Prodüksiyon Asistanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir prodüksiyon asistanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve prodüksiyon asistanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Prodüksiyon asistanları, sette her şeyin yolunda gitmesini sağlayan kamera arkası çalışanlarıdır. Ekipmanı düzenlemekten değerli aksesuarlara ve kostümlere göz kulak olmaya kadar çeşitli görevleri yerine getirmekten sorumludurlar.

Prodüksiyon asistanları genellikle herkesin doğru zamanda doğru yerde olmasını sağlamakla görevlendirilir. Bu durum oyuncuların sahnelerinden önce giyinip hazır olmasını veya ihtiyaç duyulduğunda gerekli tüm ekipmanın hazır olmasını sağlamayı içerebilir. Ayrıca üretim programları veya diğer idari görevlerle ilgili evrak işlerini yönetmekten de sorumlu olabilirler.

Üretim Yardımcısı Sorumlulukları ve Görevleri

Prodüksiyon asistanları genel olarak aşağıdakileri içerebilen geniş bir sorumluluk yelpazesine sahiptir:

 • Ekipman, malzeme ve personeli izleyerek ve yöneterek sette düzeni sağlamaya yardımcı olmak
 • Ses ve video kayıtları için komut dosyalarını okuma ve sayfaları zaman kodlarıyla işaretleme
 • Tüm güvenlik prosedürlerinin sette her zaman takip edildiğinden emin olmak
 • Sahne malzemelerinin değiştirilmesi, set dekorasyonunun sürdürülmesi ve malzeme siparişi dahil olmak üzere sette sarf malzemelerinin ve ekipman envanterinin bakımı
 • Telefonları cevaplamak, toplantıları planlamak ve kayıt tutmak gibi temel ofis görevlerini şirket politika ve prosedürlerine uygun bir şekilde yerine getirmek
 • İlk gösterimler veya gösterimler gibi prodüksiyon toplantılarını ve etkinliklerini organize etmeye ve planlamaya yardımcı olmak
 • Tüm ekipmanların yerinde ve çalışır durumda olmasını sağlayarak setleri filme hazırlamak
 • Yapımcılara ve yönetmenlere yer keşfi, oyuncu seçimi ve senaryo revizyonları gibi araştırma projelerinde yardımcı olmak
 • Telefonlara cevap vermek, mesaj almak ve müşterilerden veya şirket içindeki diğer departmanlardan gelen e-postalara cevap vermek

Üretim Asistanı Maaşı Ne Kadar?

Prodüksiyon asistanlığı maaşları, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve üzerinde çalıştıkları prodüksiyon türüne göre değişmektedir. Ayrıca sağlık sigortası, 401 bin katkı payı ve ücretli tatil günleri gibi avantajlar da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (19.90 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 17.000 TL (37.50 TL/saat)

Üretim asistanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha yavaş büyümesi bekleniyor.

Bazı görevlerin artan otomasyonuna yardımcı olmak için üretim ve perakende ticaret gibi çeşitli sektörlerde üretim asistanlarına ihtiyaç duyulacaktır. Bununla birlikte, otomasyon aynı zamanda bu çalışanların daha verimli ve üretken olmalarını sağlayarak istihdamın genel büyümesini sınırlayabilir.

Dipnot: Üretim Asistanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Üretim Asistanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir prodüksiyon asistanının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu üretim asistanı pozisyonu, yalnızca bir lise diploması veya eşdeğeri gerektirir. Bazı şirketler, ilgili bir alanda bir önlisans veya lisans mezuniyetini tercih edebilir. Adaylar ek olarak becerilerini geliştirmek için medya, iletişim ve işletme dersleri almayı da düşünebilirler.

Antrenman tecrübesi: Üretim asistanları genellikle yeni işverenlerinden iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, şirket tarafından kullanılan özel yazılım ve teknolojinin yanı sıra görevleri tamamlamak için iş akışı ve prosedürleri öğrenmeyi içerebilir. Üretim asistanları ek olarak güvenlik prosedürleri ve uygulamaları konusunda eğitim alabilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Prodüksiyon asistanlarının bu kariyere başlamak için bir sertifika veya lisans almaları gerekmez. Bununla birlikte, bazı eyaletler, üretim ekipmanlarını kullanacaklarsa, üretim asistanlarının geçerli bir sürücü belgesine sahip olmalarını şart koşar.

Üretim Asistanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Prodüksiyon asistanlarının başarılı olmaları için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Organizasyon: Organizasyon becerileri, prodüksiyon asistanları için çok yardımcı olabilir. Bunun nedeni, genellikle kısa sürede tamamlamaları gereken birçok görevin olmasıdır. Görevlerinizi öncelik sırasına koyabilmek ve organize edebilmek, her şeyi zamanında yapmanıza yardımcı olabilir.

Detaylara dikkat: Detaylara dikkat, prodüksiyon asistanları için bir başka önemli beceridir. Önemli belgelerin takibinden, doğru kişilerin doğru zamanda doğru yerde olmasını sağlamaktan ve üretimin bütçesini takip etmekten sorumlu olabilirsiniz.

Zaman yönetimi: Zaman yönetimi becerileri, yapım asistanlarının görevlerini zamanında tamamlamalarına olanak tanır. Bu önemlidir, çünkü yapım asistanları genellikle ekibin zamanını yönetmekten ve filme alma veya diğer yapım son tarihlerine uyulmasını sağlamaktan sorumludur.

Çoklu görev: Bir prodüksiyon asistanı olarak, sosyal medyayı izlemek, telefon görüşmeleri yapmak, malzeme sipariş etmek ve evrak işlerini takip etmek gibi çeşitli görevlerden sorumlu olabilirsiniz. Aynı anda birden fazla görevi yerine getirebilmek ve birden fazla sorumluluğu üstlenebilmek, daha verimli ve üretken olmanıza yardımcı olabilir.

Problem çözme: Yapım asistanları, çekimler sırasında ortaya çıkan sorunları çözmekten sorumlu olabilir. Mesela bir konum gerektiğinde kullanılamıyorsa, bir prodüksiyon asistanının alternatif bir konum bulması gerekebilir. Bu durum prodüksiyonun ihtiyaçlarına ve yönetmenin vizyonuna uyan bir yer bulmak için problem çözme becerileri gerektirir.

Üretim Asistanı Çalışma Şartları Nasıl?

Prodüksiyon asistanları, ofisler, stüdyolar ve lokasyon dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Son teslim tarihlerini karşılamak için akşamları ve hafta sonları da dahil olmak üzere uzun saatler çalışabilirler. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere farklı yerlere de seyahat edebilirler. İş stresli ve zorlu olabilir. Fakat aynı zamanda hızlı ve heyecan vericidir. Üretim asistanları, baskı altında iyi çalışabilmeli ve son dakika değişiklikleriyle başa çıkabilmelidir. Ayrıca bir ekibin parçası olarak çalışabilmeli ve sorumlulardan talimat almaya istekli olmalıdırlar.

Prodüksiyon Asistanı İçin Mesleki Gelişme

İşte prodüksiyon asistanlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Üretim asistanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı elde etmek için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Uzaktan Çalışanın Yükselişi

Uzaktan çalışanın yükselişi, iş dünyasında hızla popülerlik kazanan bir trend. Bunun nedeni, artan üretkenlik, azalan maliyetler ve daha fazla esneklik gibi sunduğu birçok avantajdır.

Gittikçe daha fazla işletme uzaktan çalışma politikalarını benimserken, üretim asistanlarının bağımsız çalışabilmeleri ve kendi zamanlarını yönetebilmeleri gerekecektir. Ayrıca iş arkadaşlarıyla iletişim kurmak ve işbirliği yapmak için teknolojiyi kullanma konusunda rahat olmaları gerekecek.

Üretimde Otomasyon

Otomasyon, tüm dünyadaki üretim tesislerinde giderek daha yaygın hale geliyor. Bunun nedeni, şirketlerin daha kısa sürede daha fazla ürün üretmesini sağlayarak daha yüksek karlara yol açabilmesidir.

Otomasyonu işlerinde kullanabilen üretim asistanları gelecekte daha başarılı olacaklardır. Daha verimli ve üretken olmak için otomatik sistemleri ve araçları nasıl kullanacaklarını öğrenmeye odaklanmalıdırlar.

Kalite Kontrolüne Odaklanma

Kalite kontrol her zaman üretimin önemli bir parçası olmuştur. Fakat günümüz ekonomisinde daha da önemli hale gelmektedir. Müşteriler daha seçici hale geldikçe, kalite açısından yüksek standartları karşılayan ürünler arıyorlar.

Üretim asistanları, kalite kontrol ekipleriyle yakın çalışarak ve üretim sürecini izleyerek ürünlerin bu standartları karşılamasını sağlamaya yardımcı olabilir. Ayrıca, ürünü piyasaya çıkmadan önce geliştirmeye yardımcı olacak geri bildirim de sağlayabilirler.

Prodüksiyon Asistanı Nasıl Olunur?

Prodüksiyon asistanı olarak bir kariyer, ayağınızı film ve televizyon endüstrisinin kapısına getirmenin harika bir yolu olabilir. Bir PA olarak, prodüksiyon öncesinden prodüksiyon sonrasına kadar film yapımının tüm yönleri hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca ekip çalışması, iletişim ve problem çözme gibi önemli beceriler de geliştireceksiniz.

Başarılı bir yapım asistanı olmak için güçlü bir iş ahlakına sahip olmak ve sizden istenen her görevi üstlenmeye istekli olmak önemlidir. Ayrıca baskı altında iyi çalışabilmeli ve değişen koşullara uyum sağlayacak kadar esnek olmalısınız.

Dipnot: Prodüksiyon Asistanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Prodüksiyon asistanı (PA), film ve televizyon endüstrisinde giriş seviyesi bir pozisyondur. PA’lar sette kahve almak, ayak işlerini yapmak ve yapım ekibine yardım etmek dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli görevlerden sorumludur. Giriş seviyesi bir pozisyon olmasına rağmen, bir PA, üretim departmanındaki üretim koordinatörü veya üretim müdürü gibi diğer pozisyonlara terfi ettirilebilir. PA’lar ek olarak döküm, düzenleme veya post prodüksiyon gibi diğer departmanlara da geçebilir. Deneyimle, PA’lar sonunda yapımcı veya yönetmen olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu