Proje Yöneticisi Yardımcısı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir proje yöneticisi asistanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir proje yöneticisi asistanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Yardımcı proje yöneticileri, bir proje yöneticisinin sağ koludur. Planlama ve yürütmeden paydaşlarla iletişim ve koordinasyona kadar bir projenin tüm yönlerini patronlarına yönetmelerine yardımcı olurlar.

Yardımcı proje yöneticileri, projelerin bazı yönlerini kendi başlarına yönetmekten de sorumlu olabilir. Bu durum toplantıları yönetmeyi, belirli görevlerde en iyi nasıl ilerleyeceğine dair kararlar almayı veya daha büyük proje içindeki bireysel ekipleri veya departmanları denetlemeyi içerebilir.

Proje Müdür Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Asistan proje yöneticileri genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Proje yönetimi yazılımı veya elektronik tablolar veya veritabanları gibi diğer araçları kullanarak projelerin ilerlemesini izlemek
 • Şirketin kapsam, maliyet ve zaman çerçevesi standartlarını karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için proje tekliflerini gözden geçirmek
 • İşe alma, işten çıkarma, eğitim ve görevleri devretme dahil olmak üzere proje ekibi üyelerini yönetme
 • Proje durumu ve kilometre taşlarından haberdar olmalarını sağlamak için müşterilerle iletişim kurmak
 • Herkesin aynı hedefler doğrultusunda çalışmasını sağlamak için organizasyon içindeki diğer departmanlarla koordinasyon sağlamak
 • Bütçe dahilinde ve programda kalmalarını sağlamak için projelerin kapsamını yönetmek
 • Tüm faturalandırmanın doğru olduğundan emin olmak için proje maliyetleri ve giderlerinin kayıtlarını tutmak
 • Projenin gereksinimlerini karşıladıklarından emin olmak için satıcılarla birlikte çalışmak
 • Projenin zamanında, bütçe dahilinde tamamlanmasını ve müşteri memnuniyet standartlarını karşılamasını sağlamak

Asistan Proje Yöneticisi Maaşı Ne Kadar?

Asistan proje yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye veya komisyon şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 100.000 TL (48.00 TL/saat)

Asistan proje yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

İstihdam artışı, çeşitli sektörlerde proje yöneticilerine duyulan ihtiyaçtan kaynaklanacaktır. Şirketler projelerini dış firmalara yaptırmaya devam ettikçe, bu firmalardan proje yöneticilerine olan talep artacaktır.

Dipnot: Yardımcı Proje Yöneticisi İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Proje Yöneticisi Yardımcısı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Asistan proje yöneticisi olmak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekebilir:

Eğitim: Çoğu proje yöneticisi yardımcısı, proje yönetimi, işletme yönetimi veya ilgili bir alanda en az lisans mezuniyetine sahiptir. Bazı işverenler, proje yönetimi alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip proje yöneticileri asistanlarını işe almayı tercih eder.

Antrenman tecrübesi: Asistan proje yöneticileri genellikle giriş seviyesi pozisyonlarda başlar ve bu role kadar çalışırlar. Bir proje yöneticisi yardımcılığına geçmeden önce proje koordinatörü veya proje yöneticisi olarak çalışabilirler. Asistan proje yöneticileri, proje yönetimi yazılımının nasıl kullanılacağı ve bir ekibin nasıl yönetileceği de dahil olmak üzere, işte ihtiyaç duydukları becerileri öğrenebilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Asistan proje yöneticilerinin sertifikalara ihtiyacı yoktur. Fakat kariyer alanlarında daha ileri pozisyonlar kazanma şanslarını artırmak isteyen bireyler için çeşitli sertifika programları mevcuttur.

Yardımcı Proje Yöneticisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Yardımcı proje yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bir proje yöneticisi asistanı için bir diğer önemli beceridir. Müşteriler, ekip üyeleri ve diğer paydaşlar dahil olmak üzere birçok kişi için ilk temas noktası olabilirsiniz. Herkesin birbirini anladığından ve işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları bilgilere sahip olduğundan emin olmak için etkili bir şekilde iletişim kurabilmeniz gerekir. Ayrıca, farklı geçmişlere ve farklı deneyim seviyelerine sahip insanlarla etkili bir şekilde iletişim kurabilmeniz gerekir.

Liderlik: Liderlik becerileri, bir proje yöneticisinin beceri setinin önemli bir yönü olabilir. Bir proje yöneticisi yardımcısı olarak, bir proje üzerinde tam yetkiye sahip olmayabilirsiniz. Fakat yine de liderlik nitelikleri gösterebilirsiniz. Ekibinizi motive etmek, işbirliğini teşvik etmek ve ekibinize hedeflerine ulaşmaları için ilham vermek için liderlik becerilerinizi kullanabilirsiniz.

Organizasyon: Organizasyon, bir proje yöneticisi asistanı için bir diğer önemli beceridir. Birkaç ekibin programlarını yönetmekten sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden tüm ayrıntıları takip edebilmeniz gerekir. Bütçeleri ve diğer mali belgeleri yönetmekten de sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden tüm sayıları takip edebilmeniz gerekir.

Problem çözme: Bir proje yöneticisi yardımcısı olarak, planlama sürecinde ortaya çıkan sorunları çözmekten sorumlu olabilirsiniz. Sorun çözme becerileriniz, sorunun kaynağını belirlemenize ve sorunu çözmek için bir çözüm geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, potansiyel sorunları ortaya çıkmadan önce belirlemek için problem çözme becerilerinizi kullanabilirsiniz, bu da projenin zaman çizelgesindeki gecikmeleri önlemenize yardımcı olabilir.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, yardımcı proje yöneticileri için bir diğer önemli beceridir. Toplantıları, konferans görüşmelerini ve diğer etkinlikleri planlamaktan sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden dakik olmak ve tüm görevlerinizi zamanında tamamlamanızı sağlamak önemlidir. Ayrıca projenin bütçesini yönetmekten de sorumlu olabilirsiniz. Bu yüzden projenizi tamamlamak için ne kadar zamanınız ve paranız kaldığını bilmek önemlidir.

Proje Yöneticisi Yardımcısı Çalışma Şartları Nasıl?

Asistan proje yöneticileri, şantiyelere seyahat edebilmelerine rağmen, genellikle bir ofis ortamında çalışırlar. Faaliyetleri koordine etmek ve projelerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamak için proje yöneticileri ve proje ekibinin diğer üyeleri ile yakın çalışırlar. Ayrıca proje raporlarının ve sunumlarının hazırlanmasından ve proje ekibi üyelerinin eğitiminden ve denetlenmesinden de sorumlu olabilirler. Asistan proje yöneticileri, genellikle son teslim tarihlerini karşılamak veya proje toplantılarına katılmak için zaman zaman fazla mesai yapsalar da, genellikle haftada 40 saatlik standart bir şekilde çalışırlar.

Proje Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme Yardımcısı

İşte asistan proje yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Asistan proje yöneticilerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Teknik Beceri Gereksinimi

Teknoloji daha karmaşık hale geldikçe, teknik becerilere olan ihtiyaç artar. Bu durum özellikle asistanların birçok teknik bileşen içeren projeleri anlaması ve yönetmesi gerekeceği proje yönetimi alanında geçerlidir.

Asistan proje yöneticileri, teknik becerilerini geliştirerek ekiplerinin daha değerli üyeleri haline gelebilir ve karmaşık projeleri yönetmeyle ilgili zorlukların üstesinden gelmek için daha donanımlı hale gelebilirler.

Çevik Proje Yönetiminin Ortaya Çıkışı

Çevik proje yönetimi, işletmeler arasında hızla popülerlik kazanan yükselen bir trend. Bu proje yönetimi yöntemi, ekiplerin son teslim tarihlerini karşılamak için hızlı hareket etmesine ve değişikliklere uyum sağlamasına olanak tanıyan esnek bir çalışma ortamı yaratmaya odaklanır.

Çevik proje yönetimi daha popüler hale geldikçe, yardımcı proje yöneticilerinin bu tür bir ortamda nasıl çalışacaklarını öğrenmeleri gerekecektir. Projelerin zamanında tamamlanmasını sağlamak için görevleri etkin bir şekilde yönetebilmeleri ve ekip üyeleriyle etkili bir şekilde iletişim kurabilmeleri gerekecektir.

Risk Yönetimine Dikkat

Şirketler karşılaştıkları potansiyel tehlikelerin daha fazla farkına vardıkça, risk yönetimi iş dünyasında giderek daha önemli hale geliyor. Sonuç olarak, proje müdür yardımcılarının, işverenlerinin olası sorunlardan kaçınmasına yardımcı olmak için risk yönetimi becerileri geliştirmeleri gerekecektir.

Bu durum farklı projelerde hangi risklerin bulunduğunu ve bunların nasıl azaltılacağını anlamayı içerir. Yardımcı proje yöneticilerinin ek olarak potansiyel sorunları çok ciddi hale gelmeden önce tespit edebilmesi ve çok maliyetli hale gelmeden önce bunları çözmenin yollarını bulması gerekecektir.

Nasıl Asistan Proje Yöneticisi Olunur?

Asistan proje yöneticileri, inşaat sektöründe uzun ve başarılı bir kariyere sahip olabilirler. Proje yöneticisi olmak için üst sıralarda yer alabilirler veya belirli bir inşaat alanında uzmanlaşmayı seçebilirler. Mesela inşaat mühendisliği, yapı mühendisliği veya elektrik mühendisliğine odaklanabilirler.

Asistan proje yöneticileri her zaman becerilerini ve bilgilerini geliştirmenin yollarını aramalıdır. Eğitim kurslarına ve çalıştaylara katılmalı, proje yönetimi hakkında kitap ve makaleler okumalı ve alandaki diğer profesyonellerle iletişim kurmalıdırlar.

Dipnot: Asistan Proje Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bu kariyerde ilerlemenin en iyi yolu daha fazla deneyim kazanmaktır. Birçok proje yöneticisi yardımcısı sonunda proje yöneticisi pozisyonlarına geçer. Bazıları inşaat müdürü, mühendislik müdürü veya operasyon müdürü gibi diğer yönetim pozisyonlarına geçebilir. Tecrübe ile proje müdür yardımcıları inşaat firmalarının genel müdürleri olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu