Proje Kontrolleri Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir proje kontrol yöneticisinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve proje kontrol yöneticisi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Proje kontrol yöneticileri, projelerin finansal ve operasyonel yönlerini denetlemekten sorumludur. Tüm projelerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamak için genellikle mühendis, mimar, tasarımcı vb. ekiplerle çalışırlar.

Proje kontrol yöneticileri, bir projeye dahil olan satıcılar veya diğer harici taraflarla ilişkileri yönetmekten de sorumlu olabilir. Bu durum sözleşmelerin müzakere edilmesini, yasal gerekliliklere uygunluğun sağlanmasını vb. içerebilir.

Proje Kontrolleri Müdürü Sorumlulukları ve Görevleri

Bir proje kontrol yöneticisi genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Mevcut operasyonlarda verimliliği artırmak veya maliyetleri azaltmak için yeni yöntemler veya süreçler geliştirmek
 • Şirket politikalarına uygunluğu sağlamak için gerektiğinde proje planlarında veya iş akışlarında değişiklikleri uygulamak
 • Fizibilite ve karlılık için şirket standartlarını karşılayıp karşılamadıklarını belirlemek için proje tekliflerini gözden geçirmek
 • Projenin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için organizasyon içindeki diğer departmanlarla koordinasyon sağlamak
 • Bir projeyle ilgili olası sorunları bütçeyi aşmadan veya son teslim tarihlerini kaçırmadan önce belirlemek
 • Tüm proje malzemelerinin mevcut olmasını ve zamanında teslim edilmesini sağlamak
 • Bütçelere ve programlara uymalarını sağlamak için projelerin finansal yönetimini denetlemek
 • Tüm ekip üyelerinin görevlerini tamamlamak için ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olduğundan emin olmak
 • Nihai üründen memnun olmalarını sağlamak için müşterilerle çalışmak

Proje Kontrolleri Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Proje kontrol yöneticilerinin maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 24.000 TL (60.10 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 30.000 TL (75.40 TL/saat)

Proje kontrol yöneticilerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Kuruluşlar projeleri dış yüklenicilere yaptırmaya devam ettikçe, proje kontrol yöneticilerine olan talep artacaktır. Kuruluşların bu projelerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlaması gerekecek ve dış yüklenicilerin çalışmalarını izlemek için proje kontrol yöneticilerine ihtiyaç duyulacak.

Dipnot: Proje Kontrolleri Müdürü İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Proje Kontrolleri Müdürü İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir proje kontrol yöneticisinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Proje kontrol yöneticilerinin genellikle işletme, finans veya mühendislik gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Proje kontrol yöneticilerinin tamamlamayı bekleyebilecekleri bazı kurslar arasında muhasebe, iş hukuku, ekonomi, finans, yönetim, pazarlama, yöneylem araştırması, istatistik ve stratejik yönetim yer alır.

En Popüler:  Gecelik Stokçu Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Proje kontrol yöneticileri genellikle iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirketin özel yazılım ve süreçlerinin öğrenilmesini içerebilir. Ayrıca, bir süre için mevcut bir proje kontrol yöneticisini gölgelemeyi de içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, proje kontrol yöneticisi olmak için şart değildir. Bununla birlikte, bir sertifika almak, becerilerinizi geliştirmenize ve büyütmenize yardımcı olurken, aynı zamanda sizi pozisyonlar için daha rekabetçi bir aday haline getirir.

Proje Kontrolleri Yönetici Olmak İçin Gerekli Beceriler

Proje kontrol yöneticileri, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir proje kontrol yöneticisi olarak diğer departmanlardaki çalışanlar, müşteriler ve diğer paydaşlarla iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, bilgileri net bir şekilde iletmenize ve soruları yanıtlamanıza yardımcı olabilir. İletişimi başkalarıyla ilişkiler kurmak ve güveni artırmak için de kullanabilirsiniz.

Risk yönetimi: Risk yönetimi, potansiyel zorlukları belirleme ve bunların üstesinden gelmek için stratejiler geliştirme yeteneğidir. Proje kontrol yöneticileri, projelerinin başarılı olmasını sağlamak için risk yönetimini kullanır. Potansiyel riskleri belirlemek ve bu risklerin ortaya çıkması durumunda acil durum planları geliştirmek için bu beceriyi kullanabilirler. Ayrıca, bir projenin başarısını değerlendirmek ve projenin başarılı olmaya devam etmesini sağlamak için herhangi bir değişiklik gerekip gerekmediğini belirlemek için risk yönetimini kullanabilirler.

Bütçeleme: Bütçeleme, bir projeyi tamamlamak için gereken finansal kaynakları planlama ve tahmin etme sürecidir. Yöneticiler, şirketin finansal hedefleriyle uyumlu bir proje bütçesi oluşturmak için bütçeleme becerilerini kullanır. Proje kontrol yöneticileri, projenin doğru kaynakları kullandığından ve projenin bütçesi dahilinde kaldığından emin olmak için bütçeleme becerilerini kullanır.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi, proje kontrol yöneticilerinin sahip olması gereken bir diğer önemli beceridir. Bunun nedeni, çoğu zaman aynı anda birden fazla projeyi denetlemeleridir, bu da birçok farklı ekibin çabalarını koordine etmek anlamına gelebilir. İyi zaman yönetimi becerilerine sahip olmak, bir proje kontrol yöneticisinin ekiplerinin verimli ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlamasına yardımcı olabilir.

Karar verme: Proje kontrol yöneticileri her gün kararlar alır ve bu kararların kalitesi bir projenin başarısını etkileyebilir. Etkili karar verme, mümkün olduğu kadar çok bilgi toplamayı, bilgiyi değerlendirmeyi ve ardından bilgiye dayalı bir karar vermeyi içerir. Bilgi toplamak için araştırma becerilerinizi ve karar verme sürecinizi ekibinize açıklamak için iletişim becerilerinizi kullanabilirsiniz.

Proje Kontrolleri Müdürü Çalışma Şartları Nasıl?

Proje kontrol yöneticileri, ofis binaları, fabrikalar ve şantiyeler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle tam zamanlı çalışırlar ve bazıları son teslim tarihlerini karşılamak için haftada 40 saatten fazla çalışabilir. Ayrıca toplantılara katılmak veya proje sahalarını ziyaret etmek için seyahat edebilirler. Proje kontrol yöneticileri stresli ortamlarda çalışabilir ve projeleri zamanında ve bütçe dahilinde tamamlama baskısı altında kalabilir.

Proje Kontrolleri Yöneticisi İçin Mesleki Gelişme

İşte proje kontrol yöneticilerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Proje kontrol yöneticilerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Sermaye Piyasası Analisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Daha İyi Proje Yönetimi İhtiyacı

Proje kontrol yöneticileri, kuruluşlarında proje yönetiminin kalitesini iyileştirmeye yardımcı olmak için giderek daha fazla çağrılmaktadır. Bunun nedeni, hem şirket hem de paydaşları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilecek birçok projenin başarısız olması veya programın gerisinde kalmasıdır.

Proje yönetiminin kalitesini artırarak proje kontrol yöneticileri, projelerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ele alınamayacak kadar büyük hale gelmeden önce potansiyel sorunları belirlemeye yardımcı olabilirler.

İletişimin Önemi

İletişimin önemi işyerinde her zaman önemli olmuştur. Fakat işletmeler daha işbirlikçi bir modele doğru ilerledikçe daha da önemli hale gelmektedir.

Proje kontrol yöneticilerinin, projelerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak için ekibin tüm üyeleriyle etkin bir şekilde iletişim kurabilmesi gerekir. Ayrıca, mümkün olan en iyi hizmeti verebilmek için müşterilerle iletişim kurabilmeleri ve ihtiyaçlarını anlayabilmeleri gerekir.

Risk Yönetimine Dikkat

Risk yönetimi, herhangi bir işin önemli bir parçasıdır ve şirketler doğaları gereği daha küresel hale geldikçe daha da önemli hale gelmektedir.

Proje kontrol yöneticileri, tüm proje yaşam döngüsü boyunca riskleri yönetmekten sorumlu olduklarından, bu eğilimden yararlanmak için benzersiz bir konumdadır. Proje kontrol yöneticileri, riskin nasıl yönetileceğini anlayarak, şirketlerinin maliyetli hatalardan kaçınmasına ve öngörülemeyen olaylara karşı koruma sağlamasına yardımcı olabilir.

Nasıl Proje Kontrol Yöneticisi Olunur?

Proje kontrol yöneticisi olarak bir kariyer çok faydalı olabilir. Çeşitli projeler üzerinde çalışma, yeni beceriler öğrenme ve liderlik yeteneklerinizi geliştirme fırsatı sunar. Fakat bu roldeki başarınızı etkileyecek tüm faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir.

En önemli şeylerden biri, kendinize uygun bir kültüre sahip bir şirket bulmaktır. Sürekli öğrenmeye ve gelişmeye değer veren, işbirliğini teşvik eden ve çalışanlarını kişisel gelişimlerinde destekleyen bir kuruluşta çalışmak istiyorsunuz.

Ayrıca işi etkili bir şekilde yapmak için gerekli beceri ve deneyime sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu durum proje yönetimi ilkeleri ve teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra proje kontrolünde kullanılan yazılım uygulamalarıyla ilgili deneyimi de içerir.

Dipnot: Proje Kontrol Yöneticisi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir proje kontrol yöneticisi olarak kariyerinizi ilerletmenin birçok yolu vardır. Kuruluşunuz içinde yükselebilir, daha fazla sorumluluk alabilir veya belirli bir alanda uzmanlaşabilirsiniz. Ayrıca kendi proje kontrolleri danışmanlık işinizi başlatmayı da seçebilirsiniz. Gökyüzü, sıkı çalışmaya ve gelen fırsatlardan yararlanmaya istekli olanlar için sınırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu