Proje Yöneticisi Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir proje yöneticisi görevlisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir proje yöneticisi görevlisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Proje yöneticileri, bir ürün veya hizmetin oluşturulmasını denetlemekten sorumludur. Genellikle bir ev inşa etmek veya yeni bir yazılım uygulaması geliştirmek gibi birden fazla departmanın birlikte çalışmasını gerektiren projeler üzerinde çalışırlar.

Proje yöneticilerinin omuzlarında çok fazla sorumluluk vardır – bir projenin tüm yönlerinin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamaktan sorumludurlar. Bu durum herkesin aynı hedeflere doğru çalışmasını sağlamak için ilgili tüm taraflarla koordineli olmaları gerektiği anlamına gelir. Ayrıca proje için hizmet veya malzeme sağlayan herhangi bir harici satıcının yönetiminden de sorumlu olabilirler.

Proje Yöneticisi Görevlisi Sorumlulukları ve Görevleri

Bir proje yöneticisi yetkilisi, genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Tüm görevlerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamak
 • Projelerdeki ilerlemelerini tartışmak için ekip üyeleriyle düzenli toplantılar yapmak
 • Zaman çerçeveleri ve maliyetler dahil olmak üzere proje durumunu detaylandıran raporlar hazırlamak
 • Hedeflere ulaşıldığından emin olmak için proje faaliyetlerini organizasyon içindeki diğer departmanlarla koordine etmek
 • Proje yaşam döngüsü sırasında ortaya çıkan sorunlara veya sorunlara çözüm önermek
 • Birden fazla projeyi aynı anda yönetmek, görevleri önceliklendirmek ve gerektiğinde planları uyarlamak
 • Fizibiliteyi belirlemek ve olası sorunları belirlemek için proje tekliflerini gözden geçirmek
 • Tüm çıktıların tatmin edici bir şekilde tamamlanmasını sağlamak için taşeronları ve satıcıları yönetmek
 • Planlama, organize etme, personel alma, yönlendirme ve kontrol dahil olmak üzere bir projenin başından sonuna kadar tüm yönlerini denetlemek

Proje Yöneticisi Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Proje yöneticisi memurlarının maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye veya komisyon şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2024 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (40.80 TL/saat)
 • 2024 Yılı Üst Düzey Maaşları: 28.000 TL (69.70 TL/saat)

Proje yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Proje yöneticilerine olan talep, büyük ölçüde ekonominin genel sağlığına bağlıdır. Ürün ve hizmetlere olan talep arttıkça, proje yöneticilerinin bu projeleri organize etme ve denetleme talebi de artmaktadır.

Proje Yöneticisi Görevlisi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir proje yöneticisi yetkilisi adayının, pozisyon için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli gereksinimleri karşılaması gerekir:

En Popüler:  Bina Tesisleri Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Eğitim: Proje yöneticilerinin genellikle işletme, yönetim veya mühendislik gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, ilgili iş tecrübesine sahip olmaları koşuluyla, herhangi bir alanda dört yıllık diplomaya sahip adayları kabul edebilir.

Birçok proje yöneticisi, kazanç potansiyellerini artırmak ve üst düzey pozisyonlara hak kazanmak için proje yönetimi veya ilgili bir alanda yüksek lisans yapmayı tercih eder.

Antrenman tecrübesi: Proje yöneticileri genellikle üst düzey bir proje yöneticisi veya süpervizöründen mentorluk şeklinde iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, proje yöneticisinin organizasyonun belirli süreç ve prosedürlerini öğrenmesini sağlar. Ayrıca proje yöneticisinin organizasyonun kullandığı belirli yazılımları ve bilgisayar programlarını öğrenmesini sağlar.

Sertifikalar ve Lisanslar: Proje yöneticisi görevlilerinin lisans almak için herhangi bir sertifikaya sahip olmaları gerekmez. Fakat işe alınma şanslarını veya kazanç kapasitelerini artırmak isteyen proje yöneticileri için sertifikalar mevcuttur.

Proje Yöneticisi Görevlisi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Proje yöneticileri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

Liderlik: Liderlik becerileri, ekip üyelerini motive etmekten ve yönlendirmekten sorumlu olabileceğinden, proje yöneticilerinin sahip olması gereken önemli bir varlık olabilir. Etkili liderler, ekip üyelerini görevleri tamamlamaları için yönlendirebilir ve onları en iyi yetenekleri doğrultusunda çalışmaya teşvik edebilir. Proje yöneticileri, görev ve sorumlulukları ekip üyelerine devredebilmek için liderlik becerilerini de kullanabilir.

İletişim: İletişim, başkalarına bilgi aktarma eylemidir. Proje yöneticileri, bilgileri ekiplerine, müşterilerine ve diğer paydaşlara iletmek için mükemmel iletişim becerilerine ihtiyaç duyar. Ayrıca ekiplerinden ve müşterilerinden gelen geri bildirimleri ve soruları dinleyebilmeleri gerekir.

Organizasyon: Organizasyon, proje yöneticileri için faydalı olabilecek başka bir beceridir. Genellikle aynı anda tamamlamaları gereken birçok görevi vardır. Bu yüzden zamanlarını ve görevlerini organize edebilmek daha verimli olmalarına yardımcı olabilir. Organizasyon ek olarak önemli belgeleri ve bilgileri takip etmelerine yardımcı olabilir.

Müzakere: Müzakere, birini sizin bakış açınıza katılmaya ikna etme eylemidir. Proje yöneticilerinin, bir projeyi tamamlamak için ihtiyaç duyduklarını elde etmek için genellikle tedarikçiler, müşteriler ve diğer paydaşlarla görüşmeleri gerekir. Mesela bir müşteri bir proje için üzerinde anlaşılan fiyattan daha az ödeme yapmak isterse, proje yöneticisinin üzerinde anlaşılan fiyatı almak için müşteriyle görüşmesi gerekebilir.

Teknik beceriler: Teknik beceriler, belirli bir alanda sahip olduğunuz bilgi ve uzmanlıktır. Mesela bir inşaat firmasında proje yöneticisiyseniz, inşaat ve mühendislik alanında kapsamlı teknik becerilere sahip olabilirsiniz. Bunun nedeni, inşaat sektöründe uzun yıllar çalışmış ve endüstrinin süreç ve prosedürleri hakkında derin bir anlayış geliştirmiş olmanızdır.

Proje Yöneticisi Görevlisi Çalışma Şartları Nasıl?

Proje yöneticisi memurları, müşterileri veya kuruluşlarının diğer çalışanları ile görüşmek için seyahat edebilmelerine rağmen, genel olarak bir ofis ortamında çalışırlar. Genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Fakat zaman zaman son teslim tarihlerini karşılamak veya toplantılara katılmak için fazla mesai yapabilirler. Proje yöneticisi görevlilerinin genellikle büyük bir sorumluluğu vardır ve stresle iyi başa çıkabilmelidir. Bağımsız çalışabilmeli ve kendi kendini motive edebilmeli, ek olarak ekip ortamında başkalarıyla iyi çalışabilmelidirler.

Proje Yöneticisi Memur İçin Mesleki Gelişme

İşte proje yöneticisi memurlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Proje yöneticisi görevlileri, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmalıdır.

En Popüler:  Yardımcı Danışman Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Teknik Beceri Gereksinimi

İşletmeler daha karmaşık hale geldikçe, teknik becerilere sahip proje yöneticilerine duyulan ihtiyaç giderek daha önemli hale geliyor. Bunun nedeni, projelerin başarılı olması için genellikle teknik ve yönetimsel uzmanlığın bir kombinasyonunu gerektirmesidir.

Proje yöneticisi memurları, kendi teknik becerilerini geliştirerek bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum derin bir teknoloji anlayışı gerektiren projeleri daha iyi yönetmelerini sağlayacaktır. Ayrıca, iş ve teknoloji arasındaki boşluğu doldurabilecek proje yöneticileri arayan potansiyel işverenler için onları daha çekici hale getirecektir.

Kültürel Uyumun Önemi

Proje yöneticilerinden giderek farklı kültürlerden ekiplerle çalışmaları isteniyor. Bunun nedeni, belirli pazarlara uyarlanmış ürün ve hizmetlere yönelik artan bir talebe yol açan iş dünyasının artan küreselleşmesidir.

Farklı kültürlerden insanları anlayabilen ve onlarla çalışabilen proje yöneticileri, kariyerlerinde çok daha başarılı olacaklardır. Ayrıca, küresel bir ekonomide çalışmanın getirdiği zorluklarla başa çıkmak için daha donanımlı olacaklar.

Risk Yönetimine Dikkat Edildi

Risk yönetimi, tüm sektörlerdeki işletmeler için giderek daha önemli bir odak noktası haline geliyor. Bunun nedeni, riskin bir şirketin kârlılığı üzerinde önemli bir etkisi olabilmesi ve düzgün yönetilmezse maliyetli hatalara yol açabilmesidir.

Proje yöneticileri, projeleri baştan sona denetlemekten sorumlu olduklarından, bu trendden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. Proje yöneticileri, riskleri nasıl tanımlayacaklarını ve azaltacaklarını öğrenerek, şirketlerinin projelerinin başarılı ve güvenli olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Nasıl Proje Yöneticisi Görevlisi Olunur?

Bir proje yöneticisi memuru kariyeri, inşaat sektöründeki kariyerinize başlamak için harika bir yol olabilir. Bir PMO olarak, çeşitli projeler üzerinde çalışma ve inşaat sürecinin farklı yönleri hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca, gelecekteki roller için önemli beceriler geliştirmenize yardımcı olacak, endüstrinin tüm alanlarından insanlarla çalışma deneyimi kazanacaksınız.

Kariyerinizde ilerledikçe, sertifikalı bir proje yöneticisi (CPM) olmayı düşünebilirsiniz. Bu sertifika, başarılı projelere liderlik etmek için gerekli bilgi ve becerilere sahip olduğunuzu gösterir. Ayrıca, iş veya terfi başvurusu yaparken öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir proje yöneticisi görevlisi olarak kariyerinizi ilerletmenin birçok yolu vardır. Mevcut organizasyonunuzda yükselebilir, daha fazla sorumluluk alabilir veya kendi proje yönetimi danışmanlığı işinizi başlatabilirsiniz. Ayrıca Project Management Institute aracılığıyla Project Management Professional (PMP) sertifikası alabilirsiniz. Bu sertifika size her büyüklükteki projeyi yönetmek için ihtiyaç duyduğunuz beceri ve bilgileri verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu