Satış Destek Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir satış destek analistinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir satış destek analisti olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Satış destek analistleri, satış görevlilerinin başarılı olmak için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olmalarını sağlayan sahne arkası çalışanlarıdır. Genellikle perakende, üretim, teknoloji ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki satış ekipleriyle çalışırlar.

Satış destek analistleri, toplantıları ve etkinlikleri planlamaktan seyahat düzenlemelerini ve diğer lojistik ihtiyaçları ele almaya kadar müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunar. Gerektiğinde genel müşteri hizmeti veya idari destek sağlamaktan da sorumlu olabilirler.

Satış Destek Analisti Sorumlulukları ve Görevleri

Bir satış destek analisti genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Satış performansını hedeflere göre izleyen raporlar oluşturma
 • Fiyatlandırma, teslimat programları ve ürün mevcudiyeti ile ilgili soruları yanıtlayarak müşteriler ve şirketin ürünleri veya hizmetleri arasında bir arayüz olarak hizmet etmek
 • Hangi ürünlerin nerede sunulacağını belirlemek için pazarlama departmanları ile koordineli çalışmak ve her bir üründen ne kadar üretilmesi gerektiğini belirlemek
 • Firmadan satın alınan ürün veya hizmetlerle ilgili sorun yaşayan müşterilere teknik destek sağlanması
 • İyileştirme alanlarını belirlemek için ürün veya hizmetlerle ilgili müşteri memnuniyetini izlemek
 • Müşteri ile şirket içindeki nakliye veya muhasebe gibi diğer departmanlar arasında bir bağlantı olarak hareket etmek
 • Gelecekte hangi müşterilerin ek ürün veya hizmet satın alma olasılığının olduğunu belirlemek ve bu müşterilerle yeni teklifler hakkında iletişime geçmek
 • Siparişleri işleme almak, müşterilere satın alma kararlarında yardımcı olmak ve ürün veya hizmetler için satış sonrası destek sağlamak
 • Müşteri geri bildirimlerine veya sektör trendlerine dayalı olarak politika ve prosedürlerde değişiklik önermek

Satış Destek Analisti Maaşı Ne Kadar?

Satış destek analistlerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Satış destek analistleri ek olarak komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Satış destek analistlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Bu işçilere olan talep, e-ticaretin ve online perakendeciliğin devam eden büyümesinden kaynaklanacak. Şirketlerin telefon, e-posta veya sosyal medya aracılığıyla müşteri hizmetleri sağlamasına yardımcı olmak için satış destek analistlerine ihtiyaç duyulacaktır.

En Popüler:  Halk Sağlığı Hemşiresi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Satış Desteği Analisti İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Satış Destek Analisti İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir satış destek analisti genellikle aşağıdaki niteliklere ihtiyaç duyar:

Eğitim: Satış destek analistlerinin işletme, bilgisayar bilimi, istatistik veya matematik gibi bir alanda en az lisans mezuniyetine ihtiyacı vardır. Bazı işverenler, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder. MBA, satış destek analistlerine verileri analiz etmek ve stratejik kararlar almak için ihtiyaç duydukları becerileri sağlar.

Antrenman tecrübesi: Satış destek analistleri, rollerinin belirli süreçlerini ve prosedürlerini öğrenmek için genellikle iş başında eğitim alırlar. Eğitim, mevcut satış desteği analistlerini izlemeyi veya bir süpervizör veya kıdemli satış destek analistinden öğrenmeyi içerebilir. Eğitim, şirkete ve role bağlı olarak birkaç günden birkaç aya kadar sürebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Satış destek analistlerinin pozisyonlarını kazanmak için sertifikalara veya lisanslara ihtiyacı yoktur. Fakat kazanç potansiyellerini artırmak isteyen satış destek analistleri, satış desteği konusunda sertifika alabilirler.

Satış Destek Analisti Olmak İçin Gerekli Beceriler

Satış destek analistlerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir satış destek analisti olarak, müşterilerle telefon veya e-posta yoluyla iletişim kurmanız gerekebilir. Bilgileri başkalarının anlayabileceği şekilde aktarabilmelisiniz. Ayrıca başkalarını dinleyebilmeli ve sorularına yardımcı olacak şekilde yanıt verebilmelisiniz.

Müşteri servisi: Müşteri hizmetleri becerileri, müşterilerle profesyonel ve yardımsever bir şekilde etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir. Soruları yanıtlamak, sorunları çözmek ve müşteri sorunlarına çözümler sağlamak için müşteri hizmetleri becerilerini kullanabilirsiniz.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, sorunları tanımlamanıza ve çözmenize olanak tanır. Bir satış destek analisti olarak, teknik sorunların giderilmesinden sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden sorunun kaynağını tespit edebilmek ve bir çözüm bulabilmek önemlidir. Müşteri sorunlarını çözmekten de sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden müşterinin ihtiyaçlarını belirleyebilmek ve bunları karşılayan bir çözüm bulabilmek önemlidir.

Organizasyon: Organizasyon, satış destek analistlerinin işlerinde daha etkili olmalarına yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Bunun nedeni, çoğu zaman aynı anda tamamlamaları gereken birçok görevin olmasıdır. İyi organizasyon becerilerine sahip olmak, görevlerini takip etmelerine ve çalışmalarına öncelik vermelerine yardımcı olabilir.

teknoloji: Satış destek analistleri için çeşitli yazılım programları ve uygulamaları hakkında bilgi önemlidir. Bu programları müşterilere yardımcı olmak ve satış verilerini izlemek için kullanırlar. Kendinizi en son teknolojiyle tanıştırmak, ekibinizin daha değerli bir üyesi olmanıza yardımcı olabilir.

Satış Destek Analisti Çalışma Şartları Nasıl?

Satış destek analistleri, müşteriler, satış temsilcileri ve satış ekibinin diğer üyeleri ile sürekli etkileşim içinde oldukları hızlı tempolu bir ortamda çalışırlar. Aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilmeli ve baskı altında iyi çalışabilmelidirler. Satış destek analistleri genellikle normal mesai saatleri içinde çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapmak zorunda kalabilirler. İş bazen stresli olabilir. Fakat çoğu satış destek analisti bunu heyecan verici ve zorlayıcı buluyor.

Satış Destek Analisti İçin Mesleki Gelişme

İşte satış destek analistlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Satış desteği analistlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Yaşam Becerileri Koçu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Teknik Satış Desteği İhtiyacı

İşletmeler teknolojiye daha bağımlı hale geldikçe, teknik uzmanlığa sahip satış destek analistlerine olan ihtiyaç artmaya devam edecek.

Satış destek analistleri, bunları kullanmak için belirli düzeyde teknik bilgi gerektiren ürün veya hizmetler satan herhangi bir şirket için çok önemlidir. Müşterilere destek sağlarlar ve yeni ürünlerini mümkün olan en kısa sürede kullanmaya başlamalarına yardımcı olurlar.

Bu rolde başarılı olmak için satış destek analistlerinin sattıkları ürünler ve nasıl çalıştıkları hakkında derin bir anlayışa sahip olmaları gerekecektir. Ayrıca, müşterilerin karşılaşabileceği yaygın sorunları giderebilmeleri gerekir.

Müşteri Deneyiminin Önemi

Müşteri deneyimi, kârlılıkları üzerinde önemli bir etkisi olabileceğinden, işletmeler için giderek daha önemli hale geliyor. Bu durum satış destek analistlerinin müşterileri mutlu etmek için mükemmel müşteri hizmeti sunmaya odaklanması gerekeceği anlamına gelir.

Satış destek analistleri, müşterilerin memnun olmasını sağlamak için sohbet robotları, sosyal medya ve e-posta pazarlaması gibi çeşitli araç ve teknikleri kullanabilir. Ek olarak, müşteri geri bildirimlerini izleyen ve gelecekteki etkileşimleri iyileştirmek için kullanan sistemler oluşturabilirler.

Satış ve Pazarlama Arasında İşbirliği

Satış ve pazarlama ekipleri daha fazla işbirliği yaptıkça, satış destek analistinin rolü daha önemli hale geliyor.

Satış destek analistleri, her iki ekibe de bilgi ve destek sağlayarak satış ve pazarlama arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olmaktan sorumludur. Buna veri analizi, proje yönetimi ve iletişim gibi şeyler dahildir.

Satış Destek Analisti Nasıl Olunur?

Satış desteğinde bir kariyer, bir şirketin kapısına ayak basmanın harika bir yolu olabilir. Bir satış destek analisti olarak, farklı departmanlar ve bunların birlikte nasıl çalıştıkları hakkında bilgi edinme fırsatınız olacak. Ayrıca müşterilerle çalışma ve ihtiyaçlarını öğrenme deneyimi de kazanacaksınız. Bu durum satış kariyeri için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Başarılı bir satış destek analisti olmak için güçlü iletişim becerilerine sahip olmak ve baskı altında iyi çalışabilmek önemlidir. Ayrıca yaratıcı düşünebilmeli ve sorunlara çözümler üretebilmelisiniz.

Dipnot: Satış Destek Analisti İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Satış destek analistleri için ilerleme beklentileri iyidir. Tecrübe ile satış destek analistleri satış yönetimi pozisyonlarına geçebilirler. Ayrıca destekledikleri ürünleri ve satış sürecini iyi anlamış satış destek analistleri de satış pozisyonlarına geçebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu