PR Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir PR uzmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir PR uzmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Halkla ilişkiler uzmanları, kuruluşları için halkla ilişkiler kampanyaları oluşturmaktan ve yürütmekten sorumludur. Şirketin genel hedefleriyle uyumlu bir Halkla İlişkiler stratejisi geliştirmek için genellikle üst düzey liderlikle birlikte çalışırlar.

Bu strateji bir kez oluşturulduğunda, içerik geliştirerek, gazetecilere hikayeler anlatarak, medya kuruluşlarıyla ilişkileri yöneterek ve PR ile ilgili diğer faaliyetleri denetleyerek uygulamanın sorumluluğunu üstlenirler.

Halkla İlişkiler Uzmanı Sorumlulukları ve Görevleri

Halkla ilişkiler uzmanlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Şirket için olumlu bir imajı korurken ürün veya hizmetleri tanıtmak için etkili iletişim stratejileri geliştirmek
 • Rakip faaliyetlerini takip etmek ve şirket için yeni fırsatları belirlemek için sektör trendlerini araştırmak ve analiz etmek
 • Basılı, dijital, yayın ve reklam metni oluşturma veya blog gönderileri oluşturma gibi diğer medya biçimleri için içerik yazma
 • Facebook, Twitter, Instagram vb. dahil olmak üzere markalar veya kuruluşlar için sosyal medya hesaplarını yönetmek.
 • Bağış toplama veya ürün lansmanı gibi özel etkinlikler için halkla ilişkiler kampanyaları geliştirmek ve uygulamak
 • Sektörün veya kuruluşun odak alanını kapsayan önemli gazeteciler, yazarlar, blogcular vb. için medya listeleri geliştirmek ve iletişim bilgilerini sürdürmek
 • TV reklamları veya basılı reklamlar dahil olmak üzere reklam kampanyalarının geliştirilmesi konusunda pazarlama personeli ile koordinasyon sağlamak
 • Basın toplantıları, ürün lansmanları veya ödül törenleri gibi etkinliklerin planlanması
 • Mevcut kampanyalarla ilgili geri bildirim için medya kapsamını izlemek, gerektiğinde stratejileri ayarlamak

Halkla İlişkiler Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Halkla ilişkiler uzmanlarının maaşları, eğitim düzeylerine, yılların deneyimine ve şirketin büyüklüğüne ve sektörüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye veya komisyon şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 16.000 TL (30.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 20.000 TL (45.60 TL/saat)

Halkla ilişkiler uzmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

İstihdam artışı, iş dünyasında halkla ilişkilerin artan önemi ve kuruluşların maliyetleri kontrol etme arzusu tarafından yönlendirilecektir. Şirketler küçülmeye devam ettikçe daha az PR uzmanına ihtiyaç duyacaklar. Fakat daha azıyla daha fazlasını yapmalarını isteyecekler.

Dipnot: Halkla İlişkiler Uzmanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Halkla İlişkiler Uzmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir PR uzmanının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Halkla ilişkiler uzmanlarının çoğu iletişim, gazetecilik, İngilizce, halkla ilişkiler veya diğer ilgili alanlarda lisans mezuniyetine sahiptir. Bazı işverenler, ilgili iş tecrübesine sahip olmaları durumunda, ilgili olmayan bir alanda derecesi olan adayları işe alabilir.

Antrenman tecrübesi: Birçok işveren, adayın ilgili bir alanda en az iki yıllık deneyime sahip olmasını isteyecektir. Bu deneyim, bir pazarlama veya halkla ilişkiler rolünde veya gazetecilik gibi ilgili bir alanda olabilir. Bazı işverenler lisans mezuniyetine sahip adayları tercih edebilir. Fakat çoğu yüksek lisans mezuniyetini kabul eder.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar, bir profesyonelin niteliklerini mevcut ve potansiyel işverenlere kanıtlayabilir. Halkla ilişkiler uzmanları, sorumlulukları hakkında daha fazla teorik bilgi edinmek, mesleki becerilerini test etmek ve kariyerlerini daha da ilerletmek için sertifikalar alabilirler.

Halkla İlişkiler Uzmanlığı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Halkla ilişkiler uzmanları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Halkla ilişkiler uzmanları, müşterilerinin ürünleri veya hizmetleri hakkında halka mesaj iletmek için iletişim becerilerini kullanır. Ayrıca ekiplerinin diğer üyeleriyle işbirliği yapmak için iletişim becerilerini kullanırlar.

Topluluk önünde konuşma: Topluluk önünde konuşma becerileri, büyük insan gruplarıyla etkili bir şekilde iletişim kurmanıza olanak tanır. Bir PR uzmanı olarak, yönetim ekiplerine, müşterilere veya medyaya sunum yapmanız gerekebilir. Topluluk önünde konuşma becerileri, bir grubun önünde konuşurken kendinize daha fazla güvenmenize ve mesajınızı etkili bir şekilde iletmenize yardımcı olabilir.

Pazarlama: Pazarlama becerileri, bir PR uzmanının beceri setinin bir başka önemli yönüdür. Strateji geliştirme, teminat materyalleri oluşturma ve bütçeleri yönetme dahil olmak üzere kampanyalar oluşturmak ve uygulamak için pazarlama becerilerini kullanırlar. Ayrıca kampanya sonuçlarını analiz etmek ve gerektiğinde ayarlamalar yapmak için pazarlama becerilerini kullanırlar.

Araştırma: Araştırma, bilgiyi bulma ve yorumlama yeteneğidir. Halkla ilişkiler uzmanları, müşterileri ve müşterilerinin rakipleri hakkında bilgi bulmak için araştırma becerilerini kullanır. Müşterilerinin hedeflemek istedikleri medya kuruluşları ve bu kuruluşların geçmişte yayınladıkları haber türleri hakkında bilgi bulmak için araştırma becerilerini kullanırlar. Müşterilerinin hedef kitlelerinin demografisi hakkında bilgi bulmak için araştırma becerilerini kullanırlar.

Sosyal medya: Sosyal medya, PR profesyonellerinin müşterilerinin markalarını tanıtmak için kullandıkları ortak bir araçtır. Bu durum gönderi oluşturmayı, takipçilerle etkileşimi ve gönderilere yapılan yorumları ve tepkileri izlemeyi içerir. Sosyal medya becerilerine sahip halkla ilişkiler uzmanları, bir şirketin sosyal medya hesaplarını oluşturmak ve yönetmek için bu becerileri kullanabilir. Kampanyalar için araştırma yapmak ve bilgi toplamak için sosyal medyayı da kullanabilirler.

Halkla İlişkiler Uzmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Halkla ilişkiler uzmanları, şirket ofisleri, halkla ilişkiler firmaları ve devlet kurumları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Genellikle tam zamanlı çalışırlar ve etkinliklere katılmak veya son teslim tarihlerini karşılamak için akşamları ve hafta sonları çalışmak zorunda kalabilirler. Birçok halkla ilişkiler uzmanı, konferanslara katılmak, müşterilerle buluşmak veya araştırma yapmak için seyahat eder. Bazı işler sık ​​seyahat gerektirebilir.

Halkla İlişkiler Uzmanı İçin Mesleki Gelişme

Halkla ilişkiler uzmanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Halkla ilişkiler uzmanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Teknik Beceri Gereksinimi

Daha fazla teknik beceriye duyulan ihtiyaç, halkla ilişkiler endüstrisinde hızla ortaya çıkan bir eğilimdir. İşletmeler dijital medyaya daha bağımlı hale geldikçe, online varlıklarını oluşturmalarına ve yönetmelerine yardımcı olabilecek profesyoneller arıyorlar.

Teknolojiyi kullanabilen halkla ilişkiler uzmanları, işletmelerin etkili online pazarlama kampanyaları geliştirmelerine ve yürütmelerine yardımcı olabilecekleri için yüksek talep göreceklerdir. Halkla ilişkiler uzmanları, çağın ötesinde kalabilmek için web tasarımı ve sosyal medya yönetimi gibi teknik becerilerini geliştirmeye odaklanmalıdır.

Dijital Pazarlamaya Odaklanma

İşletmeler dijital pazarlamaya doğru kaymaya devam ettikçe, PR profesyonellerinin bu alanda uzmanlık geliştirmeye odaklanması gerekecek.

Halkla ilişkiler uzmanları, sosyal medya ve arama motoru optimizasyonu gibi dijital kanalları nasıl kullanacaklarını anlayarak, müşterilerinin daha geniş bir kitleye ulaşmasına ve daha fazla potansiyel müşteri oluşturmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, pazarlama ekibinin diğer üyeleriyle birlikte çalışarak halkla ilişkiler uzmanları, tüm kanallarda tutarlı olan uyumlu bir mesaj oluşturmaya yardımcı olabilir.

Markalaşmaya Vurgu

Markalaşma her zaman işin önemli bir parçası olmuştur. Fakat günümüz ekonomisinde daha da önemli hale gelmektedir. Müşteriler daha bilgili ve anlayışlı hale geldikçe, değerlerini ve ilgi alanlarını yansıtan ürün ve hizmetler ararlar.

Halkla ilişkiler uzmanları, müşterilerinin hedef kitlelerinde yankı uyandıran güçlü markalar oluşturmasına yardımcı olarak bu trendden yararlanabilir. Bu durum insanları neyin harekete geçirdiğini ve en çok neye değer verdiklerini derinlemesine anlamayı gerektirir.

Halkla İlişkiler Uzmanı Nasıl Olunur?

Halkla ilişkilerde bir kariyer inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Fakat doğru ayakla başlamak önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri güçlü bir ağ geliştirmektir. Sektör etkinliklerine katılın, LinkedIn’deki profesyonellerle bağlantı kurun ve elinizden geldiğince alanınızdaki diğer insanlara yardım etmeyi teklif edin.

Ayrıca yeni beceriler öğrenme fırsatlarına da dikkat etmelisiniz. Halkla ilişkiler becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak online kurslara veya atölye çalışmalarına katılın. Ve yeni şeyler denemekten korkmayın; işinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olabilecek yeni bir araç veya teknik varsa, bir şans verin.

Dipnot: Halkla İlişkiler Uzmanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bir PR uzmanı birkaç şekilde ilerleyebilir. Biri, halkla ilişkiler müdürü gibi bir yönetim pozisyonuna geçmektir. Diğeri, yatırımcı ilişkileri, medya ilişkileri veya toplum ilişkileri gibi belirli bir alanda uzmanlaşmaktır. Bazı halkla ilişkiler uzmanları, kendileri veya halkla ilişkiler firmaları için çalışan danışman olurlar.

Yazıya ilgi duyanlar teknik yazar, metin yazarı veya editör gibi pozisyonlara geçebilirler. Araştırmayla ilgilenenler pazar araştırması analistleri olabilir. Satışla ilgilenenler de satış yöneticisi olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu