Saha Eğitmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir saha eğitmeninin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve saha eğitmeni olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Alan eğitmenleri, hayvanların eğlence, ticari ve endüstriyel ortamlardaki eğitimini denetlemekten sorumludur. Ayrıca yeni eğitim teknikleri geliştirmeye veya mevcut olanları iyileştirmeye dahil olabilirler.

Saha eğitmenleri, hayvan davranışı ve psikolojisi hakkında derin bir anlayışa sahip olmalıdır. Bu durum her tür için hangi davranışların uygun olduğunu ve bu davranışları olumlu pekiştirme yoluyla en iyi nasıl teşvik edeceklerini belirlemelerine olanak tanır.

Saha Eğitmeni Sorumlulukları ve Görevleri

Saha eğitmenleri genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Yerleşik politika ve prosedürlere uygunluğu sağlamak için aday performansını izlemek
 • Adaylarla, iş görevlerini yerine getirme konusundaki bilgi, beceri ve yeteneklerini değerlendirmek için görüşmeler yapmak
 • Eğitim dönemlerinde adayların performansları hakkında yöneticilere geri bildirim sağlamak
 • Çalışanlara yeni politikalar veya prosedürler konusunda eğitim verilmesi
 • Açık pozisyonlar için gerekli nitelikleri karşılayan potansiyel adayları belirleyerek yöneticilere işe alım çabalarında yardımcı olmak
 • Görevlerinden ayrılan çalışanlarla, ayrılmalarına neden olan olası sorunları belirlemek için çıkış görüşmeleri yapmak
 • Şirkete geçişlerini kolaylaştırmak için yeni çalışanlarla ilişkiler kurmak
 • İşteki ilk yıllarında yeni çalışanlara danışman veya akıl hocası olarak hizmet vermek
 • Şirket amaç ve hedeflerini karşılayan eğitim programları geliştirmek için insan kaynakları personeli ile birlikte çalışmak

Saha Eğitmeni Maaşı Ne Kadar?

Saha eğitmenlerinin maaşları, deneyim seviyelerine, şirket büyüklüğüne ve coğrafi konuma göre değişmektedir. Ayrıca fazla mesai şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 18.000 TL (42.00 TL/saat)

Saha eğitmenlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor.

İstihdam artışı, köpek gündüz bakımı ve evcil hayvan bakımı gibi evcil hayvanlarla ilgili hizmetlerin artan popülaritesi tarafından yönlendirilecektir. Daha fazla insanın evcil hayvanı olduğu için bu hizmetlere olan talep artacaktır.

Dipnot: Alan Eğitmeni İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Saha Eğitmeni İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir saha eğitmeni olmak için genellikle gerekli olan birkaç nitelik vardır. Bunlar şu maddeleri içerebilir:

Eğitim: Saha eğitmenlerinin genellikle hayvan bilimi, biyoloji, tarım veya veterinerlik gibi bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bu dereceler, saha eğitmenlerine hayvanlara bakmak ve ihtiyaçlarını anlamak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri sağlar.

En Popüler:  Depo Envanter Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Saha eğitmenleri genellikle amirlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin politikaları ve prosedürleri, kullanılan yazılım ve teknoloji ve pozisyonun belirli görev ve görevleri hakkında bilgi edinmeyi içerebilir. Eğitim süresi şirkete ve saha eğitmeninin tecrübesine bağlı olarak birkaç hafta veya ay sürebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Bazı işverenler, çalışanların alana ilişkin genel anlayışlarını göstermek için sektöre özel bir sertifika almalarını isteyebilir.

Saha Antrenörü Olmak İçin Gerekli Beceriler

Saha eğitmenleri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: Saha eğitmenleri, amirleri, müşterileri ve diğer personel üyeleri ile iletişim kurar. Eğitim planlarını açıklamak, soruları yanıtlamak ve geri bildirim sağlamak için sözlü ve yazılı iletişim becerilerini kullanırlar. Saha eğitmenleri ek olarak müşterileriyle, ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarına ve formlarını iyileştirmelerine yardımcı olabilecek ilişkiler kurmak için iletişim becerilerini kullanır.

Müşteri servisi: Müşteri hizmetleri, müşterilerle samimi ve yardımsever bir şekilde etkileşim kurma yeteneğidir. Saha eğitmenleri genellikle müşterilere sattıkları ürün hakkında bilgi vermek için onlarla birlikte çalışır. Müşterilerin soru sormakta ve ürün hakkında bilgi edinmekte kendilerini rahat hissetmeleri için samimi ve ulaşılabilir olmaları gerekir. Müşteri hizmetleri becerileri, bir saha eğitmeninin müşterilerle daha fazla ürün satmalarına yardımcı olabilecek olumlu bir ilişki kurmasına da yardımcı olabilir.

öğretim: Saha eğitmenleri, bu iş için çok önemli bir beceri olan başkalarına nasıl öğreteceklerini öğrenirler. Daha önce öğrettiğiniz aktiviteyi hiç yapmamış olanlar da dahil olmak üzere çeşitli insanlarla çalışıyor olabilirsiniz. Aktiviteyi, anlaşılması kolay ve başkalarını öğrenmeye motive edecek şekilde açıklayabilmeniz gerekir. Ayrıca, başkalarının becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için soruları yanıtlayabilmeli ve geri bildirim sağlayabilmelisiniz.

Liderlik: Saha eğitmenleri genellikle eğitmenler, yöneticiler ve diğer eğitmenler gibi diğer profesyonellerden oluşan bir ekiple çalışır. Ekiplerine liderlik edebilmeli ve herkesin görev ve sorumluluklarını tamamlamasını sağlamalıdırlar. Saha eğitmenleri ek olarak genellikle yeni çalışanları eğitir ve onlara görev ve sorumlulukları konusunda talimat verebilmelidir.

Problem çözme: Saha eğitmenleri her gün işteki sorunları çözer. Bir köpeğin bir komutu takip etmemesi veya bir köpeğin yaralanması gibi eğitim seansları sırasında ortaya çıkan zorluklara yaratıcı çözümler bulmaları gerekebilir. Saha eğitmenleri ayrıca, bir köpeğin gevşemesi veya bir köpek bakıcısının yardıma ihtiyacı olması gibi gün içinde ortaya çıkan sorunları da çözer.

Saha Eğitmeni Çalışma Şartları Nasıl?

Saha eğitmenleri genellikle diğer işletmelere eğitim hizmetleri sağlayan şirketler için çalışır. Ofis binaları, konferans salonları, otel toplantı odaları ve dış mekanlar dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışabilirler. Saha eğitmenleri genel olarak tam zamanlı çalışır ve bazıları müşterilerinin eğitim programlarına uyum sağlamak için fazla mesai veya düzensiz saatler çalışabilir. Ayrıca eğitim sağlamak için birden fazla yere seyahat edebilirler. Saha eğitmenleri, öğretim stillerini her bir müşterinin ihtiyaçlarına göre uyarlayabilmeli ve çeşitli geçmişlerden insanlarla çalışabilmelidir.

Saha Eğitmeni İçin Mesleki Gelişme

İşte saha eğitmenlerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Saha eğitmenlerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

En Popüler:  Vale Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Kültürel Uyuma Odaklanma

İşletmeler daha küresel hale geldikçe, kültürel olarak uygun çalışanlara duyulan ihtiyaç giderek daha önemli hale geliyor. Bunun nedeni, kültürel uyumun çalışanların iş arkadaşları ve müşterileriyle nasıl etkileşime girdiği üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilmesidir.

Saha eğitmenleri, potansiyel çalışanlarda kültürel uyumu belirlemelerine ve değerlendirmelerine yardımcı olacak beceriler geliştirerek bu eğilimi kendi avantajlarına kullanabilirler. Bu durum adayları doğru işlerle daha iyi eşleştirmelerini sağlayarak daha mutlu ve üretken çalışanlara yol açabilir.

Teknolojinin Kullanımı

Teknoloji işyerinde daha yaygın hale geldikçe saha eğitmenliği mesleği gelişiyor. Sonuç olarak, saha eğitmenlerinin başarılı olmak için teknolojiyi nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecektir.

Bu durum şirketlerin satış ekiplerinin ilerlemesini izlemelerine olanak tanıyan Salesforce gibi yazılımların nasıl kullanılacağını öğrenmeyi içerir. Saha eğitmenleri, potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak ve olası satışları takip etmek için teknolojiyi de kullanabilir. Buna ek olarak, birçok şirket artık röportaj yapmak için video konferansı kullanıyor, bu da saha eğitmenlerinin bu ortamda rahat olması gerektiği anlamına geliyor.

Çalışan Bağlılığına Vurgu

İşverenler mutlu ve motive çalışanlara sahip olmanın değerini anladıkça, çalışan bağlılığı son yıllarda giderek daha önemli bir konu haline geldi.

Saha eğitmenleri, çalışan bağlılığı konusunda uzmanlaşarak bu trendden yararlanabilir. Bunu, çalışan memnuniyetine katkıda bulunan faktörleri anlayarak ve organizasyonlarında katılımı teşvik eden stratejiler ve programlar geliştirerek yapabilirler.

Saha Eğitmeni Nasıl Olunur?

Bir saha eğitmenliği kariyeri, ayağınızı hayvan bakım endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir saha eğitmeni olarak hayvanlarla doğal ortamlarında çalışacak ve yeni beceriler edinmelerine yardımcı olacaksınız. Bu durum kendi öğretme tarzınızı geliştirmek ve hayvanlarla ilişkiler kurmak için harika bir fırsat.

Ayrıca alandaki diğer profesyonellerden öğrenme ve farklı türlerle çalışma deneyimi kazanma şansına sahip olacaksınız. Birçok saha eğitmeni, hayvanat bahçesi bekçileri, vahşi yaşam rehabilite edicileri veya deniz biyologları olmaya devam ediyor.

Dipnot: Field Trainer İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Saha eğitmenleri genellikle organizasyonlarında daha fazla sorumluluk alarak ilerlerler. Tecrübe kazandıkça, tüm saha eğitim operasyonlarından sorumlu eğitim müdürü veya direktörlüğüne terfi edebilirler. Bazı saha eğitmenleri, birden fazla kuruluşa eğitim hizmetleri sağlayarak kendi danışmanlık işlerini açmayı da seçebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu