Penetrasyon Test Cihazı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir sızma test cihazının ne yaptığını, bu işi nasıl elde edeceğinizi ve bir sızma test cihazı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Penetrasyon test uzmanları, bir kuruluşun bilgisayar sistemlerinin güvenliğini test etmek için bilgisayar korsanlığı teknikleri ve teknik bilgilerin bir kombinasyonunu kullanan, son derece uzmanlaşmış siber güvenlik uzmanlarıdır. Genellikle özel şirketler veya devlet kurumları için çalışırlar ve kötü niyetli bilgisayar korsanları bunları istismar etmeden önce ağlarındaki ve sistemlerindeki güvenlik açıklarını belirlemekle görevlendirilirler.

Penetrasyon Test Cihazı Sorumlulukları ve Görevleri

Penetrasyon test uzmanları, aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Standart işletim prosedürlerinin (SOP’ler) oluşturulması ve güncellenmesi ve yeni ekip üyelerine sızma testlerinin nasıl yürütüleceği konusunda eğitim verilmesi
 • Yeni güvenlik açıklarını keşfetmek ve bunları azaltmak için çözümler önermek
 • Güvenlik açığı tarayıcıları, bağlantı noktası tarayıcıları, web uygulaması tarayıcıları ve fuzzerlar gibi araçları kullanarak uygulamaları ve sistem güvenliğini test etme
 • Saldırgan tarafından kullanılan giriş yöntemlerini belirlemek için güvenliği ihlal edilmiş sistemlerin adli analizini yapmak
 • Tüm bulguları net ve özlü bir şekilde yönetime raporlamak, dikkat gerektiren hassas alanları belirlemek
 • Hedef sistemlerle ilgili ortaya çıkan tehditler ve güvenlik açıkları hakkında bilgi sahibi olmak
 • Yazılım, ağlar ve işletim sistemlerindeki güvenlik açıklarını belirleme
 • Potansiyel güvenlik açığı alanlarını belirlemek için risk değerlendirmeleri yapmak
 • Çözümlendiğinden emin olmak için bir değerlendirme sırasında belirlenen güvenlik sorunlarını takip etmek

Penetrasyon Test Cihazı Maaşı Ne Kadar?

Penetrasyon test uzmanlarının maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 22.000 TL (55.20 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 32.000 TL (78.80 TL/saat)

Penetrasyon test cihazlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan çok daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Kuruluşlar, bilgisayar ağlarının siber saldırılara karşı güvenli olduğundan emin olmak için sızma test cihazları kiralamaya devam edecek. Ayrıca, kuruluşların Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları gibi yeni cihaz türlerinin güvenliğini test etmek için penetrasyon test cihazları kiralaması gerekecektir.

Dipnot: Penetrasyon Test Cihazı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Penetrasyon Test Cihazı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir sızma test cihazının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Penetrasyon test uzmanlarının genellikle bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi, yazılım mühendisliği veya yakından ilgili başka bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bazı işverenler, ilgili yüksek lisans mezuniyetine veya ilgili sertifikaya sahip adayları kabul edebilir.

Antrenman tecrübesi: Penetrasyon testçileri genellikle mevcut bir testçiyi gölgeleme dönemi şeklinde iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim süresi, yeni test kullanıcısının şirketin belirli süreç ve prosedürlerini öğrenmesini sağlar. Ayrıca, test uzmanının şirket tarafından kullanılan belirli araçları ve teknikleri öğrenmesini sağlar.

Sertifikalar ve Lisanslar: Penetrasyon test uzmanları, ek bilgi edinmek ve kariyer ilerleme fırsatlarını ilerletmek için bir sertifika alabilirler.

Penetrasyon Test Uzmanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Penetrasyon test uzmanları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

kodlama: Penetrasyon test uzmanları, siber saldırıları simüle etmek için kullanılabilecek komut dosyaları ve programlar oluşturmak ve değiştirmek için kodlama becerilerini kullanır. Bir sistemin güvenliğini test etmek için kullanılabilecek araçlar ve komut dosyaları oluşturmak için kodlamayı kullanırlar. Bu durum birden fazla parolayı denemek veya bir sisteme yetkisiz olarak erişmeye çalışmak gibi bir bilgisayar korsanının eylemlerini simüle edebilen bir program oluşturmayı içerebilir.

Analitik beceri: Penetrasyon test uzmanları, testlerinin sonuçlarını değerlendirmek ve bir sistemin güvenli olup olmadığını belirlemek için analitik becerileri kullanır. Bir şirketin sistemlerini korumak için hangi güvenlik önlemlerini uygulaması gerektiğini belirlemek için analitik beceriler kullanırlar. Analitik beceriler, bir test stratejisi oluşturmak ve bir testin sonuçlarını değerlendirmek için de önemlidir.

Araştırma becerileri: Penetrasyon test uzmanları, hedef kuruluş ve kullandıkları sistemler hakkında bilgi toplamak için araştırma becerilerini kullanır. Kuruluşun hangi güvenlik önlemlerine sahip olduğunu ve ne tür güvenlik açıklarına sahip olabileceğini bulmak için araştırma becerilerini kullanırlar. Bu bilgi, test edenin saldırısını planlamasına ve sisteme erişip erişemeyeceğini belirlemesine yardımcı olur.

Sosyal mühendislik: Sosyal mühendislik, insanları istediğiniz şeyi yapmaları için manipüle etme yeteneğidir. Penetrasyon test cihazları, çalışanları şirketlerinin güvenlik önlemleri hakkında bilgi vermeleri veya kısıtlı alanlara erişim sağlamaları için kandırmak için sosyal mühendisliği kullanır.

İletişim: Penetrasyon test uzmanları, bulgularını müşterilere ve diğer ekip üyelerine iletmek için iletişim becerilerini kullanır. Ayrıca, siber güvenlik konusunda geçmişi olmayan müşterilere karmaşık teknik bilgileri açıklamak için iletişim becerilerini kullanırlar.

Penetrasyon Test Cihazı Çalışma Şartları Nasıl?

Penetrasyon test cihazları, ofis ayarları, bilgisayar laboratuvarları ve endüstriyel tesisler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Özel şirketler, devlet kurumları veya danışmanlık firmaları için çalışabilirler. Genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Fakat teslim tarihlerini karşılamak veya projeleri tamamlamak için daha uzun saatler çalışabilirler. Bazı penetrasyon test cihazları, testler yapmak için farklı yerlere seyahat eder.

Penetrasyon Test Cihazı İçin Mesleki Gelişme

İşte penetrasyon test cihazlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Penetrasyon test uzmanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmeler hakkında güncel kalmaları gerekecektir.

Otomasyonun Büyümesi

Otomasyonun büyümesi, iş piyasasını hızla değiştiren bir trend ve özellikle penetrasyon testi endüstrisi üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Otomasyon daha yaygın hale geldikçe, işletmeler bir zamanlar insanlar tarafından yapılan görevler için ona güvenmeye başlıyor. Bu durum artık insan müdahalesi olmadan yazılımdaki güvenlik açıklarını bulabilen yazılımlar tarafından yapılabilen sızma testi gibi görevleri içerir.

Eğrinin önünde kalmak isteyen sızma test uzmanlarının bu teknolojiyi kendi avantajları için nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri gerekecek. Bunu, mevcut farklı otomasyon türlerine aşina olarak ve bunları nasıl etkili bir şekilde kullanacaklarını öğrenerek yapabilirler.

Siber Güvenliğe Odaklanma

Siber güvenlik, işletmeler için giderek daha önemli bir konu haline geldikçe, penetrasyon test cihazları, hizmetlerine yönelik talepte bir artış görecek.

Penetrasyon test uzmanları, bir şirketin güvenlik sistemindeki zayıflıkları bulma ve esnekliğini test etmek için bunları kullanma konusunda uzmandır. İşletmeler siber güvenliğin öneminin daha fazla farkına vardıkça, bu zayıflıkları bilgisayar korsanları tarafından istismar edilmeden önce bulmalarına ve düzeltmelerine yardımcı olmak için penetrasyon test cihazlarına yönelecekler.

Bulut Tabanlı Araçların Kullanımı

Bulut tabanlı araçlar, profesyonellerin her yerden çalışmasına ve verilere anında erişmesine olanak tanıdığından, penetrasyon test cihazları arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Bu eğilim, geleneksel yöntemlere göre birçok avantaj sundukları için bulut tabanlı araçlar daha yaygın hale geldikçe devam edecek gibi görünüyor. Mesela bulut tabanlı araçlar, penetrasyon testçilerinin diğer ekip üyeleriyle işbirliği yapmasını ve bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmasını kolaylaştırır.

Penetrasyon Test Cihazı Nasıl Olunur?

Penetrasyon test cihazları yüksek talep görüyor ve bunlardan biri olmanın birçok farklı yolu var. Penetrasyon testinin temellerini öğrenerek başlayabilir ve ardından daha gelişmiş tekniklere geçebilirsiniz. Ayrıca diğer profesyonellere karşı becerilerinizi test eden yarışmalara katılabilirsiniz.

Gerekli becerilere sahip olduğunuzda, penetrasyon testçisi olarak bir iş bulabilirsiniz. Birçok şirket yeni çalışanlar için eğitim programları sunar. Bu yüzden hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Tecrübe kazandıkça web uygulama sızma testi veya mobil uygulama sızma testi gibi alanlarda uzmanlaşabilirsiniz.

Dipnot: Penetrasyon Test Cihazı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Penetrasyon test uzmanları, alanlarında sertifika alarak kariyerlerini ilerletebilirler. Sertifika, işverenlere, bir penetrasyon testçisinin işlerini iyi yapmak için gerekli bilgi ve becerilere sahip olduğunu gösterir. Birkaç farklı sertifika mevcuttur ve penetrasyon test uzmanları, becerilerine ve ilgi alanlarına en uygun olanı seçebilir.

Sertifikasyona ek olarak, penetrasyon test uzmanları, daha yüksek eğitim seviyeleri izleyerek kariyerlerini ilerletebilirler. Giriş seviyesi pozisyonlar için genellikle bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda lisans mezuniyeti gerekir. Fakat birçok penetrasyon test uzmanı, üst düzey pozisyonlara geçmek için yüksek lisans ve hatta doktora derecelerini takip eder.

Penetrasyon test uzmanları, kendi alanlarındaki diğer profesyonellerle ağ kurarak kariyerlerini ilerletebilirler. Konferanslara katılım ve profesyonel organizasyonlara katılım, penetrasyon test uzmanlarının en son trendler ve teknolojiler hakkında güncel kalmasına yardımcı olabilir ve ek olarak tavsiye ve mentorluk sunabilecek diğer profesyonellerle bağlantı kurmalarına yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu