Sermaye Piyasası Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Sermaye Piyasaları Nedir?

Sermaye Piyasası, yatırımcıların parasının gelir elde etmek için yatırım amacıyla kullanılmasıdır. Büyüyen yatırımcı şirketler ve artan yatırımcı sayısı ile sermaye piyasası her geçen gün daha önemli hale gelmektedir.

Sermaye Piyasaları bölümünün amacı, lisans eğitiminde verdiği eğitimler ile birlikte çalıştığı kurumlarda kendini geliştirebilen, sektöre fayda sağlayabilen, sektörü geliştirebilen ve yatırımlarını en verimli ve faydalı şekilde kullanabilen kişiler yetiştirmektir.

Ekonomi, finans ve borsaya ilgi, Sermaye Piyasaları bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerden sonra en çok arananlardan biridir.

Sermaye Piyasası Müdürlüğü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Sermaye Piyasaları bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları gerekmektedir.

Sermaye Piyasası Bölümünün Dersleri Neler?

Sermaye Piyasaları Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatları boyunca iktisat, borsa ve ekonomi gibi konulara odaklanan birçok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listelerinde Sermaye Piyasası bölümü bulunan aday öğrenciler için;

 • Finansal Yönetim
 • İşe giriş
 • İşletmeye Giriş
 • Sermaye Piyasası Araçlarında Vergilendirme
 • Aracı Kurumlar Muhasebe
 • Bankacılık Teorisi ve Politikası
 • Ekonomik Sistemler
 • Makroekonomi
 • Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi
 • Finansal Piyasalarda Modelleme

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Sermaye Piyasası Lisans Diploması” alacaklardır.

Sermaye Piyasası Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Sermaye Piyasaları bölümü mezunları, finans ve yatırım şirketlerinde başta danışmanlık olmak üzere ekonomi alanında çalışmaktadır. Şirketlerin, yatırım kararlarını analiz etme ve bu analizlere ilişkin raporlar hazırlama görevi vardır. Sermaye Piyasaları bölümü mezunları ağırlıklı olarak aşağıda listelenen yerlerde çalışırlar:

 • Finans Şirketleri
 • Bankalar
 • Yatırım Şirketleri
 • Yatırım Danışmanlığı Firmaları
En Popüler:  Kimya - Biyoloji Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Sermaye Piyasası Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Yatırım ve borsaya olan ilginin her geçen gün artması sektör içerisinde birçok iş fırsatı yaratmaktadır. Mezunlar finans, yatırım ve ekonomi ile ilgili şirketlerde yer bulabilirler.

Sermaye Piyasası Bölümü Taban Puanları 2023

Sermaye Piyasası Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 03:21:52’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puan Sıralama Ücret
Beykent Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Sermaye Piyasası (Burslu) EA 4 298,92502 296.379
Marmara Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Sermaye Piyasası (Örgün) EA 62 287,1766 350.203
Marmara Üniversitesi (İstanbul) (Devlet) Sermaye Piyasası (KKTC Uyruklu) EA 1 230,63046 755.400
Beykent Üniversitesi (İstanbul) (Vakıf) Sermaye Piyasası (%50 Burslu) EA 21 Dolmadı ₺18.336

Sermaye Piyasası Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Sermaye Piyasası Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Sermaye Piyasası Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu