Palyatif Bakım Hemşiresi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Palyatif bakım hemşiresinin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve palyatif bakım hemşiresi olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Palyatif bakım hemşireleri, ciddi hastalıklarla karşı karşıya olan hastalar ve ailelerle çalışan uzman hemşirelerdir. İnsanların hastalıkları veya durumları ile mümkün olduğunca iyi yaşamalarına yardımcı olmak için destek, eğitim ve danışmanlık sağlarlar.

Palyatif bakım, ciddi hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesini desteklerken ağrı ve diğer semptomlardan kurtulmaya odaklanan bir sağlık hizmeti türüdür. Kemoterapi veya radyasyon tedavisi gibi geleneksel tedavilere ek olarak sıklıkla kullanılır.

Palyatif Bakım Hemşiresi Sorumlulukları ve Görevleri

Palyatif bakım hemşirelerinin aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Enjeksiyon veya diğer yöntemlerle ilaç veya sıvı verilmesi
 • Zor zamanlarda hastalara ve ailelerine duygusal destek sağlamak
 • Hasta ağrı düzeyleri, rahatlık düzeyleri ve hedeflere doğru ilerleme hakkında bilgiler de dahil olmak üzere, sağlanan tüm tedavilerin ve alınan hemşirelik eylemlerinin doğru kayıtlarının tutulması
 • Banyo ve tımarın yanı sıra çarşafları ve temizlik odalarını değiştirme dahil olmak üzere hastalara fiziksel bakım sağlamak
 • Hastaları durumları ve mevcut tedavi seçenekleri hakkında eğitmek
 • Duygusal destek ve anlayış sağlayarak hastaların kayıp veya kederle başa çıkmasına yardımcı olmak
 • Ailelerin evde sağlık hizmetleri, ekipman kredileri ve mali yardım gibi topluluk kaynakları edinmelerine yardımcı olmak
 • Gerektiğinde palyatif kemoterapi veya radyasyon tedavisi uygulamak
 • Zor duygularla başa çıkmalarına yardımcı olmak için hastalara ve ailelere danışmanlık sağlamak

Palyatif Bakım Hemşiresi Maaşı Ne Kadar?

Palyatif bakım hemşirelerinin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, çalıştıkları hastane veya tıbbi tesisin büyüklüğüne ve işlerinin bulunduğu şehre bağlı olarak değişmektedir.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 18.000 TL (41.50 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 22.000 TL (56.40 TL/saat)

Palyatif bakım hemşirelerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalamadan daha hızlı artması bekleniyor.

Büyük bebek patlaması nüfusu yaşlandıkça, daha fazla insan kanser veya kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar ve durumlarla daha uzun yaşıyor. Bu hastalara destek ve ağrı yönetimi sağlamak için palyatif bakım hemşirelerine ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Palyatif Bakım Hemşire İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Palyatif Bakım Hemşiresi İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir palyatif bakım hemşiresinin genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Palyatif bakım hemşireleri, hemşirelik alanında en az lisans mezuniyetine sahip olmalıdır. Bazı işverenler, hemşirelik alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder.

En Popüler:  Ticari Mülk Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Palyatif bakım hemşireleri anatomi, fizyoloji, farmakoloji, istatistik, araştırma yöntemleri, etik ve sağlık değerlendirmesi dersleri almalıdır.

Antrenman tecrübesi: Palyatif bakım hemşirelerinin çoğu, yeni rollerinde iş başında eğitim alırlar. Bu eğitim, tesisin özel prosedürlerini ve uygulamalarını öğrenmelerine yardımcı olur. Eğitim, tesisin politikaları ve prosedürleri, bilgisayar sistemi ve hasta veri tabanı hakkında öğrenmeyi içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Eğitiminizi tamamladıktan sonra, palyatif bakım hemşiresi olarak uygulama lisansı almak için Ulusal Konsey Uygulamalı Hemşireler için Lisans Sınavını (NCLEX-PN) geçmelisiniz. Bu sınav, hemşirelerin ruhsatlandırılması ve sertifikalandırılması için ulusal standarttır.

Palyatif Bakım Hemşiresi Olmak İçin Gerekli Beceriler

Palyatif bakım hemşirelerinin başarılı olabilmeleri için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

İletişim: İletişim, herhangi bir hemşire için temel bir beceridir. Fakat özellikle palyatif bakım hemşireleri için önemlidir. Hastanın tanı, prognoz ve tedavi seçenekleri hakkında hasta ve aileleri ile iletişim kurabilmelidir. Hastanın en etkili tedaviyi almasını sağlamak için diğer tıp uzmanlarıyla da iletişim kurabilmelidirler.

Empati: Empati, başka bir kişinin duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Palyatif bakım hemşiresi olarak empati, hastalarla etkileşim kurarken sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Hastaların tedavileri sırasında kendilerini daha rahat ve rahat hissetmelerine yardımcı olmak için empatiyi kullanabilirsiniz.

Yargılayıcı olmayan tutum: Yargılayıcı olmayan bir tutum, bir hastayı durumu hakkında varsayımlarda bulunmadan dinleme yeteneğidir. Yargılayıcı olmayan bir tutuma sahip bir palyatif bakım hemşiresi, hastanın sağlık endişelerini ve tedavi seçeneklerini tartışırken rahat hissetmesine yardımcı olabilir.

Şefkât: Merhamet, başkaları için empati hissetme ve onların ihtiyaçlarını anlama yeteneğidir. Bir palyatif bakım hemşiresi olarak şefkat, hastalarınızı ve onların ihtiyaçlarını daha iyi anlamanızı sağladığı için sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Bu durum hastalarınız için en iyi bakımı sağlamanıza ve kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir.

özveri: Özverili bir palyatif bakım hemşiresi, hastalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının üzerine koymaya istekli olan kişidir. Bu durum bakımları için ödeme yapamayan veya onları destekleyecek aile üyeleri olmayan hastalara zaman ayırmayı içerebilir. Aynı zamanda ölümcül hastalığı olan ve ölümle karşı karşıya olabilecek hastalarla çalışmak anlamına da gelebilir.

Palyatif Bakım Hemşiresi Çalışma Şartları Nasıl?

Palyatif bakım hemşireleri, hastaneler, bakımevleri, evde sağlık kurumları ve uzun süreli bakım tesisleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Ayrıca özel muayenehanelerde, bakım evlerinde veya diğer ortamlarda çalışabilirler. Palyatif bakım hemşireleri genellikle haftada 40 saat çalışır. Fakat hastalarının ihtiyaçlarını karşılamak için fazla mesai yapmaları veya nöbetçi olmaları gerekebilir. Palyatif bakım hemşireleri genellikle ölümcül hastalığı olan hastalar ve aileleri ile çalışır. Hastaların ve ailelerin ciddi bir hastalığın stresiyle başa çıkmalarına yardımcı olmak için duygusal destek ve pratik yardım sağlarlar. Palyatif bakım hemşireleri ek olarak bakımı koordine etmek ve hastaların mümkün olan en iyi bakımı almasını sağlamak için sağlık ekibiyle birlikte çalışır.

En Popüler:  Ürün Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Palyatif Bakım Hemşire İçin Mesleki Gelişme

Palyatif bakım hemşirelerinin nasıl çalıştığını etkileyen üç metod. Palyatif bakım hemşirelerinin, becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Daha Fazla Darülaceze Bakımı İhtiyacı

Daha fazla bakımevine duyulan ihtiyaç, Amerika Birleşik Devletleri’nde hızla popülerlik kazanan bir eğilimdir. Bunun nedeni, insanların daha uzun yaşamaları ve genellikle hazırlıklı olmadıkları yaşam sonu kararlarıyla karşı karşıya kalmalarıdır.

Gittikçe daha fazla insan darülaceze bakımı almayı seçtiğinden, bu zor zamanda rahatlık ve destek sağlamak için palyatif bakım hemşirelerine ihtiyaç duyulacaktır. Palyatif bakım hemşireleri, hastaların ve ailelerinin, yaşamlarının son evrelerinde ne bekleyeceklerini ve kalan zamanı en iyi şekilde nasıl değerlendireceklerini anlamalarına yardımcı olabilir.

Ömrünün Sonu Bakımına Dikkat

Gittikçe daha fazla insan sağlıkları bozulduğunda bir plan yapmanın önemini anladığından, yaşam sonu bakımı son yıllarda çok daha önemli bir konu haline geldi.

Palyatif bakım hemşireleri, yaşamlarının sonuna yaklaşan kişilere bakım sağlama konusunda uzmandır. Hastalara ve ailelerine rahatlık ve destek sağlarken, aynı zamanda tüm tıbbi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaya yardımcı olurlar.

Hasta Deneyimine Odaklanma

Hasta deneyimi sağlık hizmetlerinde giderek daha önemli hale geliyor. Hastalar, rahat ve dinlendirici bir ortam sunan hastaneler ve klinikler arıyorlar.

Palyatif bakım hemşireleri, şefkatli bakım sağlayarak ve hastaların rahat etmesini sağlayarak olumlu bir hasta deneyimi yaratmada önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca, diğer personeli hasta deneyiminin önemi konusunda eğitmeye de yardımcı olabilirler.

Palyatif Bakım Hemşiresi Nasıl Olunur?

Palyatif bakım hemşiresi olarak kariyer, kişisel gelişim ve profesyonel gelişim için birçok fırsat sunar. Yaşam sonu bakımı veya ağrı yönetimi gibi palyatif bakımın bir alanına odaklanabilir veya tüm alanlarda bakım sağlayabilen bir genel uzman olabilirsiniz. Ayrıca evde bakım veya darülaceze gibi belirli bir ortamda uzmanlaşmayı da seçebilirsiniz.

Hangi yolu seçerseniz seçin, palyatif bakımdaki en son araştırmalar ve en iyi uygulamalar konusunda güncel kalmak önemlidir. Bu durum dergiler ve makaleler okuyarak, konferanslara ve çalıştaylara katılarak ve palyatif bakımda çalışan diğer hemşirelerle ağ kurarak yapılabilir.

Dipnot: Palyatif Bakım Hemşiresi İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Palyatif bakım hemşireleri, mevcut pozisyonlarında ekip lideri olmak gibi ek sorumluluklar alarak kariyerlerini ilerletebilirler. Ayrıca yönetim pozisyonlarına geçebilir veya hemşire pratisyenleri veya klinik hemşire uzmanları gibi ileri uygulama hemşireleri olabilirler. Bazı palyatif bakım hemşireleri, üniversite düzeyinde öğretmelerine veya araştırma yapmalarına izin verecek olan hemşirelik alanında doktora derecesi almayı seçebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu