Radyo ve Televizyon Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023


Radyo ve Televizyon Nedir?

Radyo ve televizyon cihazları uzun zamandır hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Radyo ve televizyon günümüzün en önemli ve etkili iletişim araçları arasındadır. Radyo ve Televizyon Bölümünün amacı, hem sektöre hem de bulundukları kurumlara fayda ve katkı sağlayacak kişiler yetiştirmek ve sektöre kazandırmaktır.

Radyo ve Televizyon bölümünü seçmeyi düşünen öğrenciler disiplinli, sorumlu, iletişimde güçlü, iletişim, radyo ve televizyon sektörlerine ilgi duymak istenen temel özellikler arasındadır.

Radyo ve Televizyon Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Radyo ve Televizyon Bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Radyo ve Televizyon Bölümünün Dersleri Neler?

Radyo ve Televizyon bölümü öğrencileri, 4 yıl boyunca radyo ve televizyon iletişim araçlarıyla ilgili birçok detaylı dersle karşılaşacaklar.

Tercih listesinde Radyo ve Televizyon bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Radyo ve Televizyona Giriş
  • TV Prodüksiyon Tasarımı
  • Medya
  • Metin ve Diyalog Yazımı
  • Medya ve İletişim
  • Kültür ve Toplum
  • Film Kültürü
  • Kitle İletişim Kuramları
  • Radyo Programı Yapımcılığı
  • Sinema Tarihi

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları durumunda “Radyo ve Televizyon Lisans Diploması” alacaklardır.

Radyo ve Televizyon Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Radyo ve Televizyon bölümü mezunları, kurumlarında radyo yayıncılığının planlanması ve düzenlenmesi, televizyon yayıncılığının planlanması ve düzenlenmesi, çalışma ortamının yönetilmesi, denetlenmesi ve yönetilmesinde çalışırlar.

En Popüler:  Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2023

Radyo ve Televizyon Bölümü Mezunları İçin İş İmkanları Neler?

Radyo ve Televizyon bölümünü başarıyla tamamlayanlar, radyo ve televizyon endüstrisi içinde pek çok farklı kurumda iş bulabilirler. Medya kuruluşları özellikle televizyon, film ve dizi sektöründe iş bulabilirler.

Radyo ve Televizyon Bölümü Taban Puanları 2023

Radyo ve Televizyon Bölümü 2023 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 02:25:31’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Radyo ve Televizyon Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Radyo ve Televizyon Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Radyo ve Televizyon Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu