Paraoptometrik Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir Paraoptometrik’in ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve Paraoptometrik olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Paraoptometri, hastalara görme bakımı hizmetleri sunan profesyonellerdir. Genellikle özel muayenehane ortamlarında çalışırlar. Fakat hastaneler veya diğer sağlık kuruluşları tarafından da istihdam edilebilirler. Paraoptometri, göz muayeneleri, reçete yazma, kontakt lens takma ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli görevleri yerine getirir.

Paraoptometrik Sorumlulukları ve Görevleri

Paraoptometrik uzmanların aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Müşterilere temizlik, yemek pişirme veya çamaşır yıkama gibi günlük işlerde yardımcı olmak
 • Fiziksel, zihinsel, duygusal veya sosyal iyilik hallerini iyileştirmek için hastalara danışmanlık hizmetleri sağlamak
 • Randevular hakkında müşterilerle iletişim kurmak ve sundukları hizmetler hakkında bilgi vermek
 • Görme terapisi seanslarında kullanılmak üzere teleskoplar veya mikroskoplar gibi ekipmanların kurulması
 • Doğru görmede herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını ölçmek için müşterilerin ışık kaynaklarına tepkilerini gözlemlemek
 • Daha önce görme testi yaptırmamış kişilere göz taraması yapılması
 • Zeminleri süpürmek, pencereleri temizlemek ve halıları süpürmek gibi el işlerinin yapılması
 • Göz çizelgeleri, ölçüm cihazları veya oftalmoskoplar gibi özel ekipmanlar kullanarak görme testleri yapmak
 • Kontroller ve muayeneler sırasında kullanılan tıbbi terminolojinin açıklanması

Paraoptometrik Maaşı Ne Kadar?

Bir paraoptometrik maaş, eğitim seviyelerine, yılların deneyimine ve yaptıkları işin türüne bağlı olarak değişebilir. Bazı paraoptometrikler yarı zamanlı veya saatlik olarak çalışabilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (25.70 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 22.000 TL (53.80 TL/saat)

Paraoptometrik istihdamın önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Yaşlı insanların görme kaybı yaşama olasılığı gençlerden daha fazla olduğundan, yaşlanan nüfusun paraoptometrik hizmetlere olan talebi artırması bekleniyor. İnsanlar yaşlandıkça, katarakt ve makula dejenerasyonu gibi görme kaybına neden olabilecek koşullara sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Ek olarak, glokom ve diyabetik retinopati gibi bazı görme kaybı türleri sıklıkla yaşamın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar.

Paraoptometrik İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Paraoptometrik olmak için muhtemelen aşağıdakilere sahip olmanız gerekir:

Eğitim: Paraoptometri genellikle optometri, gözlükçülük veya ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmak için gereklidir. Bu programlar genel olarak biyoloji, kimya, fizik ve anatomi derslerini içerir.

Antrenman tecrübesi: Akredite bir optometri programından mezun olduktan sonra, bir optometri kliniğinde bir yıllık stajı tamamlamanız gerekir. Bu süre zarfında, alanda pratik deneyim kazanmak için lisanslı bir optometrist gözetiminde çalışacaksınız. Göz muayenelerinin nasıl yapılacağını, göz hastalıklarını teşhis ve tedavi etmeyi ve düzeltici lensler reçete etmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca hastalarla nasıl etkileşim kuracağınızı ve bir optometri uygulamasının idari yönlerini nasıl yöneteceğinizi öğreneceksiniz.

Stajınızı tamamladıktan sonra, lisanslı bir optometrist olmak için Ulusal Optometri Kurulu sınavını geçmelisiniz. Paraoptometrist olmak için iki yıllık bir ikamet programını da tamamlamanız gerekir. Bu süre zarfında, alanda pratik deneyim kazanmak için lisanslı bir optometrist gözetiminde çalışacaksınız. Göz muayenelerinin nasıl yapılacağını, göz hastalıklarını teşhis ve tedavi etmeyi ve düzeltici lensler reçete etmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca hastalarla nasıl etkileşim kuracağınızı ve bir optometri uygulamasının idari yönlerini nasıl yöneteceğinizi öğreneceksiniz.

En Popüler:  Penetrasyon Test Cihazı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Sertifikalar ve Lisanslar: Paraoptometriklerin optometri uygulamak için herhangi bir sertifikaya sahip olmaları gerekmez. Fakat bazıları pozisyonlara aday olarak rekabet güçlerini artırmak ve kariyer ilerleme fırsatlarını geliştirmek için onları kazanmayı tercih eder.

Paraoptometrik Beceriler

Paraoptometrik profesyonellerin başarılı olabilmesi için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde iletme yeteneğidir. Paraoptometri, hastalara görme sorunlarını açıklamak ve tedavi seçeneklerini açıklamak için iletişim becerilerini kullanır. Ayrıca tedavi prosedürlerini açıklamak ve hastaların sorularını yanıtlamak için iletişim becerilerini kullanırlar.

Detaylara dikkat: Paraoptometriklerin, hastalarına doğru tedaviyi sağladıklarından emin olmak için ayrıntılara mükemmel bir dikkat göstermeleri gerekir. Hastalarının görmelerindeki herhangi bir değişikliği fark edebilmeleri ve tedavilerini buna göre ayarlayabilmeleri gerekir. Ayrıca hastalarının sağlığındaki herhangi bir değişikliği fark edebilmeleri ve gerekirse onları bir tıp uzmanına sevk edebilmeleri gerekir.

Zaman yönetimi: Paraoptometriklerde genellikle gün boyunca planlanmış birden fazla hasta bulunur. Her hastaya kaliteli bakım sunabilmeleri için zamanlarını etkili bir şekilde yönetmeleri önemlidir. Bu durum görme kontrolü, verileri kaydetme ve tedaviyi tamamlama gibi her hasta için gerekli tüm görevleri tamamlamak için yeterli zamana sahip olmalarını sağlamayı içerir.

Organizasyon: Hastalarına kaliteli bakım sağlamak için ihtiyaç duydukları araçlara sahip olduklarından emin olmak için paraoptometriklerin düzenlenmesi gerekir. Hastalarının tedavi planlarını ve ilerlemesini ve ek olarak tedavi sırasında kullandıkları ekipmanları takip edebilmelidirler. Organize olmak, paraoptometriklerin ihtiyaç duydukları bilgileri veya araçları hızla bularak zaman kazanmalarına da yardımcı olabilir.

Takım çalışması: Paraoptometristler genellikle göz doktorları, optometristler ve diğer tıp uzmanları gibi diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Başkalarıyla iyi çalışmak, paraoptometristlerin sahip olması gereken önemli bir beceridir. Görme sorunlarını anlamalarına ve en iyi tedaviyi bulmalarına yardımcı olmak için sıklıkla hastalarla birlikte çalışırlar.

Paraoptometrik Çalışma Şartları Nasıl?

Paraoptometri, optometri ofisleri, oftalmoloji ofisleri ve görme bakım merkezleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Hastaların programlarına uymak için akşamları veya hafta sonları çalışmaları gerekebilse de, genellikle haftada 40 saat çalışırlar. Paraoptometrikler bulaşıcı hastalıklara ve kimyasallara maruz kalabilir ve ağır ekipmanları kaldırmak ve taşımak için gerekli olabilir. Kendilerini bu tehlikelerden korumak için önlem almalıdırlar.

En Popüler:  Gişe Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Paraoptometrik Eğilimler

İşte paraoptometrik profesyonellerin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Paraoptometrik profesyonellerin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Hasta Deneyimine Dikkat

Giderek daha fazla hasta rahat ve dinlendirici bir ortam aradığından, sağlık hizmetlerinde hasta deneyimi giderek daha önemli hale geliyor. Bu durum paraoptometrik uzmanların hastalarının ihtiyaçlarını karşılayan mükemmel müşteri hizmeti sunmaya odaklanmasına öncülük ediyor.

Paraoptometrik profesyoneller, güçlü iletişim becerileri geliştirerek ve hastaların göz bakımı deneyimlerinden ne istediklerini anlayarak bu eğilimden yararlanabilirler. Ayrıca, hastaların kendilerini rahat hissetmelerini sağlayan samimi bir ortam yaratmak için de çalışabilirler.

Önleyici Bakıma Odaklanma

Sağlık hizmetleri maliyetleri artmaya devam ederken, birçok işletme ve birey, maliyetleri düşürmenin bir yolu olarak koruyucu bakıma yöneliyor. Bu durum paraoptometrik profesyonellerin ilk etapta görme sorunlarının oluşmasını önlemeye yardımcı olan hizmetler sunmaya odaklanmaları gerektiği anlamına gelir.

Buna, glokom ve katarakt gibi yaygın durumlar için rutin göz muayeneleri ve taramalar gibi şeyler dahildir. Ek olarak, paraoptometrik profesyoneller, hastalarına önerebilmeleri için bu durumlar için en son tedavilere aşina olmalıdır.

Müşteri Hizmetlerine Vurgu

Müşteriler, paralarını nereye harcadıkları konusunda her zamankinden daha fazla seçeneğe sahip olduklarından, müşteri hizmetleri iş başarısının giderek daha önemli bir parçası haline geliyor.

Paraoptometrik profesyoneller, mükemmel müşteri hizmeti sunmaya odaklanarak bu eğilimi kullanabilirler. Bu durum arkadaş canlısı ve yardımsever olmanın yanı sıra ürünler ve hizmetler hakkındaki soruları yanıtlayabilmeyi de içerir. Ek olarak, paraoptometrik, müşterilerle tekrar iş ve yönlendirmelere yol açabilecek ilişkiler kurmaya da odaklanabilir.

Paraoptometrik Nasıl Olunur?

Paraoptometrik bir kariyer, kör veya görme engelli insanlara yardım etmenin harika bir yolu olabilir. Hastalarınıza mümkün olan en iyi bakımı sağlayabilmeniz için görme sistemi ve nasıl çalıştığı hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmak önemlidir. Kör veya görme engelli kişilere yardım etmek için mevcut olan en son teknolojiyi de bilmelisiniz.

Paraoptometri, oftalmologlar ve optometristlerle yakın çalışır. Bu yüzden bu profesyonellerle iyi bir ilişkiye sahip olmak önemlidir. Ek bakıma ihtiyaç duyduklarında hastaları size yönlendirebilirler.

Kariyer ve İş İmkanları

Paraoptometrik olarak bir kariyerde ilerlemenin birçok yolu vardır. Bir yol, optik bir şirkette bir yönetim pozisyonuna geçmektir. Tecrübesi ve kanıtlanmış bir sicili olan paraoptometrikler kendi optik işlerini açabilirler. İlerlemenin başka bir yolu, kontakt lensler, az görme veya pediatri gibi belirli bir optometri alanında uzmanlaşmaktır. Uzmanlaşan paraoptometri uzmanları, uzman olmayanlara göre daha yüksek maaşlar verebilir ve daha fazla iş güvenliğine sahip olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu