Ortaokul Öğretmeni Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir ortaokul öğretmeninin ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir ortaokul öğretmeni olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Ortaokul öğretmenleri, ortaokul düzeyindeki öğrencilere çeşitli konuları öğretmekten sorumludur. Buna matematik ve fen derslerinden İngiliz edebiyatı ve tarih derslerine kadar her şey dahildir.

Ortaöğretim öğretmenleri, konularını öğrencilerine etkili bir şekilde aktarabilmelidir. Dersler, gösteriler, uygulamalı etkinlikler veya diğer yaklaşımlar dahil olmak üzere çeşitli farklı yöntemler kullanabilirler. Ayrıca, öğrencilerin kavrayışını değerlendirebilmeleri ve ek eğitime ne zaman ihtiyaç duyulacağını belirleyebilmeleri gerekir.

Ortaöğretim Öğretmenliği Sorumlulukları ve Görevleri

Bir orta öğretim öğretmeni genel olarak aşağıdaki sorumluluklara sahiptir:

 • Öğrencilere tarih, fen, matematik, İngilizce veya yabancı dil gibi konularda eğitim vermek
 • Ders planları yapmak ve ev ödevlerini veya sınıf ödevlerini not etmek
 • Öğrenci davranışlarını gözlemlemek ve endişeleri yönetime bildirmek
 • Öğrenci devamını ve disiplin sorunlarını izlemek ve ek olarak endişeleri müdüre bildirmek
 • Bire bir veya küçük gruplar halinde mücadele eden öğrencilere akademik destek sağlamak
 • Tüm öğrenciler için güvenli bir öğrenme ortamı yaratmak ve sürdürmek
 • İhtiyacı olan öğrencilere bireysel ilgi ve rehberlik sağlayarak öğrenci başarısını teşvik etmek
 • Eyalet veya bölge politikasının gerektirdiği şekilde katılım, notlar, disiplin eylemleri ve diğer verilerin doğru kayıtlarını tutmak
 • Spor takımları, kulüpler ve tiyatro yapımları gibi öğrenci etkinliklerine yardımcı olmak

Ortaokul Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Ortaöğretim öğretmenlerinin maaşları eğitim düzeylerine, deneyim yıllarına ve çalıştıkları okul türüne göre değişir. Ayrıca ikramiye veya maaş yoluyla ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 14.000 TL (22.60 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 24.000 TL (58.60 TL/saat)

Ortaöğretim öğretmenlerinin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Öğrenci kaydındaki artışın ortaokul öğretmenlerine daha fazla talep yaratması bekleniyor. Öğrenci nüfusu arttıkça, sınıfları öğretmek ve bire bir öğretim sağlamak için daha fazla öğretmene ihtiyaç duyulacaktır. Ek olarak, okulların, üniversiteye gitmeyi planlayan artan öğrenci sayısını karşılamak için daha fazla öğretmen tutması gerekecektir.

Dipnot: Ortaokul Öğretmeni İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Ortaokul Öğretmeni İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir orta öğretim öğretmeninin genel olarak aşağıdakilere sahip olması gerekir:

Eğitim: Ortaöğretim öğretmenlerinin genellikle eğitim veya İngilizce, tarih veya matematik gibi ilgili bir alanda lisans mezuniyetine sahip olmaları gerekir. Bazı okullar, adayların eğitim alanında yüksek lisans mezuniyetine sahip olmasını tercih eder.

En Popüler:  Evlilik ve Aile Terapisti Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Birçok orta öğretim öğretmeni, öğretmeyi planladıkları konuda bir derece kazanmayı seçer. Bu onların konuyu ve onu öğretmek için kullanılan yöntemleri anlamalarını sağlar.

Antrenman tecrübesi: Çoğu eyalet, öğretmenlerin her yıl belirli sayıda mesleki gelişim eğitimini tamamlamasını ister. Bu eğitim programları birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir ve sınıf yönetimi, ders planlama ve etkili iletişim gibi konuları içerebilir.

Sertifikalar ve Lisanslar: Tüm devlet okulu öğretmenlerinin, sınıfta öğretmenlik yapmak için eyaletleri tarafından sertifikalandırılması gerekir. Her eyaletin bir öğretim sertifikası kazanmak için farklı gereksinimleri vardır.

İkincil Öğretmen Olmak İçin Gerekli Beceriler

Ortaöğretim öğretmenleri başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: İletişim, bilgiyi başkalarına iletme eylemidir. Bir ortaokul öğretmeni olarak veliler, öğrenciler ve diğer öğretmenlerle iletişim kurmanız gerekebilir. Etkili iletişim, başkalarıyla ilişkiler kurmanıza ve önemli bilgileri aktarmanıza yardımcı olabilir.

Organizasyon: Organizasyon, etkili bir ortaokul öğretmeni olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Öğrenci ödevlerini, notlarını ve diğer evrak işlerini takip etmeniz gerekebilir. Sınıfınızı düzenli tutabilmek, daha verimli olmanıza ve öğrencilerinizin etkili bir şekilde öğrenmesini sağlamanıza yardımcı olabilir.

İşbirliği: İşbirliği, ortak bir hedefe ulaşmak için başkalarıyla birlikte çalışma yeteneğidir. Bir orta öğretim öğretmeni olarak, tutarlı bir müfredat oluşturmak için diğer öğretmenlerle birlikte çalışabilir veya yeni programlar geliştirmek için yöneticilerle işbirliği yapabilirsiniz. İşbirliği, akademik performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için öğrencilerle çalışmanıza da yardımcı olabilir.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, sorunları çözme ve karar verme yeteneğidir. Bir orta öğretim öğretmeni olarak, dersleri planlamaktan, ödevlere not vermekten ve öğrenci ilerlemesini değerlendirmekten sorumlu olabilirsiniz. Güçlü eleştirel düşünme becerilerine sahip olmak, bilinçli kararlar vermenize ve öğrencilere başarılı olmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlamanıza yardımcı olabilir.

Sabır: Sabır, daha iyi bir öğretmen olmanıza yardımcı olabilecek başka bir beceridir. Aynı kavramı bir öğrenciye tam olarak anlamadan önce birden çok kez açıklamanız gerekebilir. Bu sizin için sinir bozucu olabilir. Fakat kavramı öğrenciye nasıl daha iyi açıklayacağınızı anlamanıza izin vererek daha iyi bir öğretmen olmanıza da yardımcı olabilir.

Ortaokul Öğretmeni Çalışma Şartları Nasıl?

Ortaöğretim öğretmenleri genellikle devlet okullarında veya özel okullarda çalışırlar ve 9. ila 12. sınıflardaki öğrencilere ders verirler. Genellikle okul saatlerinde çalışırlar. Fakat akşam dersleri verebilirler veya ders dışı etkinlikleri denetleyebilirler. Sınıfta geçirilen zaman, ders hazırlama, ödevlere not verme ve ebeveynlerle görüşme dahil olmak üzere genellikle haftada 40 saatten fazla çalışırlar. Ortaöğretim öğretmenlerinin ek olarak mesleki gelişim çalıştaylarına ve konferanslarına katılmaları gerekebilir. Öğretmenlerin büyük sınıfları, çeşitli öğrenci popülasyonlarını ve müfredatın taleplerini yönetebilmesi gerektiğinden, iş stresli olabilir. Bununla birlikte, çoğu öğretmen işi ödüllendirici bulur ve öğrencilerinin hayatlarını şekillendirmeye yardımcı olma fırsatından yararlanır.

En Popüler:  Pazarlama Operasyonları Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

İkincil Öğretmen İçin Mesleki Gelişme

İşte ortaöğretim öğretmenlerinin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Ortaöğretim öğretmenlerinin becerilerini ilgili tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Sosyal ve Duygusal Öğrenmeye Dikkat

Okullarda sosyal ve duygusal öğrenmeye (SEL) odaklanma arttıkça, ortaöğretim öğretmenlerinin bu becerileri öğretmek için hazırlıklı olmaları gerekecektir.

SEL, öğrencilerin duygularını yönetmek ve başkalarıyla etkili bir şekilde etkileşime geçmek için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine yardımcı olmaya odaklanan büyüyen bir eğitim alanıdır. Ortaöğretim öğretmenleri bu becerileri öğreterek öğrencilerin hem okulda hem de hayatta başarılı olmalarına yardımcı olabilir.

Sınıfta Teknolojinin Kullanımı

Eğitimciler öğrenmeyi daha ilgi çekici ve etkili hale getirmenin yollarını aradıkça, teknolojinin sınıfta kullanımı giderek daha popüler hale geliyor.

Teknolojiyi sınıflarında kullanabilen ortaokul öğretmenleri, günümüz öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için daha donanımlı olacaklardır. Öğrencilere yeni ve heyecan verici yollarla öğrenme fırsatları sunarken, gelecekte başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları araçları da sağlayabileceklerdir.

Üniversite ve Kariyer Hazırlığına Odaklanma

Dünya daha rekabetçi hale geldikçe, okullar öğrencileri üniversiteye ve kariyer hazırlığına hazırlamaya daha fazla önem veriyor. Bu durum ortaöğretim öğretmenlerinin öğrencilerini geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için eğitimdeki en son trendlere aşina olmaları gerektiği anlamına gelir.

Eğrinin önünde kalmak için orta öğretim öğretmenleri, eleştirel düşünmeyi ve problem çözmeyi vurgulayan güçlü bir müfredat geliştirmeye odaklanmalıdır. Ayrıca, en son eğitim trendlerine ayak uydurmalarına yardımcı olacak mesleki gelişim kursları almayı da düşünmelidirler.

İkincil Öğretmen Nasıl Olunur?

Bir orta öğretim öğretmeni olarak bir kariyer birçok yönden ödüllendirici olabilir. Gençlerin hayatlarında bir fark yaratma fırsatına sahip olacaksınız ve ek olarak çeşitli dersler ve sınıf seviyeleri ile çalışma imkanına sahip olacaksınız. Fakat bu kariyere başlamadan önce tüm yönleriyle düşünmek önemlidir.

Düşünmeniz gereken bir şey, nerede öğretmek istediğinizdir. Büyük bir şehirde mi yoksa küçük bir kasabada mı çalışmak istersiniz? Devlet okulunda mı yoksa özel okulda mı öğretmenlik yapmak istiyorsunuz? Bu kararı vermede birçok faktör var. Bu sebepten dolayı zaman ayırın ve araştırmanızı yapın.

Bir diğer önemli husus, hangi konuyu öğretmek istediğinizdir. Örneğin matematiği seviyorsanız, matematik öğretmeni olmak sizin için uygun olabilir. Ama matematikten hoşlanmıyorsanız, matematik öğretmek muhtemelen sizin için en iyi kariyer seçimi değildir.

Son olarak, ortaokul öğretmeni olmanın çok fazla sıkı çalışma ve özveri gerektiren zorlu bir iş olduğunu unutmayın. Tutkulu olduğunuz, kişiliğinize ve yaşam tarzınıza uyan bir kariyer seçmek önemlidir.

Dipnot: İkincil Öğretmen İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Ortaöğretim öğretmenleri, okullarında bölüm başkanı veya koordinatör olmak gibi ek sorumluluklar alarak kariyerlerini ilerletebilirler. Ayrıca müdür yardımcısı veya müdür olarak çalışarak okul yönetimine geçmeyi de seçebilirler. Bazı öğretmenler ek olarak eğitim danışmanlığına veya politika oluşturmaya geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu