Sağlık ve Güvenlik Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir sağlık ve güvenlik mühendisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir sağlık ve güvenlik mühendisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Sağlık ve güvenlik mühendisleri, şirketlerinde veya endüstrilerinde çalışan kişilerin güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Bunu sağlık ve güvenlik programları geliştirerek, uygulayarak ve denetleyerek yaparlar.

Sağlık ve güvenlik mühendisleri, bunlara neyin sebep olduğunu ve nasıl önlenebileceklerini belirlemek için kazaları veya olayları araştırmakla da görevlendirilebilir. Bu bilgiler, benzer sorunların bir daha yaşanmaması için gelecekteki politika ve prosedürleri bilgilendirmek için kullanılır.

Sağlık ve Güvenlik Mühendisi Sorumlulukları ve Görevleri

Sağlık ve güvenlik mühendisleri, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Potansiyel tehlikeleri belirlemek ve bunları azaltmanın yollarını önermek için risk değerlendirmeleri yapmak
 • İşyeri güvenliği konuları hakkında eğitim, öğretim ve farkındalık programları geliştirmek
 • Güvenlik standartlarının karşılandığından emin olmak ve olası tehlikeleri belirlemek için tesislerin denetimlerini yapmak
 • Bulgular hakkında raporlar hazırlamak ve iyileştirme için önerilerde bulunmak
 • İşyerindeki potansiyel tehlikeleri belirlemek ve çözümler önermek için yönetime danışmak
 • Güvenlik risklerini belirlemek için farklı süreçleri veya ürünleri değerlendirmek
 • İşyeri güvenliğini artırabilecek yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapmak
 • Müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan teminat planları tasarlamak için sigorta şirketlerine danışmak
 • Tehlikeleri azaltmak için ekipman veya süreçlerde değişiklik önermek

Sağlık ve Güvenlik Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Sağlık ve güvenlik mühendislerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirket büyüklüğüne ve sektöre bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (40.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 28.000 TL (68.20 TL/saat)

Sağlık ve güvenlik mühendislerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

İstihdam artışı, madencilik ve üretimdeki riskleri azaltmak veya enerji santrallerinde verimliliği artırmak gibi karmaşık sorunlara mühendislik çözümlerine duyulan ihtiyaçtan kaynaklanacak. Ayrıca, çeşitli sektörlere hizmet veren danışmanlık firmalarından sağlık ve güvenlik mühendislerine talep gelmeye devam edecektir.

Dipnot: Sağlık ve Güvenlik Mühendisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Sağlık ve Güvenlik Mühendisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir sağlık ve güvenlik mühendisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: İşverenler genellikle sağlık ve güvenlik mühendislerinin sağlık, güvenlik, çevre bilimi veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmasını gerektirir. Bu programların içerdiği derslerden bazıları çevre sağlığı, iş sağlığı, güvenliği, risk yönetimi, istatistik, biyoloji, kimya ve mühendisliktir.

En Popüler:  İnfaz Memuru Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Sağlık ve güvenlik mühendisleri genel olarak çıraklık veya staj şeklinde iş başında eğitim alırlar. Çıraklık ve stajlar, sağlık ve güvenlik mühendislerinin maaş alırken iş ortamında pratik deneyim kazanmalarını sağlar. Bu eğitim programları bir ile üç yıl arasında sürebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sağlık ve güvenlik mühendisleri, alandaki uzmanlıklarını gösteren çeşitli sertifikalar alabilirler. Bu sertifikalar, profesyonellere kariyerlerini ilerletme ve kazanç potansiyellerini artırma şansı verir.

Sağlık ve Güvenlik Mühendisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Sağlık ve güvenlik mühendislerinin başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Teknik beceriler: Sağlık ve güvenlik mühendisleri, mühendislik ilkelerini işlerinde anlamak ve uygulamak için teknik becerilere ihtiyaç duyarlar. Sağlık ve güvenlik programlarını tasarlamak ve uygulamak, teftiş yapmak ve verileri analiz etmek için teknik becerileri kullanırlar.

İletişim yetenekleri: Sağlık ve güvenlik mühendisleri, ekipleri, müşterileri ve diğer profesyoneller dahil olmak üzere birçok kişiyle iletişim kurar. Herkesin mesajını anlamasını sağlamak için açık ve net bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekir. Ayrıca başkalarını dinleyebilmeleri ve uygun şekilde yanıt verebilmeleri gerekir.

Liderlik özellikleri: Sağlık ve güvenlik mühendisleri genellikle inşaat yöneticileri, güvenlik görevlileri ve diğer mühendisler gibi diğer profesyonellerle ekipler halinde çalışır. Liderlik becerileri, ekibinizi projeleri zamanında ve bütçe dahilinde tamamlamaları için motive etmenize ve yönlendirmenize yardımcı olabilir.

Problem çözme yetenekleri: Sağlık ve güvenlik mühendisleri, potansiyel tehlikeleri belirlemek ve bunları önlemek için çözümler geliştirmek için problem çözme becerilerini kullanır. Bu becerileri, bir ürünün üretimi sırasında ortaya çıkan sorunları belirlemek ve düzeltmek için de kullanırlar.

Risk yönetimi: Risk yönetimi, potansiyel tehlikeleri belirleme ve bunların oluşmasını önlemek için stratejiler uygulama yeteneğidir. Sağlık ve güvenlik mühendisleri, çalışanları için güvenli çalışma ortamları yaratmak için risk yönetimi becerilerini kullanır. Bu beceriyi tüketiciler için güvenli ürünler yaratmak için de kullanırlar.

Sağlık ve Güvenlik Mühendisi Çalışma Şartları Nasıl?

Sağlık ve güvenlik mühendisleri genel olarak ofislerde çalışırlar. Fakat koşulları gözlemlemek veya kazaları araştırmak için şantiyeleri ziyaret etmek için de zaman harcayabilirler. Özel şirketler, danışmanlık firmaları veya devlet kurumları için çalışabilirler. Sağlık ve güvenlik mühendisleri genel olarak haftada 40 saat standart bir şekilde çalışır. Fakat bazıları son teslim tarihlerini karşılamak veya acil durumlara müdahale etmek için haftada 40 saatten fazla çalışabilir. Bazı sağlık ve güvenlik mühendisleri, güvenlik denetimleri yapmak veya güvenlik prosedürleri konusunda eğitim sağlamak için dünyanın dört bir yanındaki çalışma sahalarına seyahat eder.

Sağlık ve Güvenlik Mühendisi İçin Mesleki Gelişme

İşte sağlık ve güvenlik mühendislerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Sağlık ve güvenlik mühendislerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Keman Öğretmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha Fazla Siber Güvenlik Uzmanı İhtiyacı

Daha fazla siber güvenlik uzmanına duyulan ihtiyaç, işletmelerin teknolojiye giderek daha fazla bağımlı hale gelmesiyle hızla ortaya çıkan bir eğilimdir. Giderek daha fazla veri online olarak depolandığından, değerli bilgileri çalmak veya işlemleri bozmak isteyen bilgisayar korsanlarının hedefi haline gelir.

Sağlık ve güvenlik mühendisleri, hassas verileri koruyan ve sistemlerin düzgün bir şekilde yamalanmasını ve güncellenmesini sağlayan güvenlik önlemleri uygulayarak bu riski azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, şirketi siber saldırılardan korumak için kapsamlı bir plan oluşturmak için BT uzmanları gibi ekibin diğer üyeleriyle birlikte çalışabilirler.

Önleyici Bakıma Odaklanma

İşletmeler önleyici bakımın öneminin daha fazla farkına vardıkça, çalışanlarını güvende tutmalarına yardımcı olabilecek sağlık ve güvenlik mühendisleri arayacaklardır.

Bu eğilim, sağlık ve güvenlik mühendislerinin, kazaları meydana gelmeden önce önlemeye yardımcı olabilecek çeşitli ürün ve prosedürlere aşina olmaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, önleyici tedbirler almak için yöneticiler ve çalışanlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir.

Çalışan Bağlılığına Vurgu

İşletmeler, verimlilik ve genel başarı üzerindeki etkisinin farkına vardıkça, çalışan bağlılığı son yıllarda giderek daha önemli bir konu haline geldi.

Sağlık ve güvenlik mühendisleri, iletişimi ve işbirliğini teşvik eden bir işyeri ortamı yaratarak çalışanların katılımını sağlamada önemli bir rol oynayabilir. Bu durum çalışanların yeni beceriler öğrenmeleri için eğitim ve kaynaklar sağlamak veya çalışanların ofis dışında eğlenebilecekleri sosyal etkinlikler ve faaliyetler düzenlemek gibi şeyleri içerebilir.

Nasıl Sağlık ve Güvenlik Mühendisi Olunur?

Sağlık ve güvenlik mühendisi olarak bir kariyer birçok yönden ödüllendirici olabilir. İnsanların hayatlarında fark yaratma, son teknoloji ile çalışma ve diğer disiplinlerden profesyonellerle işbirliği yapma fırsatı sunar.

Sağlık ve güvenlik mühendisi olmak için mühendislik veya ilgili alanda bir dereceye ve ek olarak sağlık ve güvenlik mühendisliği sertifikasına ihtiyacınız var. Ayrıca sahada çalışma deneyimine ve ilgili yönetmelikler ve standartlar hakkında bilgi sahibi olmanıza da ihtiyacınız var.

Dipnot: Sağlık ve Güvenlik Mühendisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Sağlık ve güvenlik mühendisleri genellikle mühendislik alanında en az bir lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. Fakat bazı işler yüksek lisans mezuniyeti gerektirebilir. İşverenler ek olarak iş deneyimine değer verir. Bu yüzden öğrencilerin yapılandırılmış iş deneyimi için akademik kredi kazandıkları stajlar veya ortak mühendislik programları yardımcı olabilir.

Çoğu sağlık ve güvenlik mühendisi tam zamanlı çalışır. Bazılarının acil durumlara müdahale etmek veya son teslim tarihlerini karşılamak için haftada 40 saatten fazla çalışması gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu