Satış Finansman Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir satış finansmanı yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir satış finansmanı yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Satış finans yöneticileri, bir şirketin satış departmanının finansal yönlerini yönetmekten sorumludur. Seyahat veya ekipman satın alma finansmanı gibi başarılı olmak için ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olduklarından emin olmak için genellikle satış ekipleriyle birlikte çalışırlar.

Satış finansmanı yöneticileri, şirketlerinin satış faaliyetleri yoluyla finansal hedeflerine ulaşmasını sağlamakla da görevlendirilebilir. Bu durum zaman içinde gelir ve kar marjlarını takip etmeyi, iyileştirmelerin yapılabileceği alanları belirlemeyi ve bu iyileştirmelerin nasıl gerçekleştirileceği konusunda önerilerde bulunmayı içerebilir.

Satış Finans Müdürü Görev Sorumlulukları ve Görevleri

Bir satış finansmanı yöneticisi genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Gelecekteki büyüme ve karlılık için planlar geliştirmek için yönetimle birlikte çalışmak
 • Gelecekteki satış faaliyetlerini etkileyebilecek alanları belirlemek için mevcut ekonomik eğilimleri izlemek
 • Finansman ihtiyaçlarını belirlemek için müşterilerle görüşmek ve mevcut seçenekler hakkında onları eğitmek
 • Şirkete yönelik riski değerlendirmek için kredi başvurularını, kredi raporlarını ve diğer belgeleri gözden geçirmek
 • Yeni projeler veya ek envanter için fon olup olmadığını belirlemek için mali tabloları, bütçeleri ve projeksiyonları gözden geçirmek
 • Her müşterinin krediyi geri ödeme kabiliyetine göre ne kadar finansman alması gerektiğinin belirlenmesi
 • Müşterilerin ihtiyaçları için finansman sağlamak için borç verenler veya diğer finansman kaynakları ile ilişkiler kurmak
 • Finansman seçenekleri hakkında müşterilere danışmak ve ihtiyaçlarını karşılayan seçeneği seçmelerine yardımcı olmak
 • Her iki taraf için de olumlu bir deneyim sağlamak için başvurularının ve kredilerinin durumu hakkında müşterilerle düzenli olarak iletişim kurmak

Satış Finans Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Satış finansmanı yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 21.000 TL (50.40 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 42.000 TL (103.80 TL/saat)

Satış finansmanı yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Firmalar faaliyetlerini genişletmeye ve yeni pazarlara girmeye çalıştıkça, kredi ve finansal hizmetlere olan talep artmaya devam edecek. Sonuç olarak, daha fazla firmanın kredi başvurularını ve diğer finansman türlerini değerlendirmek için satış finansmanı yöneticileri tutması gerekecek.

Dipnot: Satış Finansman Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

En Popüler:  Çoklu Birim Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Satış Finans Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Satış finansmanı yöneticisi olmak için bir takım nitelikler gereklidir. Onlar içerir:

Eğitim: Satış finansmanı yöneticilerinin genellikle finans, muhasebe veya işletme alanında lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bazı şirketler, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. İlgili kurslar arasında muhasebe, finans, ekonomi, pazarlama ve iş hukuku yer almaktadır.

Antrenman tecrübesi: Satış finansmanı yöneticileri, kariyerlerine genellikle giriş seviyesi satış pozisyonlarında başlar. Satış pozisyonunda deneyim kazanarak ve ardından satış yönetimi pozisyonuna geçerek satış müdürü pozisyonuna kadar çalışabilirler. Satış finansmanı yöneticileri, muhasebeci veya finansal analist gibi finansla ilgili diğer rollerde de deneyim kazanabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, mevcut ve gelecekteki işverenlere bir profesyonelin niteliklerinin doğrulanmasını sağlar. Satış finansmanı yöneticileri, günlük sorumlulukları hakkında daha pratik bilgi edinmek, profesyonel becerilerini test etmek ve kariyerlerini ilerletmek için sertifikalar kazanabilir.

Satış Finansman Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Satış finansmanı yöneticileri, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Bütçeleme: Bir satış finansmanı yöneticisi, şirketin gelir ve giderlerini denetler. Şirket ve departmanları için finansal planlar oluşturmak için bütçeleme becerilerini kullanırlar. Ayrıca, şirketin mali ilerlemesini izlemek ve gerektiğinde ayarlamalar yapmak için bütçeleme becerilerini kullanırlar.

tahmin: Tahmin, gelecekteki satışları ve geliri tahmin etme yeteneğidir. Satış yöneticileri, ne kadar envanter sipariş edileceğini ve kaç satış temsilcisinin işe alınacağını belirlemek için tahmini kullanır. Finans yöneticileri, pazarlama kampanyaları ve diğer harcamalar için ne kadar para ayrılacağını belirlemek için tahmini kullanır.

Veri analizi: Veri analizi, büyük miktarda bilgiyi yorumlama ve anlama yeteneğidir. Bir satış finansmanı yöneticisi olarak, satış eğilimlerini belirlemek, gelecekteki satışları tahmin etmek ve pazarlama kampanyalarının başarısını analiz etmek için verileri analiz etmekten sorumlu olabilirsiniz. Veri analizi, şirketin finansmanı ve satışları hakkında bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilir.

Finansal planlama: Finansal planlama, bir şirketin finansmanını tahmin etme ve yönetme yeteneğidir. Bir satış finansmanı yöneticisi olarak, bütçe hazırlamaktan, satış ve giderleri tahmin etmekten ve finansal projeksiyonlar geliştirmekten sorumlu olabilirsiniz. Güçlü finansal planlama becerilerine sahip olmak, şirketin finansmanı hakkında bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilir.

İş zekası: Bir satış finansmanı yöneticisi, şirketin finansal hedeflerini ve bunlara nasıl ulaşılacağını anlamak için iş zekasına ihtiyaç duyar. Bu durum şirketin gelir akışlarını, kar marjlarını ve diğer finansal verileri anlamayı içerir. Satışları ve geliri artırmak için stratejiler geliştirmek için iş zekanızı kullanabilirsiniz.

Satış Finans Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Bir satış finansmanı yöneticisinin çalışma ortamı genellikle bir ofis ortamındadır. Fakat müşteriler veya potansiyel müşterilerle toplantılar için seyahat gerekebilir. İş genellikle tam zamanlı bir pozisyondur. Fakat bazı satış finans yöneticileri son teslim tarihlerini karşılamak veya iş fırsatlarından yararlanmak için daha uzun saatler çalışabilir. Satış finans yöneticileri satış hedeflerini tutturmak ve maliyetleri düşük tutmak için baskı altında olduklarından, iş stresli olabilir. Bununla birlikte, çoğu satış finansmanı yöneticisi işi heyecan verici ve zorlu buluyor ve çeşitli insanlarla çalışma fırsatından yararlanıyorlar.

Satış Finans Müdürü İçin Mesleki Gelişme

Satış finansmanı yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Satış finansmanı yöneticilerinin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Kredi Risk Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Teknik Yetenek İhtiyacı

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, teknik yeteneklere olan ihtiyaç arttı. Bu durum özellikle, yazılımın nasıl kullanılacağına dair güçlü bir anlayışa sahip olmanın başarı için gerekli olabileceği satışlarda geçerlidir.

Yetenekli bireyleri bulabilen ve işe alabilen satış finansmanı yöneticileri, işletmelerin rekabette bir adım önde olmalarına yardımcı olabilecekleri için yüksek talep göreceklerdir. Başarılı olmak için satış finansmanı yöneticilerinin teknolojideki en son trendlere aşina olmaları ve günümüz pazarında başarılı olmak için gereken becerilere sahip adayları belirleyebilmeleri gerekecek.

Veriye Dayalı Karar Vermeye Odaklanma

Veriler daha erişilebilir hale geldikçe, işletmeler veriye dayalı karar vermeye odaklanmaya başlıyor. Bu eğilim, daha iyi kararlar almak için verileri analiz edip yorumlayabilen profesyonellere yönelik talebin artmasına neden oluyor.

Satış finansmanı yöneticileri, satış faaliyetleriyle ilgili verileri toplamaktan ve analiz etmekten sorumlu olduklarından, bu trendden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. Satış finans yöneticileri, veri analizi becerilerini geliştirerek, şirketlerine bilinçli kararlar vermek için ihtiyaç duydukları bilgileri sağladıklarından emin olabilirler.

Satıcı Yönetiminin Ortaya Çıkışı

Satıcı yönetimi, satış finansmanı dünyasında giderek daha önemli hale geliyor. İşletmeler, ürün ve hizmetler için üçüncü taraf satıcılara daha fazla güvenirken, bu ilişkilerin etkin bir şekilde yönetilmesini sağlamaya da daha fazla önem veriyorlar.

Bu durum şirketin mümkün olan en iyi anlaşmayı elde etmesini sağlamak için satış finansmanı yöneticilerinin satıcı yönetimi tekniklerinde bilgili olması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, satıcılarla ilişkileri yönetebilmeleri ve ortaya çıkabilecek sorunları çözebilmeleri gerekecektir.

Satış Finansman Yöneticisi Nasıl Olunur?

Finans alanında bir kariyer birçok yönden ödüllendirici olabilir. Rakamlarla çalışma, analitik beceriler geliştirme ve farklı endüstriler hakkında bilgi edinme fırsatı sunar. Ayrıca, paralarını akıllıca yönetmelerine yardımcı olarak başkalarının hayatlarında bir fark yaratma şansı da sağlar.

Finansa başlamanın bir yolu, yeminli mali müşavir (CPA) olmaktır. Bu durum Tekdüzen Yeminli Mali Müşavirlik Sınavını geçmeyi ve bir muhasebe firmasında en az bir yıllık çalışma deneyimini tamamlamayı gerektirir. Diğer bir seçenek de, yetkili bir finansal analist (CFA) olmaktır. Bu durum yatırım teorisi, analizi ve yönetimini kapsayan üç sınavı geçmeyi gerektirir; ve matematik ve ekonomide yeterlilik göstermek.

Dipnot: Satış Finans Müdürü İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Satış finansmanı yöneticisinden sonraki adım bir finans direktörüdür. Şirketin finansal planlamasından bir finans direktörü sorumludur. Bütçeyi oluştururlar ve şirketin buna bağlı kalmasını sağlarlar. Ayrıca finans departmanını denetler ve tüm çalışanların işlerini doğru yaptığından emin olurlar. Finans direktörü, şirketin CEO’suna veya CFO’suna rapor verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu