Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2021


Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Nedir?

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bir lisans programı olup, bölümün amacı Rus dili ve edebiyatını eğitim kurumlarındaki öğrencilere en iyi ve faydalı şekilde aktarabilmek için öğrencilere Rus dili ve edebiyatı dersi bilgisi vermektir.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümünde öğretmenlik yapmak isteyen, öğrenmeye ve öğretmeye ilgi duyan, Rus dili ve edebiyatına ilgi duyan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilen ve sorumluluk sahibi öğrenciler başlıca aranan özellikler.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Kaç Yıldır?

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümünün Dersleri Nelerdir?

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü öğrencileri, 4 yıllık eğitim hayatları boyunca Rus dili ve edebiyatı ve öğretmenlik mesleği hakkında öğrenebilecekleri pek çok dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü olan aday öğrenciler için;

  • Oku
  • Konuş
  • Dinlediğini anlama
  • Dilbilgisi
  • Eski Rus Edebiyatı
  • Morfoloji
  • Rusça-Türkçe Çeviri
  • Sözdizimi
  • Rusça kompozisyon
  • Sözlü anlatım

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Lisans Diploması” alacaklardır. Diplomasını alan mezunlara “Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmeni” unvanı verilir.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü mezunları, çalıştıkları eğitim kurumlarında öğrencilere Rus dili ve edebiyatını en iyi şekilde öğretmek mesleki yaşamlarında temel görevidir.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler devlet veya özel eğitim kurumlarıdır. Üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra kamu sektöründe iş sahibi olabilmek için gerekli sınavları geçmeleri gerekmektedir.

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları 2021

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü 2021 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.03.2021 tarihinde ve saat 02:12:01’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Üniversite AdıBölümPuan TürüKont.Taban PuanSıralama
Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi (Türkistan) (Yabancı)Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği (Örgün)DİL15Dolmadı

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu