha fazla ilgi gösterdikçe, bu eğilimin gelecekte de devam etmesi muhtemeldir.

Set Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Set tasarımcısı olarak bir kariyer inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Film, televizyon programı ve oyun izleme deneyimini zenginleştiren güzel ve işlevsel alanlar yaratma fırsatı sunar. Fakat bu kariyere başlamadan önce tüm yönleriyle düşünmek önemlidir.

Set tasarımcıları ayrıntılara dikkat etmeli ve bittiğinde bir alanın nasıl görüneceğini görselleştirebilmelidir. Ayrıca bir ekiple çalışabilmeleri ve fikirler üzerinde işbirliği yapabilmeleri gerekir. Ek olarak, uzun saatler ve sıkı teslim tarihlerinin üstesinden gelebilmelidirler.

Set tasarımcısı olmakla ilgileniyorsanız, lise veya üniversitede sanat dersleri alarak başlayın. Bu durum yaratıcı becerilerinizi geliştirmenize ve çizim ve boyama konusunda size bir temel oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Geometri ve mühendislik hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmak için matematik ve fen dersleri de almalısınız.

Dipnot: Set Tasarımcısı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Set tasarımcıları genellikle daha deneyimli tasarımcıların asistanı olarak başlar. Becerilerini ve bilgilerini geliştirdikçe, tasarımcı veya tasarımcı olarak terfi ettirilebilirler. Bazı tasarımcılar sonunda bir prodüksiyonun genel görünümünden sorumlu sanat yönetmenleri olurlar.

Birçok tasarımcı sonunda kendi tasarım stüdyolarını açar. Bazıları kolej düzeyinde tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak ders verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu