Servis Danışmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir hizmet danışmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir hizmet danışmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Servis danışmanları, bir şirketin müşteri hizmetleri departmanının yüzüdür. Soruları yanıtlamak, sorunları çözmek ve ürün veya hizmetlerle ilgili genel yardım sağlamak için müşterilerle günlük olarak etkileşime girerler.

Servis danışmanları müşterilerle doğrudan telefon üzerinden veya yüz yüze çalışabilirler. Fakat aynı zamanda sık karşılaşılan sorunlara çözüm araştırmak ve gelecekte benzer durumlarla ilgilenirken diğer çalışanların başvurması için ayrıntılı kılavuzlar oluşturmak için zaman harcarlar.

Servis Danışmanı Sorumlulukları ve Görevleri

Hizmet danışmanları, genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Müşteri geri bildirimlerine veya gözlemlenen sorunlara dayalı olarak mevcut politika ve prosedürlerde değişiklik önermek
 • Yeni ürünler veya hizmetler için fırsatları belirlemek için sektör trendlerini ve gelişmeleri izlemek
 • İş operasyonları, prosedürleri ve ihtiyaçları hakkında bilgi toplamak için müşterilerle görüşmek
 • Çalışanlara işlerinde kullanacakları yeni yazılım veya ekipmanlar hakkında eğitim verilmesi
 • Mevcut hizmetlerden ödün vermeden müşteri ihtiyaçlarını karşılayacak yeni ürün veya hizmetler önermek
 • Müşterilere iş operasyonlarını veya süreçlerini nasıl iyileştirecekleri konusunda danışmak
 • İyileştirme alanlarını belirlemek ve bunları ele almak için planlar geliştirmek de dahil olmak üzere iş amaçlarını ve hedeflerini tartışmak için yönetimle toplantı
 • Gelecekte şirketin işini etkileyebilecek yeni teknolojiler hakkında araştırma yapmak
 • Yeni ürün veya hizmetlerin bir müşterinin işine nasıl fayda sağlayabileceğini özetleyen teklifler oluşturmak

Servis Danışmanı Maaşı Ne Kadar?

Hizmet danışmanı maaşları, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve çalıştıkları şirkete göre değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (31.90 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 26.000 TL (64.90 TL/saat)

Hizmet danışmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

Şirketlerin müşteri hizmetlerini ve destek süreçlerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için hizmet danışmanlarına ihtiyaç duyulacaktır. Daha fazla şirket müşteri hizmetleri işlevlerini dış kaynak kullandıkça, bu çalışanlara olan talep artacaktır.

Dipnot: Hizmet Danışmanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Servis Danışmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir hizmet danışmanının genel olarak aşağıdakilere ihtiyacı vardır:

Eğitim: Çoğu hizmet danışmanı pozisyonu bir lisans mezuniyeti gerektirir. Fakat bazı şirketler yüksek lisans mezuniyetine sahip hizmet danışmanları tutmayı tercih etmektedir. Bir hizmet danışmanının derecesi herhangi bir alanda olabilir. Fakat çoğunun işletme, pazarlama veya ilgili bir alanda derecesi vardır.

En Popüler:  Veri Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Birçok hizmet danışmanı, yeni işverenlerinden iş başında eğitim alır. Bu eğitim, rolün karmaşıklığına ve şirketin büyüklüğüne bağlı olarak birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Hizmet danışmanlarının istihdam kazanması için sertifikalar gerekli olmasa da, daha fazla istihdam edilebilir beceriler kazanmanıza ve mükemmelliğe olan bağlılığınızı göstermenize yardımcı olabilirler.

Servis Danışmanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Hizmet danışmanlarının başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim yetenekleri: İletişim becerileri, bilgiyi başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde iletme yeteneğidir. Hizmet danışmanları, müşterilerle etkileşim kurmak, soruları yanıtlamak ve ürün ve hizmetleri açıklamak için iletişim becerilerini kullanır. Etkili iletişim becerileri, müşterilerle güven oluşturmanıza ve şirketiniz için olumlu bir itibar geliştirmenize yardımcı olabilir.

Ürün bilgisi: Ürün bilgisi, bir ürünün özelliklerini ve faydalarını açıklama yeteneğidir. Servis danışmanları, müşteri sorularını yanıtlamak için kapsamlı ürün bilgisine sahip olmalıdır. Ürün kılavuzlarını okuyarak, eğitim oturumlarına katılarak ve diğer çalışanlardan yardım isteyerek ürün bilgisini geliştirebilirsiniz.

Problem çözme yetenekleri: Sorun çözme becerileri, müşteri sorunlarını belirlemenize ve çözmenize yardımcı olduklarından, hizmet danışmanları için çok önemlidir. Bir müşterinin sorununun kaynağını belirlemek, bir çözüm bulmak ve bunu müşteriye açıklamak için problem çözme becerilerini kullanabilirsiniz. Hizmet sürecinde ortaya çıkan sorunları belirlemek ve düzeltmek için problem çözme becerilerini de kullanabilirsiniz.

İlişki kurma becerileri: Bir hizmet danışmanı olarak, bir müşterinin mağazaya girdiğinde etkileşime girdiği ilk kişi siz olabilirsiniz. Müşterilerin ihtiyaç duyduklarını bulmalarına ve onlar için olumlu bir deneyim oluşturmalarına yardımcı olmak için ilişki kurma becerilerinizi kullanabilirsiniz. Bu becerileri, iş arkadaşlarınızla olumlu ilişkiler kurmak için de kullanabilirsiniz. Bu durum mükemmel müşteri hizmeti sağlamak için birlikte çalışmanıza yardımcı olabilir.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, görevleri belirli bir zaman çerçevesinde tamamlama yeteneğidir. Bir hizmet danışmanı olarak, müşterileri karşılamaktan, müşterileri kontrol etmekten, işlemleri işlemekten ve soruları yanıtlamaktan sorumlu olabilirsiniz. Tüm görevlerinizi zamanında tamamlayabilmeniz için zamanınızı yönetmek önemlidir.

Servis Danışmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Hizmet danışmanları, ofis binaları, perakende mağazaları ve üretim ve üretim tesisleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Müşterilerle görüşmek ve ihtiyaçlarını değerlendirmek için ikamet ettikleri ülke içinde ve dışında farklı yerlere seyahat etmeleri gerekebilir. Genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak veya müşterilerinin programlarını karşılamak için fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler. Hizmet danışmanları genellikle çok az denetim altında veya hiç denetim altında çalışırlar ve kendi kendilerini motive etmeleri ve bağımsız olarak çalışabilmeleri beklenir. Genellikle müşterilerinin işleri üzerinde önemli bir etkisi olabilecek hızlı kararlar almaları gerektiğinden, yüksek düzeyde stresle başa çıkabilmelidirler.

Servis Danışmanı İçin Mesleki Gelişme

Hizmet danışmanlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Hizmet danışmanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Çimento Sonlandırıcı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Teknik Beceri Gereksinimi

Daha fazla teknik beceriye duyulan ihtiyaç, hizmet sektöründe hızla ortaya çıkan bir eğilimdir. İşletmeler teknolojiye giderek daha fazla bağımlı hale geldikçe, sistemlerini yönetmelerine ve sürdürmelerine yardımcı olabilecek profesyoneller de arıyorlar.

Bu durum hizmet danışmanlarının yalnızca hizmet satabilmeleri değil, aynı zamanda sattıkları ürünler için destek ve bakım sağlayabilmeleri gerektiği anlamına gelir. Bu durum sattıkları ürünlerin derinlemesine anlaşılmasını ve ortaya çıkabilecek sorunları gidermek için gerekli teknik becerileri gerektirir.

Müşteri Deneyimine Odaklanma

Müşteriler daha talepkar hale geldikçe, işletmeler müşteri deneyimine daha fazla odaklanmaya başlıyor. Bu durum hizmet danışmanlarının müşterilerin ne istediğini ve bunu nasıl sunacaklarını anlamalarının gerekeceği anlamına gelir.

Hizmet danışmanları, müşteri hizmetleri, iletişim ve problem çözme becerilerini geliştirerek bu trendden yararlanabilir. Ayrıca mükemmel müşteri hizmeti sunarak ve oluşabilecek sorunları çözerek olumlu bir müşteri deneyimi yaratmaya odaklanabilirler.

Çalışan Bağlılığına Vurgu

İşverenler, bağlı çalışanların bir şirketin genel başarısı üzerindeki etkisini fark ettiğinden, çalışan bağlılığı son yıllarda giderek daha önemli bir konu haline geldi.

Hizmet danışmanları, çalışan bağlılığı konusunda uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum çalışan bağlılığına katkıda bulunan faktörlerin anlaşılmasının yanı sıra bunu teşvik eden bir işyeri ortamının nasıl yaratılacağını da içerir. Ayrıca hizmet danışmanları, çalışan bağlılığını teşvik eden programlar ve girişimler geliştirmeye de yardımcı olabilir.

Hizmet Danışmanı Nasıl Olunur?

Hizmet danışmanı olarak bir kariyer hem ödüllendirici hem de kazançlı olabilir. Doğru becerileri geliştirerek ve bu alanda deneyim kazanarak doğru yerden başlamak önemlidir. Bu durum farklı şirketlerde gönüllü olarak veya staj yaparak, eğitim kurslarına katılarak ve sektördeki diğer profesyonellerle ağ kurarak yapılabilir.

Gerekli becerileri geliştirip biraz deneyim kazandıktan sonra, ilgi alanlarınıza ve niteliklerinize uygun bir iş bulmanın zamanı geldi. Pek çok farklı türde hizmet danışmanı vardır. Bu yüzden kişiliğinize ve becerilerinize uyan birini bulmak önemlidir.

Dipnot: Servis Danışmanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Hizmet danışmanları genellikle daha büyük projelerde daha fazla sorumluluk alarak kariyerlerinde ilerlerler. Projeleri başarıyla tamamlayıp güvenilir ve yetkin bir danışman olarak itibar kazandıkça, hizmetleri için daha yüksek ücretler talep edebileceklerdir. Ayrıca, belirli bir endüstride veya hizmet türünde bir uzmanlık geliştiren hizmet danışmanları yüksek talep görecek ve daha da yüksek ücretler talep edebilecektir. Bazı hizmet danışmanları sonunda kendi danışmanlık firmalarını kurarlar ve bu firmalar iyi bir itibara sahiplerse ve sağlam bir müşteri ağına sahiplerse çok başarılı olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu