Satış Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir satış pazarlama yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir satış pazarlama yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Satış pazarlama yöneticileri, şirketlerinin satış çabalarını yönetmekten sorumludur. Potansiyel müşterilerle ilk temastan anlaşmaları sonuçlandırmaya ve satışları kapatmaya kadar satış sürecinin tüm yönlerini denetlerler.

Satış pazarlama yöneticileri, yeni ürünler veya hizmetler geliştirmenin yanı sıra bu teklifleri mevcut ve potansiyel müşterilere tanıtmakla da görevlendirilebilir. Bu durum reklam oluşturmayı, blog gönderileri yazmayı, sunum yapmayı vb. içerebilir.

Satış Pazarlama Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Bir satış ve pazarlama müdürü genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Bütçe kısıtlamalarına ve hedef pazarlara dayalı reklam kampanyaları için planlar geliştirmek
 • Şirket hedeflerini desteklemek için bir satış temsilcisi veya acente ekibine liderlik ve rehberlik sağlamak
 • Yeni pazarlama fırsatlarını belirlemek veya rekabete yanıt vermek için pazar araştırması yapmak
 • Yeni ürünler veya hizmetler gibi geliri artırabilecek sektördeki yeni fırsatları belirlemek
 • Hedef tüketicilere ulaşmada başarı olasılığı yüksek pazarlama stratejileri oluşturmak ve uygulamak
 • İş büyümesini artırmak için yeni pazarlama fırsatları hakkında üst yönetime teklifler geliştirmek ve sunmak
 • Mevcut müşterilere veya potansiyel müşterilere reklam, halkla ilişkiler veya diğer tanıtım araçlarıyla ürün veya hizmet satmak
 • Ürünlerin mağazalarda veya online olarak doğru zamanda satışa sunulduğundan emin olmak için tedarikçiler ve satıcılarla iletişim kurmak
 • Muhasebe personelinin yardımıyla bütçeleri yönetmek ve gelecekteki gelirleri tahmin etmek

Satış Pazarlama Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Satış müdürü maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (31.90 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (60.10 TL/saat)

Satış ve pazarlama yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Firmalar coğrafi erişimlerini ve ürün hatlarını genişletmeye çalıştıkça, bu yöneticilere olan talep artacaktır. Buna ek olarak, daha fazla şirket e-ticaret ve online reklamcılığa yatırım yaptığından, dijital pazarlama uzmanlığına sahip satış ve pazarlama yöneticileri için talep güçlü olacaktır.

Dipnot: Satış Pazarlama Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  Konut Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Satış Pazarlama Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir satış ve pazarlama müdürü genellikle aşağıdaki niteliklere ihtiyaç duyar:

Eğitim: Satış pazarlama müdürü pozisyonları için genellikle bir lisans mezuniyeti gereklidir. Bazı işverenler, pazarlama, işletme veya ilgili başka bir alanda derecesi olan adayları tercih eder. İlgili kurslar, pazar araştırması, iş hukuku, ekonomi, iş iletişimi ve veri analizini içerebilir. Bazı işverenler, işletme kavramları ve disiplinleri hakkında derinlemesine bir anlayışa sahip olmak için işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları da tercih edebilir.

Antrenman tecrübesi: Satış pazarlama yöneticileri genellikle yeni rollerinde iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin ürün ve hizmetleri, şirketin pazarlama stratejileri ve şirketin satış süreçleri hakkında bilgi edinmeyi içerebilir. Eğitim ek olarak şirketin bilgisayar sistemleri ve yazılımları hakkında bilgi edinmeyi de içerebilir.

Satış veya pazarlama konusunda daha önce deneyime sahip olan satış pazarlama yöneticileri, becerilerinin bir kısmını yeni görevlerine aktarabilirler. Örneğin satış tecrübesi olan bir satış pazarlama müdürü yeni görevinde iletişim ve müzakere becerilerini kullanabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Satış pazarlama yöneticileri, satış ve pazarlamanın farklı yönlerinde uzmanlıklarını gösteren çeşitli sertifikalar kazanabilirler.

Satış Pazarlama Müdürü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Satış pazarlama yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim yetenekleri: Mükemmel iletişim becerileri, satış ve pazarlama yöneticileri için çok önemlidir. Teklif yazabilmeleri, sunum yapabilmeleri ve müşteriler ve iş arkadaşlarıyla ilişkiler kurabilmeleri gerekir.

Yaratıcılık: Satış ve pazarlama yöneticileri, müşterilere hitap edecek ürün, hizmet ve kampanyalar için yeni fikirler üretebilmek için yaratıcı olmalıdır.

İnsanların becerileri: Bir satış ve pazarlama yöneticisinin iş arkadaşları, müşteriler veya tedarikçiler olsun başkalarıyla iyi geçinebilmesi önemlidir. Hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak olumlu ilişkiler kurabilmeleri gerekir.

Stratejik düşünce: Başarılı pazarlama planları ve satış stratejileri oluşturmak için stratejik düşünebilmeniz gerekir. Bu durum büyük resmi görmeyi, tüm parçaların nasıl bir araya geldiğini anlamayı ve gelecekteki eğilimleri tahmin etmeyi içerir.

Proje Yönetim Olmak İçin Gerekli Beceriler: Bir satış ve pazarlama departmanının başkanı olarak, aynı anda birden fazla projeyi denetlemekle sorumlusunuz. Bu durum tüm projelerin zamanında, bütçe dahilinde tamamlanması ve beklentileri karşılaması veya aşması için mükemmel proje yönetimi becerileri gerektirir.

Satış Pazarlama Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Satış pazarlama yöneticileri, ofis binaları, perakende satış kuruluşları ve depolar dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Konferanslara katılmak, müşterilerle tanışmak veya potansiyel müşterileri ziyaret etmek için seyahat edebilirler. Genellikle son teslim tarihlerini karşılamak veya iş fırsatlarından yararlanmak için akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışırlar. Satış pazarlama yöneticileri, birden fazla projeyi koordine ederken veya son teslim tarihlerini karşılarken yüksek stres dönemleri yaşayabilir.

En Popüler:  Kalite Geliştirme Koordinatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Satış Pazarlama Müdürü İçin Mesleki Gelişme

İşte satış ve pazarlama yöneticilerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Satış ve pazarlama yöneticilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Entegre Bir Yaklaşım İhtiyacı

İşletmeler başarıya ulaşmak için birlikte çalışmanın önemini anladıkça, satış ve pazarlama işlevleri giderek daha fazla entegre hale geliyor. Bu eğilim, bu iki departman arasındaki boşluğu doldurabilecek ve daha uyumlu bir ekip oluşturabilecek satış pazarlama yöneticilerine olan talebin artmasına neden oluyor.

Satış pazarlama yöneticileri, şirketin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak daha etkili bir strateji oluşturmak için hem satış hem de pazarlama ekiplerinin ihtiyaçlarını anlayabilmelidir. Ayrıca fikir ve projelere katılım sağlamak için her iki ekiple de etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir.

Dijital Pazarlamaya Odaklanma

Dijital pazarlama daha önemli hale geldikçe, satış pazarlama yöneticilerinin bu alanda beceriler geliştirmeye odaklanması gerekecek.

Dijital pazarlama, işletmelerin müşterilere sosyal medya, arama motoru optimizasyonu ve online reklamlar gibi yeni ve yenilikçi yollarla ulaşmasına olanak tanır. Satış pazarlama yöneticileri, bu araçları nasıl kullanacaklarını anlayarak potansiyel müşterilerle daha iyi bağlantı kurabilir ve web sitelerine daha fazla trafik çekebilir.

Müşteri Deneyimine Vurgu

Müşterileri üzerinde olumlu bir izlenim yaratmanın öneminin farkında olan birçok işletme için müşteri deneyimi en önemli öncelik haline geldi. Satış pazarlama yöneticileri, müşteri memnuniyetine odaklanan stratejilerin geliştirilmesine ve yürütülmesine yardımcı olarak müşteri deneyiminin birinci öncelik olmasını sağlamada önemli bir rol oynayabilir.

Başarılı olmak için satış pazarlama yöneticilerinin, müşterileri neyin harekete geçirdiğini ve işletmelerle olan etkileşimlerinden ne istediklerini anlayabilmeleri gerekir. Bunu yaparak, müşterilerde yankı uyandıran ve uzun vadeli ilişkilere yol açan kampanyalar oluşturabilirler.

Satış ve Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur?

Satış pazarlama yöneticilerinin çok fazla sorumluluğu vardır. Şirketlerinin ürün ve hizmetlerini ve rekabeti anlamaları gerekir. Ayrıca, bu ürün ve hizmetleri etkili bir şekilde nasıl pazarlayacaklarını da bilmeleri gerekir.

Başarılı bir satış pazarlama yöneticisi olmak için büyük resmi görebilmeniz ve stratejik düşünebilmeniz gerekir. Ayrıca yöneticilerden ön saflardaki çalışanlara kadar organizasyonun her seviyesinden insanlarla çalışabilmeniz gerekir. Ve tüm görevlerinizi zamanında tamamlayabilmeniz için zamanınızı etkili bir şekilde yönetebilmeniz gerekir.

Dipnot: Satış Pazarlama Müdürü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Satış pazarlama yöneticileri, organizasyonlarında daha geniş alanlar veya daha fazla sorumluluk alarak genellikle kariyerlerinde ilerlerler. Tecrübe kazandıkça daha üst düzey yönetim pozisyonlarına da geçebilirler. Bazı durumlarda, satış pazarlama yöneticileri kendi pazarlama veya satış danışmanlığı işlerini kurmaya karar verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu