Seksolog Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir seksologun ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir seksolog olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Seksologlar, insan cinselliği alanında uzmanlardır. Cinsel davranış, cinsel sağlık, cinsel kimlik ve daha fazlası dahil olmak üzere seks ile ilgili çeşitli konuları inceler ve araştırırlar.

Seksologlar, cinsellikleriyle ilgili sorunları ele almalarına yardımcı olmak için doğrudan müşterilerle çalışabilir veya insanların daha sağlıklı yaşamalarına yardımcı olacak yeni programlar veya politikalar oluşturmak için perde arkasında çalışabilirler.

Seksolog Sorumlulukları ve Görevleri

Seksologların aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Cinsel kaygıları, sorunları veya sorunları olan bireylere danışmanlık yapmak
 • Anketler, görüşmeler, odak grupları ve psikolojik testler dahil olmak üzere insan cinselliği üzerine araştırma yapmak
 • Topluma ve tıp uzmanlarına cinsellik konularında eğitim verilmesi
 • Cinsel yaşamlarını iyileştirmek için cinsel bozuklukları veya endişeleri olan hastaları teşhis etmek ve tedavi etmek
 • Hormon seviyelerini veya cinsel işlevle ilgili diğer faktörleri değerlendirmek için çeşitli laboratuvar testleri yapmak
 • Hastaların ihtiyaçlarını değerlendirmek için tıbbi kayıtları ve vaka geçmişlerini gözden geçirmek
 • Bir hastanın sağlık hizmetleriyle ilgili kararlar almak için zihinsel olarak yetkin olup olmadığını belirlemek için değerlendirmeler yapmak
 • Cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek için ilaç reçete etmek
 • Test sonuçlarını yorumlama ve bulgulara dayalı önerilerde bulunma

Seksolog Maaşı Ne Kadar?

Seksologların maaşları eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve yaptıkları işin türüne göre değişir. Ayrıca danışmanlık ücretleri veya telif hakları yoluyla ek gelir elde edebilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (26.40 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Seksologların istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Daha fazla insan erektil disfonksiyon ve erken boşalma gibi cinsel sorunlar ve endişeler için tedavi aradıkça seksologlara olan talebin artması bekleniyor. Buna ek olarak, talep, seks terapisine ve seks vekillerine artan ilgiden kaynaklanabilir.

Seksolog İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir seksologun genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Seksologların pratik yapmak için en az bir yüksek lisans mezuniyetine ihtiyaçları vardır. İnsan cinselliği, aile bilimi veya sağlık eğitimi alanında yüksek lisans mezuniyeti, seksologlar için en yaygın derecedir. Bu programlar, insan cinselliği, anatomi, fizyoloji, psikoloji, danışmanlık, araştırma yöntemleri ve etik konularında kursları içerir.

Antrenman tecrübesi: Seksologlar, eğitimlerinin çoğunu kendi alanlarındaki eğitimleri ve deneyimleri yoluyla alırlar. Seksolog olmadan önce araştırma görevlisi olarak veya diğer giriş seviyesi pozisyonlarda çalışabilirler. Ayrıca seminerler veya konferanslar şeklinde ek eğitim alabilirler.

En Popüler:  Mekanik Tahminci Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sertifikalar ve Lisanslar: Seksologların eyaletlerinde lisans almaları gerekir. Süreç eyaletten eyalete değişir. Bu yüzden bölgenizdeki gereksinimleri kontrol etmeniz gerekecektir.

Seksolog Olmak İçin Gerekli Beceriler

Seksologların başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: Seksologlar, ihtiyaçlarını anlamak ve bir tedavi planı geliştirmek için müşterileriyle iletişim kurar. Ayrıca, müşterilerinin en iyi bakımı almasını sağlamak için diğer profesyonellerle iletişim kurarlar. Bu durum müşterilerinin sahip olabileceği tıbbi durumları anlamak için tıp uzmanlarıyla iletişim kurmayı içerir. Ayrıca, tedavi planlarını anlamalarını ve onunla rahat hissetmelerini sağlamak için müşterileriyle iletişim kurarlar.

Tıbbi bilgi: Seksologlar, cinsel sağlık sorunları olan hastalara yardımcı olmak için genellikle tıp uzmanlarıyla birlikte çalışır. Tıbbi bilgi, cinsel sağlığın tıbbi yönlerini ve cinsel sağlık sorunları olan hastaları nasıl tedavi edeceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir. Tıp bilgisi, cinsel sağlık ve zihinsel sağlık sorunları arasındaki farkları anlamanıza da yardımcı olabilir.

Empati: Seksologlar genellikle çeşitli cinsel kaygıları olan müşterilerle çalışır. Empati, müşterilerinin duygularını anlamalarını ve onlara en iyi çözümleri sunmalarını sağlar. Mesela bir seksolog, cinsel arzularından rahatsız olan bir müşteriyle empati kurabilir ve arzularının normal olduğunu anlamalarına yardımcı olabilir.

Araştırma becerileri: Seksologlar genellikle cinsel sağlık, cinsel eğitim ve cinsel eğilimlerle ilgili konular dahil olmak üzere insan cinselliği ile ilgili konuları araştırır. Ayrıca cinsel tercihler, cinsel uygulamalar ve cinsel bozukluklarla ilgili konular da dahil olmak üzere cinsel davranışla ilgili konuları araştırabilirler. Bu araştırma, insan cinselliği alanındaki uzmanlıklarını geliştirmelerine ve çalışmaları için yeni fikirler geliştirmelerine yardımcı olabilir.

öğretim: Seksologlar genellikle başkalarına cinsel sağlık ve zindelik hakkında bilgi verir. Bir sınıf ortamında veya online olarak öğretebilirler. Bu durum başkalarını cinsel anatomi, cinsel sağlık ve cinsel aktivitenin etkileri hakkında eğitmeyi içerebilir. Ayrıca, doğum kontrol haplarının nasıl kullanılacağı veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların nasıl önleneceği gibi cinsel sağlık konularını başkalarına da öğretebilirsiniz.

Seksolog Çalışma Şartları Nasıl?

Seksologlar, özel muayenehaneler, hastaneler, klinikler ve araştırma laboratuvarları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışırlar. Ayrıca, hastaları görmenin yanı sıra eğitim verebilecekleri ve araştırma yapabilecekleri kolejler ve üniversiteler gibi akademik ortamlarda da çalışabilirler. Bazı seksologlar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) veya Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) gibi devlet kurumları için çalışır. Seksologlar genel olarak tam zamanlı çalışırlar ve bazıları hastalarının programlarına uymak için akşamları veya hafta sonları çalışabilir. İş duygusal olarak zorlu olabilir ve seksologlar hassas ve gizli bilgilerle başa çıkabilmelidir.

En Popüler:  Fiziksel Tasarım Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Seksolog İçin Mesleki Gelişme

İşte seksologların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Seksologların becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Seks Terapisinin Kabulü

Gittikçe daha fazla insan sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmanın önemini anladıkça, seks terapisini daha fazla kabul etme eğilimi hızla artıyor.

Seksologlar, seks terapisinde sertifika alarak ve daha sonra kendilerini bu alanda uzman olarak konumlandırarak bu eğilimden yararlanabilirler. Bu onların cinsel sorunlarıyla ilgili yardıma ihtiyacı olanlara değerli hizmetler sunmalarını sağlayacaktır.

Cinsellik Hakkında Açıklık

Cinsellik konusunda açıklığa yönelik artan bir eğilim var ve bu da seks terapistlerine olan talebin artmasına neden oluyor.

Giderek daha fazla insan cinselliği hakkında konuşurken rahat hissettikçe, duygularını ve deneyimlerini anlamalarına yardımcı olabilecek profesyoneller arayacaklardır. Seks terapistleri, insanların cinsellikle ilgili sorunlarla baş etmelerine yardımcı olma konusunda uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Ayrıca halkı cinsellik ve ruh sağlığı üzerindeki etkileri konusunda eğitmek için çalışabilirler.

İlişkilere Odaklanmak

İlişkilere odaklanma, çiftler arasında artan bir popülerlik gören bir trend. Bu eğilim, ilişkilerde iletişimi ve yakınlığı geliştirme arzusundan kaynaklanmaktadır.

Seksologlar, ilişki danışmanlığında uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilirler. Ortaklar arasındaki iletişimi ve yakınlığı geliştirmeye odaklanan programlar da geliştirebilirler.

Nasıl Seksolog Olunur?

Bir seksolog kariyer yolu ödüllendirici ve tatmin edici olabilir. Fakat bu karara giden birçok faktörü göz önünde bulundurmak önemlidir. En önemli şeylerden biri, işin duygusal ve fiziksel taleplerine hazır olduğunuzdan emin olmaktır. Bu durum insan cinselliği hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmanın yanı sıra hastalarla zorlu konuşmaların üstesinden gelebilmek anlamına gelir.

LGBTQIA+ veya engelli olanlar da dahil olmak üzere hayatın her kesiminden insanlarla çalışmak konusunda rahat olmalısınız. Ek olarak, bağımsız çalışabilmek ve alanınızdaki en son araştırmalardan haberdar olmak önemlidir.

Kariyer ve İş İmkanları

Hizmetlerine olan talebin artmaya devam etmesi beklendiğinden, seksologlar için ilerleme beklentileri iyidir. Birçok seksolog özel muayenehanede çalışır ve deneyim kazandıkça ve etkili oldukları için itibar kazandıkça daha fazla müşteri çekebilmelidirler. Bazı seksologlar kendi kliniklerini veya danışma merkezlerini açmayı da seçebilirler. Ek olarak, araştırmayla ilgilenen seksologlar, öğretim veya araştırma yürüterek akademide çalışma fırsatları bulabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu