Özel Eğitim Öğretmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Özel eğitim ihtiyaçları öğretmenleri, öğrenmeleri konusunda ilave yardıma ve rehberliğe ihtiyacı olan gençleri desteklemede kilit bir rol oynamaktadır.

Özel bir eğitim ihtiyaçları öğretmeni olarak tam eğitim potansiyellerine ulaşmak için ekstra desteğe ihtiyaç duyan veya ileri bir öğrenme programı gerektiren çocuklar ve gençlerle çalışacaksınız.

Fiziksel engelli, duyusal bozukluklar (işitme veya görme), konuşma ve dil zorlukları, disleksi gibi öğrenme güçlüğü, otizm, sosyal, duygusal ve zihinsel sağlık ihtiyaçları gibi koşullar veya bu zorlukların bir kombinasyonunu içeren bireylerle çalışabilirsiniz.

Ayrıca yetenekli ve yetenekli bireylerle çalışabilirsiniz.

Bu alanda çalışmanın anahtar yönü, bireysel ihtiyaçları belirlemek ve güvenli, teşvik edici ve destekleyici bir öğrenme ortamı oluşturmaktan sorumlu olmaktır.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir özel eğitim öğretmeni olarak yapmanız gerekenler:

 • Sınıf içindeki veya dışındaki bireylere veya küçük öğrenci gruplarına öğretmek
 • Dersleri ve kaynakları hazırlamak
 • Çalışmayı işaretleyin ve değerlendirin
 • Öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için geleneksel öğretim yöntemlerini geliştirmek ve uyarlamak.
 • Öğrenmeye ilgiyi teşvik etmek için görsel-işitsel materyaller ve bilgisayarlar gibi özel ekipman ve tesisleri kullanmak
 • Görme engelli öğrencilere Braille öğretimi veya işaret dili ve işitme engelli öğrencilere işaret dili ve dudak okuması gibi uzmanlık becerilerini kullanmak
 • Müfredatla ilgili olarak öğrencilere uygun etkinlikler tanımlamak için sınıf öğretmeni ile işbirliği yapın.
 • Uzun veya kısa süreli öğrenme güçlüğü çeken çocukları değerlendirmek ve bireysel öğrencilerin özel ihtiyaçlarını belirlemek için meslektaşları ile birlikte çalışmak.
 • Sosyal hizmet uzmanları, konuşma ve dil terapistleri, fizyoterapistler ve eğitim psikologları gibi diğer profesyonellerle iletişim kurmak
 • Ebeveynler ve velilerle yakın çalışın
 • Topluluk ziyaretleri, okul gezileri veya spor etkinlikleri gibi etkinliklerde sınıf dışında öğrenmeyi organize etmek
 • Ağır derecede engelli öğrencilerin kişisel bakım/tıbbi ihtiyaçlarına yardımcı olmak
 • Öğrencilerin ilerleme kayıtlarının güncellenmesi ve sürdürülmesi dahil olmak üzere idari görevleri yerine getirmek
 • Hizmet içi eğitime katılmak
 • Davranışını yönet.

Maaşları Ne Kadar? (2024 Güncel Zamlı Maaş)

 • Öğretmenliğe yeni katılanlar, 53.000 TL’den başlayan maaş seviyesinden başlar ve artan şekilde 70.000 TL’ye yükselir.
 • Bir özel eğitim öğretmenin başlangıç ​​noktası, işverene, niteliklere ve sorumluluk seviyesine bağlıdır. İşe başlamadan öncesi için deneyime önem verilebilir.
 • Özel eğitim çocuklarının sorumluluğunda 1.000 TL ile 4.000 TL arasında değişen ek bir ödenek verilir.
 • Tecrübe ve uzmanlık kazandıktan sonra, ana ortalamanın üstüne ulaşan öğretmenler, üst ödeme ölçeğine ilerlemek için değerlendirilmek üzere başvurabilirler. Bu durum 76.000 TL ile 79.000 TL arasında değişmektedir.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2024’te güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Özel eğitim öğretmenleri genellikle okul günlerinde çalışırlar. Pazartesi günleri ile Cuma günleri arası 8.30 – 15.30 saatleri arasında. Bu durum okula ve yaşadığınız ülkenin hangi bölümüne bağlı olarak değişebilir. Planlama, hazırlık ve değerlendirme süresi için haftada en az %10 eğitim süresine sahip olursunuz.

En Popüler:  İlkokul Öğretmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Birçok öğretmen, ders hazırlama, ilerlemeyi gözden geçirme ve rapor yazma, işaretleme, toplantılara katılma ve ebeveynlerin akşamları için hazırlık yapma gibi sorumlulukları karşılamak için okul saatleri dışında çalışır. Bazı öğretmenler, geziler ve spor etkinlikleri gibi okul dışı etkinliklerle de ilgilenebilir.

Özel eğitim öğretmenlerinin çalışma saatleri öğretmen adaylarının çalışma saatleriyle aynıdır. Standart çalışma haftası 35 saattir. Tüm öğretmenler için sınıf iletişim süresi vardır, geri kalanı işbirlikçi çalışma ve sürekli mesleki gelişim ile açıklanmıştır.

Yarı zamanlı veya tedarik işi için fırsatlar mevcuttur. Görevinize ve işvereninize bağlı olarak kariyer molası fırsatları mevcut olabilir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Serbest meslek veya serbest çalışma bazen mümkündür. Gelirinizi özel ev öğrenimi veya danışmanlık işleriyle tamamlayabilirsiniz.
 • Bazı Özel eğitim öğretmenleri okulda bulunur ve seyahat etmek için çok az fırsatları vardır. Fakat toplantılara, eğitimlere ve konferanslara katılabilirsiniz. Ara sıra ikamet gezileri olabilir. Fakat evden gecede gelmemek genellikle şart değildir.
 • Okul dışındaki bir takıma bağlıysanız, çeşitli yerlere seyahat etmeniz gerekir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir devlet okulunda öğretmen olarak kalifiye olmak için, ilk öğretmen eğitimi programını izleyerek nitelikli öğretmen statüsüne ulaşmanız gerekir.

Zaten bir dereceniz varsa, üniversite veya okul liderliğinde birçok farklı eğitim seçeneği vardır. Çoğu eğitim kursuaynı zamanda, genellikle Lisansüstü Eğitim Sertifikası olan bir lisansüstü yeterliliğe yol açar.

Bir devlet okulunda öğretmek için bir öğretmenlik yeterliliği elde etmek için bir başlangıç ​​öğretmen eğitimi programını izlemeniz gerekir. Eğitimde dört yıllık bir lisans derecesini alabilirsiniz. Tüm dersler üniversite tarafından yönetilmektedir.

Öğretmenler, genel olarak Özel eğitim öğretime girmeden önce genel öğretimde birkaç yıllık deneyime sahiptir. Fakat bazı okullar yeni nitelikli öğretmenler işe alabilir.

Tüm öğretmen eğitimi kursları için özel bir eğitim ihtiyaçları var.

Nitelikli öğretmenler ayrıca özel eğitim ihtiyaçları olan öğrencilere öğretmek için ek eğitim alabilir.

İşitme, görme veya çok duyusal bozukluklar olan öğrencilere öğretmek için, ek olarak başka bir spesifik niteliğe ihtiyacınız olacaktır.

Gerekli Beceriler Nedir?

Aşağıdaki maddeleri yapmanız gerekecek:

 • Özel eğitim ihtiyaçları olan öğrencilerle çalışma taahhüdü
 • Mükemmel iletişim ve iletişim becerileri
 • Öğrencilerle ve aileleriyle güvene dayalı iyi ilişkiler kurma becerisi
 • Davranış yönetimi becerileri, çatışma ve zorlu davranışları yönetme yeteneği ile
 • İnisiyatif ve problem çözme becerileri
 • Diğer öğretmenler, öğretim görevlileri ve eğitim psikologları, konuşma ve dil terapistleri ve sosyal çalışanlar gibi diğer profesyonellerle iletişim kurmak için ekip çalışması becerileri
 • Organizasyon becerileri
 • Gözlemci ve duyarlı bir yaklaşım
 • Esneklik – Çocukların ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve planlarını buna göre uyarlayabilmek veya değiştirebilmek önemlidir
 • Olumlu, enerjik ve coşkulu bir bakış açısı
 • Sabır, anlayış ve öğrencilerle ve ebeveynlerle empati
 • Mizah anlayışı.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

Bir sınıfta iş deneyimine sahip olmak öğretmen eğitimi başvurunuzu güçlendirecek ve öğretimin sizin için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır. Okullarda deneyim kazanmak için herhangi bir yerel fırsat hakkında bilgi edinmek için üniversite kariyer hizmetinizle veya eğitim okulunuzla iletişime geçin. Ayrıca kendi ilk veya ortaokulunuzla da iletişim kurabilirsiniz.

En Popüler:  Araştırma Görevlisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Dersleri gözlemlemek ve öğretmenlerle konuşmak için hem ana hem de uzman okullar olmak üzere özel eğitim öğrencilerini destekleyen birçok okulu ziyaret edin.

Özel ihtiyaçlar öğretmenliği asistanı olarak bir görev de özel eğitim öğrencilerini destekleme konusunda size değerli bir deneyim verecektir.

Özel ihtiyaçları olan çocuklarla çalışmak için gönüllü fırsatlara dikkat edin. Çocuklarla veya engelli gençlerle ilgili genel deneyim veya öğrenme güçlüğü de faydalıdır.

İşverenler ve İş İlanları

Yerel bir otorite tarafından istihdam edilme ihtimaliniz çok yüksektir. Birçok özel eğitim öğretmeni, okulun dahil edilme politikasına bağlı olarak anaokullarında, sınıfta veya uzman birimlerinde çalışmaktadır.

Uzman üniteler otizmli veya fiziksel ve duyusal yetersizlikleri olan öğrencilere destek sağlar.

Bir özel eğitim öğretmeni olarak özel okullarda da iş bulabilir, fiziksel zorluklardan, öğrenme güçlüğünden veya davranışsal sorunlardan kaynaklanan öğrenme gereksinimlerine yardımcı olabilir.

Çalışmak için fırsatlar da vardır:

 • Özel eğitim birimlerine sahip ileri eğitim kolejleri
 • Hastane okulları
 • Bağımsız okullar
 • Öğrenim destek ekipleri – bunlar temelden çalışır ve bir okul kümesine seyahat eder
 • Öğrenci sevk birimleri
 • Genç suçlular enstitüleri, eğitim merkezleri ve çocukların evlerini garanti altına al.

Tedarik işini üstlenebilir veya okulların kendileri aracılığıyla doğrudan tedarik işi düzenleyebilirsiniz.

Bazı özel eğitim öğretmenleri, işi özel öğretmen olarak bulur. Yurtdışında da çalışmak için fırsatlar var. Özel eğitim öğretmenleri sıklıkla yurtdışında gönüllü olarak çalışır ve değişim programlarına devam etmek için fırsatlar vardır.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Özel eğitime geçmeden önce genel öğretmenlik deneyimi kazanmak için genellikle kariyerinize bir ana öğretmen olarak başlarsınız. Eğitim, genellikle okulunuz tarafından finanse edilen yarı zamanlı, hizmet içi kurslar aracılığıyla yapılır.

Ayrıca özel eğitim alanlarında lisansüstü mesleki gelişim de üstlenebilirsiniz. Seçenekler arasında özel eğitim ihtiyaçlarında diploma veya yüksek lisans sertifikaları vardır. Disleksi gibi belirli alanlara odaklanma fırsatları da vardır.

Ders içeriği ve unvanlar, kapsanan özel eğitim ihtiyacı veya engellilik türüne göre değişir. Tam ve yarı zamanlı kurslar sunulmaktadır. Özel eğitim ihtiyaçlarında lisansüstü derslerini almanızı tavsiye ederiz.

Öğrencilere görsel, işitsel veya çok duyusal bozukluğu olan öğrencilere ders verme konusunda uzmanlaşırsanız, özel eğitim öğretmenleri için ek zorunlu gereklilikler vardır. Zorunlu niteliklere bakınız: uzman öğretmenler.

İşitme engelli öğrencilerle çalışmak isterseniz, görme engelli öğrencilerin öğretmenleri için Braille gibi, işaret dilini kullanma yeteneği çok önemlidir.

Kariyer ve İş İmkanları

Genellikle bir okuldaki özel eğitim ihtiyaçları departmanına başkanlık eder ve özel eğitim politikasını uygulamaktan ve özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için günlük hizmetten sorumludur.

Ayrıca bir ortaokulda bölüm başkanı veya yıl başkanı/anahtar aşaması koordinatörü gibi diğer liderlik rollerine ilerleyebilirsiniz. Sonunda, müdür yardımcısı veya öğretmen yardımcısı gibi üst düzey bir yönetim seviyesine geçebilirsiniz.

Bazı özel eğitim öğretmenleri özel ihtiyaç memurlarına ya da özel ihtiyaç değerlendirme memuru rollerine geçmeyi seçer. Özel ihtiyaç memurları süreci yönetir ve olası destekle ilgili tavsiyelerde bulunulmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu