SAP ABAP Geliştiricisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir SAP ABAP geliştiricisinin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve SAP ABAP geliştiricisi olarak başarılı olmak için neler gerektiğini öğrenme zamanı.

SAP ABAP, SAP tarafından uygulamalar ve yazılımlar oluşturmak için kullanılan bir programlama dilidir. Her gün 1 milyondan fazla geliştiricinin kullandığı, dünyanın en popüler programlama dillerinden biridir.

SAP ABAP Geliştiricileri, mevcut sistemlere yeni özellikler eklemekten veya sıfırdan tamamen yeni programlar oluşturmaktan sorumludur. Neyin inşa edilmesi gerektiğini ve bunun en iyi nasıl yapılacağını belirlemek için ekiplerinin diğer üyeleriyle yakın bir şekilde çalışırlar.

SAP ABAP Geliştirici Sorumlulukları ve Görevleri

SAP ABAP geliştiricileri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Yeni uygulamalar geliştirerek veya mevcut olanları değiştirerek iş problemlerini analiz etmek ve çözümler tasarlamak
 • Tasarımla ilgili hataları veya sorunları belirlemek için bir uygulama prototipi veya yeni yazılım sürümü üzerinde kullanılabilirlik testi yapmak
 • Hataları gerektiği gibi belirleyip düzelterek mevcut uygulama kod tabanını korumak ve güncellemek
 • Veritabanının uygulama için uygun şekilde yapılandırıldığından emin olmak için veritabanı yöneticileri gibi diğer BT uzmanlarıyla iletişim kurmak
 • Kullanıcı gereksinimlerine göre mevcut uygulamalar için yeni özellikler veya işlevler geliştirmek
 • Önerilen çözümlerle ilgili fizibilite ve olası sorunları belirlemek için müşteriler tarafından sağlanan özelliklerin gözden geçirilmesi
 • Yeni uygulamalar tasarlamak, geliştirmek, test etmek ve dağıtmak için diğer ekip üyeleriyle birlikte çalışmak
 • İhtiyaçlarını belirlemek ve bir uygulama veya sistem için bir belirtim oluşturmak için müşteriyle birlikte çalışmak
 • Güvenlik, performans ve güvenilirlik için sektördeki en iyi uygulamaları takip eden yüksek kaliteli kod geliştirme

SAP ABAP Geliştirici Maaşı Ne Kadar?

SAP ABAP geliştiricilerine genellikle eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirket büyüklüğüne bağlı olarak değişebilen bir maaş ödenir. Ayrıca tamamladıkları projelere göre ikramiye veya komisyon alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 22.000 TL (54.50 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 32.000 TL (79.30 TL/saat)

SAP ABAP geliştiricilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Kuruluşların iş süreçlerini ve bilgi teknolojisi (BT) sistemlerini daha verimli ve etkili olacak şekilde yükseltmeye devam ettikçe bu çalışanlara olan talebin artması bekleniyor. Kuruluşların ek olarak mevcut sistemlerini sürdürmek ve güncellemek için daha fazla geliştirici kiralaması gerekecek.

Dipnot: SAP ABAP Geliştirici İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

SAP ABAP Geliştirici İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

SAP ABAP geliştiricilerinin genellikle aşağıdaki becerilere sahip olması gerekir:

Eğitim: SAP ABAP geliştiricilerinin genellikle bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi, yazılım mühendisliği veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Adayın programlama konusunda kapsamlı deneyimi varsa, bazı işverenler işletme yönetimi gibi ilgili bir çalışma alanını kabul edebilir.

En Popüler:  Topluluk Derneği Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Çoğu şirket, başvurduğunuz sektörde en az iki yıllık deneyime sahip olmanızı ister. Bu deneyimi, ortak veya genç geliştirici olarak çalışırken kazanabilirsiniz. İş analizi veya proje yönetimi gibi diğer sektörlerde çalışarak da deneyim kazanabilirsiniz.

SAP ABAP geliştiricileri, şirketin belirli süreç ve prosedürlerini öğrenmek için iş başında eğitim de alabilir. Bu eğitim genellikle yeni çalışanlar için işe alım sürecinin bir parçasıdır.

Sertifikalar ve Lisanslar: SAP, ABAP geliştiricileri için sistemin farklı yönlerinde uzmanlıklarını gösteren çeşitli sertifikalar sunar.

SAP ABAP Geliştirici Olmak İçin Gerekli Beceriler

SAP ABAP geliştiricilerinin başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde iletme yeteneğidir. Bir SAP ABAP geliştiricisi olarak diğer ekip üyeleri, müşteriler ve diğer paydaşlarla iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, fikirlerinizi aktarmanıza ve herkesin aynı sayfada olmasını sağlamanıza yardımcı olabilir.

Problem çözme: Problem çözme becerileri, yazılımdaki sorunları tanımlamanıza ve çözmenize olanak tanır. Bir SAP ABAP geliştiricisi olarak, mevcut programlarla ilgili sorunları giderebilir veya olası sorunları belirleyip çözerek geliştiricilerin yeni programlar oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. Sorunları belirleme ve çözme yeteneğiniz, başarılı bir yazılım geliştirmenize ve sürdürmenize yardımcı olabilir.

Takım çalışması: İşbirliği ve ekip çalışması, SAP ABAP geliştiricileri için önemli becerilerdir. Yazılım oluşturmak için diğer yazılım geliştiriciler, iş analistleri, proje yöneticileri ve diğer ekip üyeleri ile birlikte çalışırlar. Ayrıca, mevcut yazılımdaki hataları gidermek ve düzeltmek için diğer yazılım geliştiricilerle birlikte çalışırlar.

Detaylara dikkat: Ayrıntılara dikkat, bir sistemdeki küçük değişiklikleri fark etme ve bunların sistemin genel işlevini nasıl etkilediğini anlama yeteneğidir. SAP ABAP geliştiricileri için ayrıntılara dikkat etmek önemlidir, çünkü sistemdeki hataları belirlemelerine ve düzeltmelerine olanak tanır. Ayrıca sistemin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmalarını sağlar.

Uyarlanabilirlik: Uyarlanabilirlik, bir kişinin değişme ve gelişme yeteneğini ifade eder. Bir SAP ABAP geliştiricisi olarak, uyarlanabilirlik önemli bir beceridir çünkü teknolojiyle birlikte öğrenmenize ve büyümenize olanak tanır. Teknoloji değiştikçe değişikliklere uyum sağlayabilir ve kariyerinizde başarılı olmaya devam edebilirsiniz.

SAP ABAP Geliştirici Çalışma Şartları Nasıl?

SAP ABAP geliştiricileri, büyük şirketler, küçük işletmeler ve devlet kurumları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Yerinde veya dışında çalışabilirler ve çalışma saatleri proje son teslim tarihlerine ve müşterinin ihtiyaçlarına göre değişebilir. SAP ABAP geliştiricileri genel olarak tam zamanlı çalışır ve bazılarının proje son tarihlerini karşılamak için fazla mesai yapması gerekebilir. Ayrıca müşterilerle tanışmak veya eğitim seminerlerine katılmak için seyahat edebilirler. Bir SAP ABAP geliştiricisinin çalışması zorlu ve ödüllendirici olabilir ve kişinin teknik becerilerini iş sorunlarını çözmek için kullanma fırsatı sunar.

En Popüler:  Optisyen Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

SAP ABAP Geliştirici İçin Mesleki Gelişme

SAP ABAP geliştiricilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. SAP ABAP geliştiricilerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalması gerekecektir.

Teknik Yetenek İhtiyacı

Daha fazla teknik yeteneğe duyulan ihtiyaç, iş sistemlerinin artan karmaşıklığı tarafından yönlendirilen bir eğilimdir. İşletmeler daha karmaşık sistemlere güvendiğinden, onları anlayabilecek ve sürdürebilecek profesyonellere ihtiyaç duyacaklar.

Bu eğilim, yalnızca SAP sistemlerini kurup bakımını yapmakla kalmayıp aynı zamanda temel mimarilerini de anlayan SAP ABAP geliştiricileri için bir talep yaratıyor. SAP ABAP geliştirme konusunda uzman olarak, işletmelerin bu trende ayak uydurmasına ve rekabetçi kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Çevik Gelişime Odaklanma

İşletmeler daha çevik hale geldikçe, hızlı bir şekilde ürün geliştirmeye daha fazla önem veriyorlar. Bu durum geliştiricilerin geleneksel şelale geliştirmeden farklı bir dizi beceri gerektiren çevik bir ortamda çalışması gerektiği anlamına gelir.

SAP ABAP geliştiricileri, çevik bir ortamda nasıl çalışacaklarını öğrenerek bu trendden yararlanabilirler. Bu durum çevik geliştirme ilkelerinin yanı sıra çevik projelerde kullanılan araç ve teknikleri anlamayı da içerir. Ayrıca SAP ABAP geliştiricileri, scrum ve kanban gibi çevik proje yönetimi yöntemlerine aşina olmalıdır.

Bulut Tabanlı Çözümler İçin Artan Talep

Bulut tabanlı çözümler, geleneksel şirket içi çözümlere göre bir takım avantajlar sundukları için işletmeler arasında giderek daha popüler hale geliyor. Bunlar, azaltılmış maliyetler, artırılmış esneklik ve geliştirilmiş güvenliktir.

Bulut tabanlı çözümler daha popüler hale geldikçe, SAP ABAP geliştiricilerinin bu platformlarda çalışan çözümleri nasıl geliştireceklerini öğrenmeleri gerekecek. Bu durum şu anda mevcut olan bulut tabanlı teknolojilerin derinlemesine anlaşılmasını ve mümkün olan en verimli ve güvenli çözümleri oluşturmak için bunları kullanmanın en iyi yollarını gerektirecektir.

SAP ABAP Geliştiricisi Nasıl Olunur?

SAP ABAP Geliştiricisi olarak bir kariyer çok faydalı olabilir. Dünyanın en ileri teknolojilerinden bazılarıyla çalışma ve işletmelerin hızla değişen bir pazarda rekabetçi kalmasına yardımcı olma fırsatı sunar.

SAP ABAP Geliştiricisi olmak için Java ve C++ gibi programlama dillerini güçlü bir şekilde anlamanız gerekir. Ayrıca nesne yönelimli programlamanın (OOP) arkasındaki kavramlara aşina olmanız gerekir. Ek olarak, iş süreçlerini ve bunların BT sistemleriyle ilişkisini iyi anlamak önemlidir.

Dipnot: SAP ABAP Geliştirici İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

SAP ABAP geliştiricileri, SAP ABAP programlamasında sertifika alarak kariyerlerini ilerletebilirler. Ayrıca, beceri setlerini genişletmek ve kendilerini daha pazarlanabilir kılmak için SAP HANA gibi diğer SAP modüllerinde sertifika alabilirler. Ayrıca SAP ABAP geliştiricileri, organizasyonlarında lider projeler veya diğer geliştiricilere mentorluk yapmak gibi daha fazla sorumluluk alarak kariyerlerini ilerletebilirler. Ayrıca kendi SAP ABAP danışmanlık işlerini kurmayı da seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu