Sağlık İdaresi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Sağlık İdaresi Daire Başkanlığı Nedir?

Sağlık İdaresi Başkanlığı’nın amacı, ülkeyi ve dünyayı iyi tanıyan çağdaş, çağdaş sağlık kurumlarını yönetebilen insanlar yetiştirerek sağlık sektörüne katkı sağlamak ve fayda sağlamaktır.

Sağlık İdaresi Bölümü’nü seçmeyi düşünen öğrenciler, disiplinli olmak, liderlik ruhu, yönetsel özellikler, özgüven sahibi, kararlı, sorumlu ve sağlık sektörü ile ilgili aranan temel özellikler arasındadır.

Sağlık İdaresi Başkanlığı Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Sağlık İdaresi Başkanlığı’nda 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Sağlık Yönetimi Bölümünün Dersleri Neler?

Sağlık Yönetimi Bölümü öğrencileri, 4 yıl boyunca sağlık kurumlarının nasıl yönetileceği ve yönetileceği konusunda birçok dersle karşılaşacak.

Tercih listesinde Sağlık İdaresi bölümü olan aday öğrenciler için;

  • Sağlık kuruluşları mevzuatı
  • Sağlık kurumları yönetimi
  • Sağlık kurumlarında iletişim
  • İnsan kaynakları yönetimi
  • Tıbbi cihaz ve sarf malzemeleri
  • Sağlık hizmetlerinde araştırma ve değerlendirme
  • Sağlık kurumlarında operasyon yönetimi
  • Sağlık bilimlerinde ve yönetiminde etik
  • Sağlık kurumlarında bilgi sistemleri
  • Sağlık kurumlarında kalite yönetimi

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Sağlık Yönetimi Lisans Diploması” alacaklardır.

Sağlık İdaresi Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Sağlık İdaresi Bölümü mezunu bireyler, çalıştıkları sağlık kurumlarında temel görevleri kurumun en iyi işleyişi, en hızlı ve en uygun tedaviyi alarak hastaların iyileşmesi, giderlerinin düzenlenmesi ve ayarlanmasıdır. ve kurumun diğer masrafları

En Popüler:  Pilotaj Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Sağlık İdaresi Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Sağlık İdaresi mezunları, kamu ve özel sektördeki sağlık kurumları arasında kararlar alan ve uygulayan, plan oluşturan yönetici, yönetici pozisyonunda meslek hayatına devam edebilirler.

Sağlık İdaresi Bölümü Taban Puanları 2023

Sağlık İdaresi Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 02:07:31’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Sağlık İdaresi Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Sağlık İdaresi Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Sağlık İdaresi Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu