Optometrist İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Optometrist İş Tanımı

Optometristler, gözlerde uzmanlaşmış sağlık uzmanlarıdır. Görme sınavları yaparlar ve sınav sonuçlarına göre koşulları teşhis ederler. Ayrıca adı geçen durumlar için tedavi sürecini de belirlerler. En yaygın tedavi yöntemi gözlük reçetesidir. Optometristler ayrıca glokom ve pembe göz gibi temel göz koşulları için tedavi reçete eder. Çoğu optometrist özel muayenehane ortamında çalışır. Çalışma haftaları genellikle 50 saati geçmez ve genellikle akşamları ve hafta sonları olur. Çoğu optometristin bir uzmanlığı yoktur. Fakat bazıları yaşlılarla veya çocuklarla çalışma konusunda uzmanlaşabilir.

Bir optometristin pozisyonu, genellikle uygulamanın sahibi olan ve yönetici olarak hizmet veren bir optometrist olduğundan bağımsızlık derecesi ile gelebilir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre optometristlere olan talep 2029’a kadar %17’lik bir artış gösterecek ve bu da onu en hızlı büyüyen mesleklerden biri haline getirecek.

Optometristin Görevleri ve Sorumlulukları

Hastanın görüş kalitesinin incelenmesi ve belirlenmesi çeşitli görevleri içerir. Aşağıdaki temel sorumluluklar listesini bulmak için birçok optometrist iş ilanı tanımını inceledik:

Görme Testleri Yapın

Optometristler, standart bir görme muayenesinde uygulanan görme testlerinin toplanmasından sorumludur.

Vizyon Koşullarını Teşhis Et

Optometristler, bilgilerini analiz etmek ve glokom, pembe göz, yakın görüşlülük ve ileri görüşlülük gibi durumları teşhis etmek için kullanırlar. Daha sonra hastayı tedavi seçenekleri hakkında bilgilendirirler.

Görme Durumlarının Tedavisi Reçete

Optometrist bir görme durumu teşhis ettikten sonra tedaviyi reçete ederler. En yaygın tedaviler gözlük ve kontakt lenslerdir. Bazen bir hastanın göz damlasına veya bir çeşit oral antibiyotiğe ihtiyacı olabilir.

En Popüler:  Siber Güvenlik Analisti İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Bakımı Yönetme

Bazı durumlarda optometristler küçük göz ameliyatı yaparlar. Tüm koruyucu ekipmanların yerinde olduğundan ve hastanın ne bekleyeceğini bildiğinden hastayı ameliyat için hazırlamaktan sorumludurlar. Ameliyattan sonra, hastaları ameliyatın başarılı olduğuna ve iyileşmenin sorunsuz gittiğine dair işaretler açısından incelemekten sorumludurlar.

Hastaları Değerlendirin

Göz problemleri bazen diyabet veya hipertansiyon gibi daha büyük bir durumun belirtisidir. Optometristler bu semptomları tanımak için eğitilir. Fakat bu sorunları tedavi etmek için eğitilmezler. Daha ileri testler için hastaları bir uzmana yönlendirirler.

Genel Göz Sağlığını Teşvik Edin
Optometristler hastalarını sigara içmek ve aşırı kilolu olmak gibi kötü yaşam kararlarının nasıl bir görme sorununa neden olabileceği konusunda eğitiyorlar.

Optometrist Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Optometristler bu işi yapmak için çoğunlukla teknik bilgi ve yetenekleri gerektirir. Fakat birinin bunu yapmasına yardımcı olan bazı yetenekler vardır. Optometristler göz anatomisinde uzman olmalıdır. Glokom varlığını veya daha ciddi bir durumun göstergelerini belirlemek için bir göz muayenesinde neyi arayacaklarını bilmeleri gerekir. Optometristler ayrıca görme testi sonuçlarını okuma ve görme testlerinde yer alan ekipmanı kullanma konusunda yetkin olmalıdır. Karakter özellikleri söz konusu olduğunda, detaylara dikkat ve güçlü analitik beceriler anahtardır. Birçok göz durumu için belirteçler göze çarpmaz ve fark edilmesi için yoğun bir odaklanma gerektirir. Bu özelliklere ve bilgi alanlarına ek olarak bir göz doktoru olarak iş bulmak için aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç vardır:

 • Çeşitli görme testi ekipmanı bilgisini kullanarak görme testi yapma
 • Yaygın göz koşullarını teşhis etmek için görme testlerinin sonuçlarını analiz etme
 • Ameliyat öncesi hazırlık sırasında küçük cerrahi prosedürlerin açıklanması
 • İyileşmenin planlandığı gibi gittiğinden emin olmak için ameliyat sonrası hastaların izlenmesi
 • Her hasta için genel göz sağlığı en iyi uygulamalarını teşvik etmek
En Popüler:  Plastik Cerrahı İş Tanımı ve Maaşları - 2023

Optometrist Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Optometristler aşağıdaki aletleri kullanma becerisine sahiptir:

 • Retinal Kamera – Bu durum gözün içinin fotoğrafını çekmek için kullanılır
 • Phoropter; Bir phoropter hasta görüşünü test etmek ve gözlük ihtiyacını belirlemek için kullanılır
 • Oftalmoskop – Göz doktoru tarafından giyilen bu araç, hastanın gözünün içini incelemek için kullanılır
 • Biomikroskop – Bu durum göz doktorunun gözün yapısına bakmasını sağlayan bir mikroskoptur.

Optometrist Eğitim ve Öğretim Süreci

Optometristler, doktorları pptometri derecesini Ulusal Denetçiler Kurulu ve Optometri Kurulu tarafından akredite edilmiş bir programdan almalıdır. Eğitim yolculukları, biyoloji, fizik, kimya veya matematik gibi bir konuda lisans derecesi ile başlar ve ardından dört yıl optometri okulu gelir. Öğrenciler herhangi bir programa kabul edilmeden önce Optometri Kabul Testini geçmelidir. Bu testler nicel muhakeme, fizik, okuduğunu anlama ve bilimi kapsar.

Optometri okulundaki ders, görsel bilim, anatomi, optik, fizik ve görsel sistemi etkileyen çeşitli koşullar gibi konuları kapsar. Tüm teorik kavramlar pratik klinik deneyim ile pekiştirilir.

Optometrist Maaşı

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre optometristler için ortalama maaş 106.140 TL’dir. En düşük kazanan kesim 52.810 TL’nin altına düşerken, ilk kazanan kesim 192.000 TL’nin üstüne çıktı.

Optometrist İş Kaynakları

Bir göz doktoru olarak kariyer yapmak ister misiniz? Öyleyse, aşağıdaki kaynak listesine göz atın:

Amerikan Optometrik Derneği – Amerikan Optometrik Derneği 44.000’den fazla optometrist ve optometri öğrencisine sahiptir. Üyelerine ağ oluşturma fırsatları, mesleki gelişim kaynakları ve iş arama konusunda yardım sunar.

Ulusal Optometrik Derneği – Ulusal Optometrik Derneği, Ulusal Göz Enstitüsü’nün optometri alanındaki kültürel çeşitliliği geliştirmeye odaklanan bir dalıdır. Azınlık öğrencilerine yönelik birinci sınıf kaynaklar sağlar.

Optometrist ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Göz Doktoru
 • Asistan Doktor
 • Beslenme Asistanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu