Pilot Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir pilotun ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve pilot olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Pilotlar, yolcularının ve yüklerinin güvenliğinden sorumludur. Günlerini her türlü hava koşulunda uçak, helikopter ve diğer uçakları uçurarak geçirirler. Pilotlar, hava trafik kontrolü veya bölgedeki diğer pilotlarla iletişim kurarken kokpitteki cihazları sürekli olarak izledikleri için etkin bir şekilde çoklu görev yapabilmelidir.

Pilot Sorumlulukları ve Görevleri

Pilotların aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Güvenli uçuş operasyonlarını sağlamak için hava trafik kontrolörleri ile iletişim kurmak
 • Eğitim, öğretim, iş deneyimi ve psikolojik testlere dayalı olarak potansiyel yeni işe alınanların niteliklerinin değerlendirilmesi
 • Her uçuştan önce ve ek olarak düzenli olarak planlanmış bakım kontrolleri sırasında uçağı kusurlara karşı incelemek
 • Hava sahasında güvenli geçişi sağlamak için haritalar ve araçlar kullanarak navigasyon
 • Güvenlik endişelerini veya uçakla ilgili sorunları uygun personele bildirmek
 • Her uçuş için yakıt kullanımı, bakım sorunları, yolcu listeleri ve kargo manifestoları gibi uçuş detaylarının doğru kayıtlarının tutulması
 • İniş prosedürleri ve kalkış prosedürleri dahil olmak üzere belirli uçuş operasyonları için aşağıdaki kurallar ve protokoller
 • El hareketleri gibi radyo veya görsel sinyaller aracılığıyla diğer pilotlarla iletişim kurmak
 • Federal düzenlemeler ve şirket politikalarının gerektirdiği şekilde uçuş detayları hakkında raporlar hazırlamak

Pilot Maaşı Ne Kadar?

Bir pilotun maaşı, deneyim düzeyine, uçtuğu uçağın büyüklüğüne ve çalıştığı şirkete göre değişebilir. Bazı pilotlar ek olarak ikramiye şeklinde ek tazminat alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 22.000 TL (56.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 52.000 TL (127.40 TL/saat)

Pilot istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Ekonomi büyüdükçe ve ülke genelinde daha fazla insanın seyahat etmesiyle hava taşımacılığına olan talebin artması bekleniyor. Ayrıca, şirketler ticari havayolları yerine özel uçakları kullanarak maliyetlerini düşürmeye çalıştıkça ticari havacılık hizmetlerine olan talep artmaya devam edecektir. Bununla birlikte, bazı hava işleri için dronların artan kullanımı, geleneksel pilotlar için talebi ve istihdam artışını sınırlayacaktır.

Dipnot: Pilot İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Pilot İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Pilotların genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Çoğu işveren, pilotların lisans mezuniyetine sahip olmasını ister. Kalkınan pilotlar için en yaygın ana dallar havacılık bilimi, havacılık ve uçuş teknolojisidir. Bu programlar öğrencilere havacılık mühendisliği, aerodinamik, uçuş mekaniği, meteoroloji, navigasyon, fizik ve diğer ilgili konular hakkında bilgi verir.

Antrenman tecrübesi: Ticari bir sürücü belgesi aldıktan sonra, bir pilotun bir pilot lisansı almak için bir eğitim programını tamamlaması gerekecektir. Eğitim programları duruma göre değişir. Fakat genellikle sınıf eğitimi ve uçuş süresini içerir. Öğrenciler havacılık düzenlemeleri, hava durumu, navigasyon, uçuş planlaması, uçak sistemleri ve daha fazlasını öğreneceklerdir. Ayrıca bir uçağı nasıl çalıştıracaklarını ve enstrümanları kullanarak nasıl navigasyon yapacaklarını öğreneceklerdir.

En Popüler:  Otel Bakım Mühendisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Pilotlar ek olarak işverenlerinden iş başında eğitim alabilirler. Bu eğitim, onları günlük sorumluluklarına hazırlamaya yardımcı olacak ve onlara şirketin ekipmanlarını nasıl kullanacaklarını öğretecektir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Sertifikalar genellikle pilot olmak için şart değildir. Fakat iş başvurusunda bulunurken veya uçuş okuluna kaydolurken sizi daha rekabetçi bir aday haline getirebilirler.

Pilot Beceriler

Başarılı olmak için pilotların aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına açık ve özlü bir şekilde iletme yeteneğidir. Pilot olarak hava trafik kontrolü, diğer pilotlar ve yolcularla iletişim kurabilmeniz gerekir. Ayrıca yer personeli ve yerdeki diğer personel ile iletişim kurabilmeniz gerekir. İletişim, pilotların sahip olması gereken önemli bir beceridir çünkü uçuşa dahil olan herkesin neler olduğunu anlamasını sağlar.

Navigasyon: Pilotlar, haritaları, çizelgeleri ve diğer navigasyon araçlarını okumak ve yorumlamak için navigasyon becerilerini kullanır. Ayrıca bu becerileri, en verimli uçuş yolunu belirlemek ve gökyüzünde gezinmelerine yardımcı olacak yer işaretlerini belirlemek için kullanırlar. Pilotlar, haritaları, çizelgeleri ve diğer navigasyon araçlarını okumak ve yorumlamak için navigasyon becerilerini kullanır. Ayrıca bu becerileri, en verimli uçuş yolunu belirlemek ve gökyüzünde gezinmelerine yardımcı olacak yer işaretlerini belirlemek için kullanırlar.

Problem çözme: Bir pilotun sorunları çözme yeteneği işlerinde önemlidir. Sorunları tanımlayabilmeleri ve hızlı bir şekilde çözüm bulabilmeleri gerekir. Bu durum uçağın kontrolünü ellerinde tutmalarına ve yolcuları güvende tutmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca hava trafik kontrolü ile çalışırken veya uçakla ilgili sorunlar olduğunda da sorunları çözmeleri gerekebilir.

Takım çalışması: Pilotlar, yolcuların güvenliğini ve bir uçuşun başarıyla tamamlanmasını sağlamak için uçuş ekibi üyelerinden oluşan bir ekiple birlikte çalışır. Ayrıca yolcuların güvenliğini ve bir uçuşun başarıyla tamamlanmasını sağlamak için diğer pilotlar ve uçuş ekibi üyeleriyle birlikte çalışırlar. Takım oyuncusu olmak, sorunları çözmek ve görevleri tamamlamak için başkalarıyla birlikte çalışmanıza yardımcı olabilir.

Uyarlanabilirlik: Havacılık endüstrisi sürekli değişiyor. Bu yüzden pilotların uyarlanabilir olması önemlidir. Teknoloji ilerledikçe, pilotların uçakları kullanma şekli de değişebilir. Uyarlanabilir olmak, değişime açık olmak ve yeni beceriler öğrenmeye istekli olmak demektir.

Pilot Çalışma Şartları Nasıl?

Bir pilotun çalışma ortamı, genellikle günler veya haftalarca evden uzakta olmaları bakımından benzersizdir. Bir şehirde bulunabilirler. Fakat hem yurtiçi hem de uluslararası birçok farklı varış noktasına uçabilirler. Çalışma saatleri uzun ve düzensiz olabilir ve pilotların günün veya gecenin her saatinde görev başında olmaları gerekebilir. Pilotlar, yolcularının ve mürettebatının güvenliğinden sorumlu olduğu için iş stresli olabilir. Pilotların sert hava koşulları, mekanik sorunlar ve diğer potansiyel tehlikelerle ilgilenmesi gerektiğinden tehlike potansiyeli de vardır.

Pilot İçin Mesleki Gelişme

İşte pilotların nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Pilotların, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajını sürdürmek için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Tren Operatörü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Pilot Topluluğunda Çeşitlilik İhtiyacı

Havayolları daha geniş bir geçmişe sahip pilotları işe almaya çalıştıkça pilot topluluğu daha çeşitli hale geliyor. Bu eğilim, havayollarının daha rekabetçi olma ve hizmet ettikleri toplulukları daha iyi yansıtma ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

Pilot topluluk daha çeşitli hale geldikçe, pilotların birlikte çalışmayı öğrenmeleri ve birbirlerinin kültürlerini anlamaları gerekecektir. Bu onların daha etkili ekip üyeleri olmalarına ve daha olumlu bir çalışma ortamı yaratmalarına yardımcı olacaktır.

Havayolu Konsolidasyonu Devam Edecek

Havayolu konsolidasyonu hızlı bir şekilde gerçekleşmeye devam ediyor, bu da önümüzdeki yıllarda pilotlara yönelik artan bir talep olacağı anlamına geliyor.

Havayolları birleşmeye devam ettikçe, rekabetçi kalabilmek için maliyetlerini düşürmeleri gerekecek. Bunu yapabilmelerinin bir yolu, istihdam ettikleri pilot sayısını azaltmaktır. Bu durum birçok pilotun yeni işler aramasına neden olacak ve bu da taşınmak isteyenler veya daha küçük havayollarında çalışmak isteyenler için fırsatlar yaratabilir.

Daha Uzun Saatlerde Uçmak İçin Pilot Gerekecek

Havayolları konsolidasyona devam ettikçe, pilotlarından daha uzun saatler uçmalarını giderek daha fazla talep ediyorlar. Bunun nedeni, bu uzun saatler boyunca çalışacak daha az sayıda pilot olması ve bu da sektörde bir kıtlığa yol açmasıdır.

Havayolları bu pozisyonları doldurabilecek birini aradığından, daha uzun saatler uçabilen pilotlar yüksek talep görecektir. Pilotların bu alanda başarılı olabilmeleri için zamanlarını etkin bir şekilde yönetebilmeleri ve uzun uçuşların stresiyle baş edebilmeleri gerekecektir.

Nasıl Pilot Olunur?

Pilot bir kariyer hem ödüllendirici hem de heyecan verici olabilir. Seyahat etme, yeni yerler görme ve yeni insanlarla tanışma fırsatı sunar. Aynı zamanda iyi yapılmış bir işte başarı ve gurur duygusu sağlar.

Pilot olmak için eğitim ve sertifika gereksinimlerini tamamlamanız gerekir. Bu durum farklı uçak türlerini nasıl uçuracağınızı öğrenmenin yanı sıra tıbbi ve psikolojik sınavlardan geçmeyi içerir. Ayrıca ticari bir pilot lisansı almanız gerekecektir.

Dipnot: Pilot İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Pilot olarak kariyerinizi ilerletmenin en iyi yolu daha fazla deneyim kazanmaktır. Ne kadar çok deneyime sahip olursanız, o kadar yüksek ücretli ve daha sorumlu pozisyonlar için kalifiye olursunuz. Daha fazla saat uçarak, daha zorlu görevler üstlenerek ve şirketinizde daha fazla sorumluluk alarak deneyim kazanabilirsiniz. Ayrıca, enstrüman derecesi veya ticari pilot lisansı gibi ek eğitimler alarak kariyerinizi ilerletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu