Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Nedir?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı, öğrencilere çalışmaları boyunca teorik bilgi ve pratik eğitim sağlar. Programın amacı, bireylerin akademik, mesleki, kişisel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya hazır psikolojik danışmanlar üretmektir.

Bu program, öğrencilerin sorunları öngörmek ve önlemek, potansiyellerini keşfetmek ve zenginleştirmek ve sorunlarla başa çıkmak için gerekli yetenekleri geliştirebilmeleri için danışmanlık ilişkilerinin doğası hakkındaki farkındalıklarını artırmayı amaçlamaktadır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık üniversitelerde Eğitim Fakültesi kapsamında eğitim veren ve sadece Eşit Ağırlık puan türü ile öğrenci kabul eden 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünün Dersleri Neler?

Programın müfredatı içeriğinde;

  • Gelişim Psikolojisi
  • Fizyolojik Psikoloji
  • Öğrenme Psikolojisi
  • Sosyal Psikoloji
  • Psikopatoloji
  • Kaynak Tarama ve Rapor Yazma
  • İnsan İlişkileri ve İletişim
  • Psikolojik Danışmanlık İlke ve Teknikleri
  • Mesleki Etik ve Hukuki Sorunlar

Özellikle pratik ve teoriye dayalı birçok ders var. Eğitimin 4 yılında başarılı olan öğrenciler “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Diploması” almaya hak kazanır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Psikolojik danışmanlar, öğrencilerin özellikle gelişim aşamasında zihinsel gelişimlerinde rehberlik ederek, yaşadıkları psikolojik zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olur.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Mezunlar; Okul temelli rehberlik ve danışmanlık, ruh sağlığı danışmanlığı, kariyer danışmanlığı ve grup danışmanlığı liderliği konularında bilgi ve beceri kazanın.

En Popüler:  Otomotiv Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Ayrıca bilgi ve becerileri; Üniversiteler, araştırma merkezleri, ruh sağlığı merkezleri, okullar ve diğer ilgili kurumlar gibi ortamlarda ihtiyacı olanlara sunum yapabilirler. Bu durum mezunların sadece eğitim kurumlarında değil birçok alanda da gençlerle birlikte olabileceği anlamına gelir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Taban Puanları 2023

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 02:21:01’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu