Palyatif Bakım Sosyal Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanının ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve palyatif bakım sosyal hizmet uzmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, ciddi hastalıkları olan bireylere destek ve hizmet sağlamaktan sorumludur. Herkesin ihtiyaç duyduğu bakımı almasını sağlamak için hastalar, aileleri ve diğer tıp uzmanlarıyla yakın çalışırlar.

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, bir organizasyon veya topluluk içindeki palyatif bakım programlarını veya girişimleri koordine etmeye de yardımcı olabilir. Bu durum sağlık hizmeti sağlayıcıları için palyatif bakımın en iyi nasıl sağlanacağı konusunda eğitimi koordine etmeyi, yaşam sonu bakım için protokoller geliştirmeyi veya hastalar ve aileleri için mevcut kaynaklar hakkında eğitim materyalleri oluşturmayı içerebilir.

Palyatif Bakım Sosyal Hizmet Görevlisi Sorumlulukları ve Görevleri

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanlarının aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Hasta ölmek üzereyken olduğu gibi zor zamanlarda hastalara ve ailelerine duygusal destek sağlamak
 • Hastaların uygun tedaviyi almalarını sağlamak için doktorlar ve diğer sağlık profesyonelleri ile tıbbi bakımı koordine etmek
 • Hedeflerine ve değerlerine dayalı olarak tedavi seçenekleriyle ilgili karar vermede hastalara yardımcı olmak
 • Hastaların barınma veya finansal kaygılar gibi sosyal ihtiyaçlarının değerlendirilmesini yapmak ve bu ihtiyaçları ele almak için planlar geliştirmek
 • Hastalık süreçleri, tedavi seçenekleri, ilaçların yan etkileri ve hastaların durumuyla ilgili diğer konular hakkında eğitim verilmesi
 • Özel tedavi veya hizmetler için gerektiğinde hastaları diğer sağlık hizmeti sağlayıcılarına yönlendirmek
 • Randevulara ulaşımı ayarlamak veya ödenmemiş faturalar hakkında kamu hizmeti şirketleri ile iletişim kurmak gibi hastalar için topluluk kaynaklarını koordine etmek
 • Ebeveynlik, çocuk velayeti, barınma, mali destek veya diğer ihtiyaç alanlarıyla ilgili sorunları ele almak için sosyal hizmet kurumlarıyla koordinasyon
 • Yaşam sonu süreci boyunca hastalara ve ailelerine destek sağlamak

Palyatif Bakım Sosyal Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanlarının maaşları, eğitim düzeylerine, yıllara dayanan deneyimlerine ve yaptıkları işin türüne göre değişmektedir. Bazı palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları yarı zamanlı veya sözleşmeli olarak çalışabilir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 17.000 TL (34.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (51.90 TL/saat)

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Büyük bebek patlaması nüfusu yaşlandıkça, daha fazla insan kronik hastalıklar ve ölüme yol açabilecek durumlarla daha uzun yaşıyor. Bu hastalara ve ailelerine destek sağlamak için palyatif bakım sosyal hizmet uzmanlarına ihtiyaç duyulacaktır.

En Popüler:  Pastacı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dipnot: Palyatif Bakım Sosyal Hizmet Uzmanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Palyatif Bakım Sosyal Hizmet Uzmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanı olmak için muhtemelen şunlara ihtiyacınız olacak:

Eğitim: Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, sosyal hizmet, palyatif bakım veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. Bu programlar genel olarak sosyal hizmet, psikoloji, etik, araştırma yöntemleri, istatistik ve toplum sağlığı derslerini içerir.

Antrenman tecrübesi: Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları genellikle yeni rollerinde iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, sosyal hizmet uzmanının hasta popülasyonunun özel ihtiyaçlarını ve kuruluşun politika ve prosedürlerini öğrenmesine yardımcı olur. Eğitim ek olarak kuruluşun hasta yönetimi yazılımının kullanımına ilişkin talimatları da içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, eyaletlerinde lisanslı veya kayıtlı olmalıdır. Gereksinimler eyaletten eyalete değişir. Fakat tüm eyaletler, sosyal hizmet uzmanlarının sosyal hizmet alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip olmasını ve belirli sayıda denetimli deneyimi tamamlamasını gerektirir.

Palyatif Bakım Sosyal Hizmet Uzmanı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: Sosyal hizmet uzmanları genellikle iletişim becerilerini hastalar ve aileleri ile etkileşim kurmak için kullanırlar. Bu becerileri sıklıkla bir hastanın teşhisini, tedavi seçeneklerini ve hastanın durumunun olası sonuçlarını açıklamak için kullanırlar. Ayrıca, hastaların ve ailelerinin tedavi sürecini ve hastalığın etkilerini anlamalarına yardımcı olmak için iletişim becerilerini kullanırlar.

Empati: Empati, başka bir kişinin duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bir sosyal hizmet uzmanı olarak empati, hastalar ve aileleriyle çalışırken sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları genellikle yaşamı tehdit eden hastalıklarla karşı karşıya olan ve ağrı, endişe veya keder yaşayan hastalarla çalışır. Duygularını anlayabilmek ve paylaşabilmek, bir sosyal hizmet uzmanının hastalarına daha etkili bakım sağlamasına yardımcı olabilir.

Sabır: Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, hastaların ve ailelerinin, durumlarının doğasını ve kendilerine sunulan tedavi seçeneklerini anlamalarına yardımcı olmak için genellikle sabra ihtiyaç duyar. Hastaların ve ailelerinin, durumları ilerledikçe yaşayabilecekleri değişiklikleri anlamalarına yardımcı olmak için de sabırlı olmaları gerekebilir.

Şefkât: Sosyal hizmet uzmanları, hastalara ve ailelerine zor zamanlarda yardımcı olmak için genellikle palyatif bakımda çalışır. Hastalarına en iyi bakımı sağlamak için şefkatli olmalıdırlar. Bu durum hastaları ve ailelerini dinlemek ve ihtiyaçlarını anlamak anlamına gelir. Aynı zamanda hastalara ve ailelerine duygusal destek ve rahatlık sağlayabilmek anlamına gelir.

Yargılamama: Sosyal hizmet uzmanları genellikle ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olan hastalarla çalışır ve yargılamadan bakım sağlayabilmelidirler. Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, hastaların endişelerini ve korkularını yargılanmalarına neden olmadan dinleyebilmelidir. Bu durum hastalarına en iyi bakımı sağlamalarına yardımcı olabilir.

Palyatif Bakım Sosyal Hizmet Uzmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları genellikle hastanelerde, bakımevlerinde veya diğer sağlık bakım ortamlarında çalışır. Ayrıca özel muayenehanelerde, bakım evlerinde veya evde sağlık kurumlarında çalışabilirler. Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, bazıları yarı zamanlı çalışabilse de, genel olarak tam zamanlı çalışır. Ayrıca hastalara ve ailelere destek sağlamak için haftanın 7 günü 24 saat hizmette olabilirler. Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, hastalar ve aileleri ile görüşmek veya konferanslara veya eğitimlere katılmak için akşamları veya hafta sonları çalışmak zorunda kalabilir.

Palyatif Bakım Sosyal Hizmet Uzmanı İçin Mesleki Gelişme

İşte palyatif bakım sosyal hizmet uzmanlarının nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanlarının, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

En Popüler:  Ters İbraz Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Toplum Temelli Bakım İhtiyacı

Nüfus yaşlandıkça, toplum temelli bakım ihtiyacı artıyor. Bu durum palyatif bakım sosyal hizmet uzmanlarının bir hastane veya huzurevi ortamından ziyade toplumda hizmet sunabilmesi gerekeceği anlamına gelir.

Toplum temelli bakım, ihtiyaç duydukları bakımı almaya devam ederken evlerine yakın kalmalarına izin verdiği için hastalar ve aileleri için çok faydalı olabilir. Ayrıca, genel hasta bakımını iyileştirmeye yardımcı olabilecek hastaneler ve diğer sağlık tesisleri üzerindeki yükü de azaltır.

Kültürel Yeterliliğin Önemi

Gittikçe daha fazla profesyonelin farklı geçmişlerden gelen müşterilerle çalışması istendiği için, sosyal hizmet alanında kültürel yeterlilik giderek daha önemli hale geliyor.

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, yaşam sonu bakımı konusunda zor kararlarla karşı karşıya kalabilecek hastalara ve ailelerine destek sağlamaları gerektiğinden özellikle talep görmektedir. Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, farklı kültürler hakkında bir anlayış geliştirerek müşterilerine daha iyi hizmet verebilir ve bu zor zamanlarda kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

Kişisel Bakıma Dikkat

Sosyal hizmet uzmanları, genellikle istismar veya ihmalle uğraşmak gibi zor durumlarla karşı karşıya kalırlar. Bu meslekte başarılı olmak için, kendine bakmak için zaman ayırması önemlidir.

Bu eğilim, rahatlamak ve yeniden şarj olmak için zaman ayırmanın önemini anlayan sosyal hizmet uzmanları arasında giderek daha popüler hale geliyor. Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, iş ve özel yaşamlarını dengelemenin yollarını bularak bu eğilimden yararlanabilir.

Palyatif Bakım Sosyal Görevlisi Nasıl Olunur?

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanı olarak bir kariyer, inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Kritik bir zamanda insanların yaşamlarında gerçek bir fark yaratma ve onlara ve ailelerinin ciddi hastalıklarla baş etmelerine yardımcı olma fırsatı sunar.

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanı olmak için, sosyal hizmet diplomasına ve palyatif bakım sertifikasına sahip olmanız gerekir. Ayrıca çalıştaylara ve konferanslara katılarak, dergi ve kitap okuyarak ve online tartışmalara katılarak eğitiminize kariyeriniz boyunca devam etmeye hazır olmalısınız.

Dipnot: Palyatif Bakım Sosyal Hizmet Uzmanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, organizasyonlarında yeni sosyal hizmet uzmanları yetiştirmek veya bir yönetim rolü üstlenmek gibi ek sorumluluklar alarak kariyerlerinde ilerleyebilirler. Ayrıca kendi özel muayenehanelerini açmayı veya palyatif bakım sosyal hizmet en iyi uygulamaları konusunda diğer kuruluşlara danışmayı seçebilirler. Ek deneyim ve eğitim ile, palyatif bakım sosyal hizmet uzmanları, çocuklarla veya ölümcül bir hastalıkla uğraşan ailelerle çalışmak gibi belirli bir alanda uzmanlaşmayı da seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu