Resim Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Resim Nedir?

Dünya tarihinin en eski sanat dallarından biri olan resim, antik çağlardan günümüze pek çok merak uyandıran konunun aydınlatılmasında önemli rol oynayan en önemli iletişim araçlarından biri olduğu da söylenebilir ve kültürden kültüre geçişi nesilden nesile sağlamak.

Resim bölümü, tüm bu kültürleri, gelenekleri ve üslupları geçmişten geleceğe aktarmak, yorumlamak ve kitlelere yeni eserler sunmak için adayların hayal gücünü teknik bilgi ile birleştirmeyi amaçlayan bir disiplindir.

Resim Bölümünde Kaç Yıllık Eğitim Var?

Resim, Güzel Sanatlar Fakültesi kapsamındaki üniversitelerde sunulan ve sadece özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden 4 yıllık bir lisans programıdır.

Her üniversite, öğrenci kabulü için yapılacak özel yetenek sınavı ile ilgili web sitelerinde gerekli duyuruları yapmaktadır.

Resim Bölümünün Dersleri Neler?

Özel yetenek sınavını başarıyla geçen aday öğrenciler;

 • Görsel Dil İfadesi
 • Görmek ve Şekillendirmek
 • Atölye
 • Desen
 • Figür Çizimi ve Anatomi
 • Sanat Kavramları ve Terimleri
 • Duvar kağıdı
 • Orijinal Baskı
 • Disiplinlerarası Sanat
 • Çağdaş Türk Resim Sanatı
 • Sergileme ve Sunum Teknikleri

ve 4 yıllık eğitim öğretim süreci boyunca birçok benzer dersten sorumlu olacaklar. Söz konusu derslerin çoğu birden fazla seviyede sunulmaktadır. Tüm bu dersleri başarıyla tamamlayan ve bitirme projelerini başarıyla tamamlayan öğrenciler “Resim Bölümü Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

Resim Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Ressamlar resim bölümünden mezun olmuş; Zihinlerinde şekillenen görüntüleri duvar, kağıt veya tuval üzerine aletler yardımıyla resmetmektedirler.

Resim Bölümü Mezunu için İş İmkanları Neler?

Resim bölümü mezunları öncelikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında resim öğretmeni olarak çalışabilirler. Kariyerlerini akademik olarak sürdürmeyi seçebilirler ve öğrencileri eğitmeyi hedefleyebilirler. Resim meraklılarını eğitmek için belediyelerin ücretsiz veya ücretli kurslarında, halk eğitim merkezlerinde çalışabilirler.

En Popüler:  Kore Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Kamu Personeli Seçme Sınavından yani diğer ismiyle KPSS’den alınacak puan, söz konusu iş imkanları arasında devlet kurumlarında istihdam sağlanması açısından belirleyici olacaktır.

Ressamlar, kişisel atölye ve galerilerini açabilir, dilerse eserlerini orada oluşturabilir ve sergileyebilir.

Resim Bölümü Taban Puanları 2023

Resim Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 02:16:31’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Resim Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Resim Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Resim Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu