Pilot Eğitimi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024


Pilot Eğitim Bölümü Nedir?

Pilotluk, günümüzün en saygın ve popüler mesleklerinden biridir. Her geçen gün gelişen ve büyüyen havacılık sektörüne uygun pilotların yetiştirilmesi için Pilot Eğitim Daire Başkanlığı kurulmuştur.

Pilot Eğitimi bölümü 4 yıllık bir lisans programı olup bölümün amacı havacılık sektöründe pilot mesleğini en iyi şekilde yapabilecek kişiler yetiştirerek hem sektöre hem de topluma destek olmaktır.

Pilot Eğitimi bölümünü seçmeyi düşünen öğrencilerin temel özellikleri arasında havacılık sektörüne disiplinli, sorumlu, soğukkanlı ve ilgi duyulmaktadır.

Pilot Eğitim Departmanının Eğitim Süresi Kaç Yıl?

Pilot Eğitimi bölümünde 4 yıllık eğitim verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS’lik haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Pilot Eğitimi Bölümünün Dersleri Neler?

Pilot Eğitimi Bölümü öğrencileri, temel tıp bilimi ve anestezi üzerine birçok ders ile 4 yıllık eğitim hayatıyla karşı karşıya kalacak.

Seçim listelerinde Pilot Eğitimi bölümü bulunan aday öğrenciler için;

  • Hava Taşımacılığı
  • Havacılık Fiziği
  • İnsan Performansı ve Sınırları
  • Uçak Teknik Eğitimi
  • Uçuş simülatörü
  • Gece Uçuş Uygulaması
  • Uçuş Planlama ve İzleme
  • Takım Kaynak Yönetimi
  • Genel Uçak Bilgileri
  • PIC Uçuş Uygulaması

Özellikle 4 yıl süreyle derslerin çoğundan sorumlu olacaklar. Bu dersleri başarıyla tamamlamaları halinde “Pilot Eğitimi Lisans Diploması” alacaklardır.

Pilot Eğitimi Bölümü Mezunu Ne Yapar?

Pilot Eğitimi bölümünden mezun olan kişiler genel havacılık firmaları bünyesinde hava taşımacılığı alanında çalışmaktadır. Uçuş okullarında pilot eğitmen olarak çalışabilirler.

En Popüler:  Havacılık Yönetimi Bölümü Ne İş Yapar? Taban Puanları 2024

Pilot Eğitimi Bölümü Mezunu İçin İş İmkanları Neler?

Pilot Eğitimi mezunlarının çalışmayı tercih ettikleri başlıca yerler genel havacılık şirketleri, uçuş okulları ve havayollarıdır.

Pilot Eğitimi Bölümü Taban Puanları 2024

Pilot Eğitimi Bölümü 2024 taban puanlarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu puanlar 18.12.2022 tarihinde ve saat 02:19:31’de güncellenmiştir. Burada verilen puanlar ve sıralamalar bu sene yerleşen adaylara aittir. Bu bilgiler ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en güncel puanlar ve sıralamalardır.

Pilot Eğitimi Bölümü Atama Durumu ve Puanları

Pilot Eğitimi Bölümü bölümünün ataması hakkında şuan bir bilgimiz yok. Aşağıdaki yorumlar kısmında iş ilanları ve atama durumu hakkındaki bilgilerini diğer okuyucularımızla paylaşabilir ve tartışabilirsiniz.

Dipnot: Pilot Eğitimi Bölümü mezunlarının ne kadar kazandığını merak ediyorsanız güncel maaşlarını görmek için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu