Sağlık Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Sağlık Teknisyeni İş Tanımı

Tıp teknisyenleri, sağlık teknisyenleri ve sağlık bilgi teknisyenleri olarak da bilinen sağlık teknisyenleri, hastaları içeri ve dışarı kontrol etmeyi, hayati belirtileri almayı ve hasta bakımını yönetmeyi içeren büro ve temel tıbbi bakım görevlerini yerine getirir. Her türlü hastaneler, doktor ofisleri, klinikler ve tıbbi ortamlar sağlık teknisyenlerini hafta sonları ve tatil günleri de dahil olmak üzere tüm vardiyalarda tam zamanlı saatler için işe alır. Sağlık teknisyenleri, diğer sağlık personeli ile işbirliği içinde çalışır ve hemşirelere ve doktorlara rapor verir. Sağlık teknisyenleri tıbbi tesisin içinde çalışırlar ve temel iş görevlerini yerine getirmek için mülkün dışına çıkmazlar.

Sağlık Teknisyeninin Görevleri ve Sorumlulukları

Sağlık teknisyenleri tarafından yapılan günlük iş görevleri, bulundukları tıbbi tesisin türüne, tesise gelen hasta sayısına ve tesiste gerçekleştirilen prosedür türlerine göre farklılık gösterir. Bununla birlikte bu iş ile ilişkili tüm sağlık teknisyenleri için evrensel olan birkaç temel görev vardır.

Büro Görevlerini Yapma

Sağlık teknisyenleri, hastaları içeri ve dışarı kontrol etmek, telefonlara cevap vermek, randevuları planlamak ve hasta dosyalarına not eklemek gibi birçok idari görevi yerine getirir.

Hayati İşaretleri İzleme

Sağlık teknisyenleri, tıbbi prosedürler sırasında hastanın yaşamsal belirtilerini izler ve tıbbi personeli herhangi bir soruna karşı uyarır.

Gizliliği Koru

Sağlık teknisyenleri tesis politikalarına uygun olarak her zaman hasta gizliliğini korur.

Temel Tıbbi Görevleri Gerçekleştirin

Sağlık teknisyenleri, hastalardan numune kabı toplamak, test ekipmanlarını bağlamak ve hayati belirtiler almak gibi birçok temel tıbbi görevi yerine getirir.

Nakil Hastaları

Sağlık teknisyenleri, hastaları tesis çevresinde nakletmeye, bazen de nakil için fiziksel olarak hastaları kaldırmaya yardımcı olur.

En Popüler:  Teknoloji Koordinatörü İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Yardımcı Hastalar

Sağlık teknisyenleri, tımar ve banyo dahil tüm görevlerde hastalara yardımcı olur.

Temiz Ekipman

Sağlık teknisyenleri tıbbi ekipmanı temiz ve bakımlı tutar.

Sağlık Teknisyeni Nasıl Olunur?

Sağlık teknisyenleri, hastalarla etkileşim kurmak için kişilerarası yetenekleri ve personelden oluşan işbirlikçi bir sağlık ekibinin bir parçası olarak çalışmak için iletişim becerilerini kullanır. İşverenler, bu iş ile ilgili tüm görevleri yerine getirmek için gerekli temel yeteneklere sahip sağlık teknisyenleri işe alırlar.

  • Kişilerarası yetenekleri – Sağlık teknisyenleri hastalarla doğrudan temas kurar ve hastalarla birçok şekilde etkileşime girer ve bu da kişilerarası iyi beceriler gerektirir.
  • Fiziksel yetenek – Sağlık teknisyenleri bir seferde uzun saatler durur ve fiziksel yetenek gerektiren hastaları kaldırır
  • Detaylara dikkat – Sağlık teknisyenleri hastanın yaşamsal belirtilerini izler ve ayrıntılara mükemmel dikkat gerektiren temel tıbbi prosedürleri uygular.
  • Bilgisayar yetenekleri – Sağlık teknisyenleri hasta dosyalarına erişmek ve bunları güncellemek için bilgisayar becerilerini kullanırlar.
  • İletişim – Sağlık teknisyenleri, diğer sağlık personeli ile işbirliği içinde çalışmak için sözlü iletişim becerilerini kullanır.
  • Çoklu görev – Sağlık teknisyenleri birçok görevi aynı anda yönetir ve güçlü çoklu görev yeteneği gerektiren birçok tıbbi göreve yardımcı olur.

Sağlık Teknisyeni Eğitimi

İşverenlerin çoğunluğu sağlık teknisyenlerinin lise diplomasına’na sahip olmasını şart koşmaktadır. Birçok işveren giriş düzeyinde sağlık teknisyenleri işe alır ve çok az özel eğitim veya öğretim gerektirir.

Tıbbi tesisler sağlık teknisyenlerine eğitim sağlar. Bu eğitim süresi işverene göre değişir. Genellikle birkaç hafta sürer. Eğitim sırasında sağlık teknisyenleri, gerekli iş görevlerini nasıl yerine getireceklerini öğrenmek için kıdemli bir personelle yakın çalışır. Bazı tesisler sağlık teknisyenlerinden çeşitli sertifikalar isteyebilir. Fakat sertifikaya ihtiyaç duyan çalışanlara eğitim ve yardım sağlayabilir.

Sağlık Teknisyeni Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

MİB verileri, tıbbi kayıtların ve sağlık bilgi teknisyenlerinin yılda yaklaşık 49.000 TL – yaklaşık 19 saatte bir ortalama maaş kazandığını göstermektedir. Tıbbi kayıtlar ve sağlık bilgi teknisyenleri, 2019 yılında 20026’dan fazla iş aktif etti, bu sayı 2029’a kadar %13 artması bekleniyor. Bu profesyoneller hasta dosyaları ile çalışıyor ve sağlık teknisyenlerinin gerektirdiğine benzer görevler yapıyorlar. EnİyiMeslekler’den alınan bilgiye göre sağlık teknisyenleri saat başı ortalama 16,44 TL maaş alıyor.

İşverenlerin çoğunluğu sağlık teknisyenlerine tam fayda sağlar. Buna sağlık, görme, diş ve hayat sigortası dahildir. Emeklilik seçenekleri genellikle bu paketlere dahildir. Ücretli tatil günleri, tatiller ve hasta günler genellikle çoğu işveren tarafından sunulur. Bazı tesisler sağlık teknisyenlerine ücretsiz yemekler, sürekli eğitim yardımı ve ücretsiz otopark gibi ek avantajlar sağlayabilir.

En Popüler:  Hizmetçi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Sağlık teknisyenleri için ipuçları ve stratejiler bulmak, sertifika programları hakkında daha fazla bilgi edinmek ve haber güncellemelerini ve diğer profesyonel bilgileri okumak için bu kitapları ve web sitelerini kullanın:

Ulusal Sağlık Teknisyenleri Birliği – Sağlık teknisyenleri ve diğer tıp uzmanları için sertifika programları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu web sitesini kullanın.

Amerikan Sağlık İdaresi Yönetim Derneği – Sağlık teknisyenleri de dahil olmak üzere tüm idari ve büro tıbbı uzmanları için bu web sitesi, sertifika programları, yaklaşan etkinlik tarihleri ​​ve üyelik avantajları için kaynaklara sahiptir.

Hemşireler ve Sağlık Profesyonelleri için Bilişim El Kitabı (5. Baskı) – Bu kitap sağlık bilgi teknolojisinin kullanımına genel bir bakış sağlar ve sahada çalışan gerçek profesyonellere yardımcı olmak için pratik bilgiler içerir.

Amerikan Halk Sağlığı Derneği – Bu web sitesinde önemli sağlık konularında güncel kalın, çeşitli tıbbi süreli yayınları okuyun, mesleki gelişim kaynaklarını keşfedin ve tıp uzmanları için haber güncellemeleri alın.

Sağlık Kalitesi Kitabı: Vizyon, Strateji ve Araçlar, Üçüncü Baskı – Bu kitap hastalara kaliteli bir sağlık deneyimi sağlamaya odaklanmaktadır ve her türden tıp uzmanları için ipuçları içermektedir.

Sağlık Teknisyeni ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Sağlık Teknisyeni
  • Çevre Laboratuvarı Teknisyeni
  • Optometri Teknisyeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu