Şehir Planlama Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Nedir?

Artan nüfus ve insanların yaşadığı yerlerin genişlemesi ile insanlar için yeni binalar ve konutlar oluşturulmasına olanak sağlar. Şehir ve Bölge Planlama Uzmanları bu yapıların yapımından önce ve sonra birçok görevi yerine getirir.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün amacı, toplumun veya insanların kentsel ve bölgesel planlama ihtiyaçlarını, ekonomik koşulları, çevre kurallarını ve estetik planlamayı yapacak şehir ve bölge planlama konusunda araştırma yapabilecek kişiler yetiştirmektir.

Şehir ve bölge planlama bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerin matematik ve fizik, çizim yeteneği, sorumlu ve çok yönlü düşünme gibi özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Şehir ve Bölge Planlama Müdürlüğü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Şehir ve Bölge Planlama bölümünde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları gerekmektedir.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün Dersleri Neler?

Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencileri 4 yıllık eğitimleri boyunca modelleme, planlama, çizim ve tasarım gibi ana dersleri ile.

Tercih listelerine Şehir ve Bölge Planlama bölümünü dahil etmek isteyen aday öğrenciler;

 • Kentleşme ve Şehir Planlama
 • Mimari Tasarıma Giriş
 • Kentsel Tarih
 • Plancılar için İstatistiksel Yöntemler
 • Planlamacılar ve Tasarımcılar için Ekonomi
 • Coğrafi Bilgi Sistemlerine Erişim
 • Çevre Sorunları ve Planlama
 • Şehirlerde Ulaşım Planlaması
 • Planlamanın Hukuki ve İdari Yönleri
 • Şehir Altyapı Sistemleri

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Şehir ve Bölge Planlama Lisans Diploması” alacaklardır.

En Popüler:  Almanca Öğretmenliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü mezunları, profesyonel yaşamlarında ekonomik, çevresel ve estetik açıdan toplumlara uygun bina ve konutlar için stratejiler tasarlar ve denetler. Şehir ve Bölge Planlama mezunlarının çoğu aşağıdaki yerlerde bulunmayı tercih etmektedir.

 • Bakanlıklar
 • Kentsel Tasarım Ofisleri
 • Kentsel Tasarım Sistemleri Firmaları

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Neler?

Ülkemizdeki şehir planlamacılarının çoğu bakanlıklarda çalışıyor. Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunları, kamu ve özel sektörde birçok iş bulabilirler.

Şehir Planlama Bölümü Taban Puanları 2023

Şehir Planlama Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 03:55:43’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Şehir Planlama Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Şehir Planlama Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Şehir Planlama Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu