Optisyen Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir optisyenin ne yaptığını, bu işi nasıl alacağınızı ve bir optisyen olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Gözlükçüler, satın aldığınız veya denediğiniz gözlüğün yüzünüzde güzel görünmesinden sorumludur. Hangi çerçevelerin görünümünüzü en iyi şekilde tamamlayacağını belirlemek için yüz özelliklerini, göz sağlığını ve genel görünümü değerlendirmek üzere eğitilmişlerdir.

Gözlükçüler ek olarak müşterilere farklı stiller, renkler, malzemeler ve markalar hakkında bilgi vererek doğru gözlüğü bulmalarına yardımcı olur. İnsanların gözlük seçmesine yardımcı olmanın yanı sıra, gözlükçüler kalite kontrol amacıyla çerçeveleri ve lensleri inceleyerek üretim sürecine de dahil olabilirler.

Optisyenlik Sorumlulukları ve Görevleri

Optisyenlerin genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Gözlük reçetesi oluşturmadan önce reçetelerin gözden geçirilmesi ve herhangi bir değişiklik yapılması gerekip gerekmediğinin belirlenmesi
 • Kontakt lensleri veya gözlükleri güvenli bir şekilde kullanma yeteneklerini etkileyebilecek herhangi bir göz hastalığı veya diğer sağlık sorunları olup olmadığını belirlemek için hastaların gözlerini muayene etmek.
 • Bir optometrist veya göz doktorunun yönlendirdiği şekilde ısmarlama gözlükler ve kontakt lensler oluşturmak.
 • Çerçevelerin uygun şekilde oturmasını sağlamak için hastanın kafa boyutunu ölçmek.
 • Kontakt lens takma için uygun aday olup olmadıklarını veya özel lenslere ihtiyaçları olup olmadığını belirlemek için hastaları muayene etmek
 • Hastaların ihtiyaçlarına, tercihlerine ve bütçelerine göre çerçeve ve lens seçimi.
 • Görme alanlarının ölçülmesi ve retina muayenelerinin yapılması da dahil olmak üzere görme keskinliğini belirlemek için temel testler yapmak.
 • Gerektiğinde gözlük reçetesinde veya tedavi planında değişiklik önermek.
 • Güvenli kullanımı sağlamak için kontakt lenslerin nasıl kullanılması ve temizlenmesi gerektiğinin açıklanması.

Optisyen Maaşı Ne Kadar?

Optisyenlerin maaşları, eğitim ve deneyim düzeylerine, şirket büyüklüğüne ve bulunduğu şehre göre değişir. Ayrıca komisyon ve ikramiye şeklinde ek tazminat da alabilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 13.000 TL (18.00 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 16.000 TL (29.00 TL/saat)

Gözlükçülerin istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Göz doktorları ve optometristler, hastaların görme keskinliğini ölçmek ve gözlük ve kontakt lens reçeteleri yazmak için gözlükçüler çalıştırmaya devam edecek. Ek olarak, gözlükler daha karmaşık ve sofistike hale geldikçe, gözlük takmak ve ayarlamak için gözlükçülere ihtiyaç duyulacaktır.

Dipnot: Optisyen İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Optisyen İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Optisyenlerin işe alınmadan önce yerine getirmesi gereken birkaç gereklilik vardır ve bunlar şu maddeleri içerebilir:

Eğitim: Optisyenlerin en az bir lise diploması veya eşdeğeri olması gerekir. Fakat çoğu gözlükçü bir ön lisans mezuniyeti alır. Bir topluluk kolejinden veya teknik okuldan optisyenlik alanında Uygulamalı Bilimler Associate (AAS) kazanabilirler. Bu programların tamamlanması genellikle iki yıl sürer ve kimya, anatomi, fizyoloji, biyoloji, matematik ve İngilizce dersleri içerir.

En Popüler:  Yemek Servisi Amiri Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Antrenman tecrübesi: Optisyenlerin eğitimlerini tamamladıktan sonra sahada deneyim kazanabilmeleri için bir uygulamalı eğitim dönemini tamamlamaları gerekmektedir. Bu eğitim dönemi genellikle yeni işe alınanlar için iş başında eğitimin bir parçasıdır. Bu süre zarfında gözlükçü, şirketin sunduğu belirli ürün ve hizmetler ile müşterilerle nasıl etkileşimde bulunacağını öğrenecektir. Ayrıca şirketin politikaları ve prosedürleri hakkında bilgi edineceklerdir.

Gözlükçüler eğitimlerini tamamladıktan sonra, alanın belirli bir alanında uzmanlaşmak için ek eğitim almayı da seçebilirler. Bazı gözlükçüler kontakt lensler, gözlükler veya az gören cihazlar gibi alanlarda uzmanlaşmayı tercih eder. Diğerleri pediatri, oftalmoloji veya optometri gibi alanlarda uzmanlaşmayı seçer.

Sertifikalar ve Lisanslar: Profesyonel bir sertifika kazanmanın yanı sıra, birçok optisyenin sahada çalışmak için bir lisansa ihtiyacı vardır. Birçok eyalet, adayların altı aylık bir stajı tamamlamalarını ve yazılı bir sınavı geçmelerini ister.

Optisyen Olmak İçin Gerekli Beceriler

Optisyenlerin başarılı olabilmeleri için aşağıdaki becerilere ihtiyacı vardır:

Teknik beceriler: Gözlükçüler, hastaların gözlerini ölçmek ve çerçeveleri yüzlere uyacak şekilde ayarlamak gibi görevleri gerçekleştirmek için teknik becerileri kullanır. Ayrıca, müşterilere farklı lens ve çerçevelerin işlevlerini açıklamak için teknik beceriler kullanırlar.

İletişim yetenekleri: Optisyenler iletişim becerilerini hastalar, meslektaşlar ve diğer profesyonellerle etkileşim kurmak için kullanır. Tedavi seçeneklerini açıklamak, soruları yanıtlamak ve göz sağlığı hakkında bilgi vermek için iletişim becerilerini kullanırlar. Ayrıca iletişim becerilerini göz sağlığı ve görme düzeltmesi ile ilgili teknik bilgileri açıklamak için kullanırlar.

Müşteri hizmetleri becerileri: Gözlükçüler, doğru gözlüğü bulmalarına yardımcı olmak için müşterilerle birlikte çalışır. Müşterilerin kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olmak için samimi ve misafirperver olmalıdırlar. Ayrıca farklı gözlük türleri ve mevcut farklı seçenekler hakkındaki soruları da cevaplayabilmelidirler.

Problem çözme yetenekleri: Gözlükçüler, müşteri sorunlarına çözüm bulmak için problem çözme becerilerini kullanır. Mesela bir müşterinin sigortası belirli bir lens türünün maliyetini karşılamıyorsa, bir gözlükçü her iki taraf için de işe yarayan bir çözüm bulabilir. Bu durum daha ucuz bir lens önermeyi veya lens için ödeme yapmanın bir yolunu bulmak için müşteriyle çalışmayı içerebilir.

Organizasyon becerileri: Gözlükçüler genellikle çalışma alanlarını düzenli tutmak ve kayıtlarını düzenli tutmak için güçlü organizasyon becerilerine sahiptir. Bu durum hastalarına kaliteli bakım sağlamalarına ve işlerini yapmak için doğru araç ve gereçlere sahip olduklarından emin olmalarına yardımcı olabilir. Organizasyon becerileri, envanterlerini takip etmelerine ve doğru malzemeleri sipariş etmelerine de yardımcı olabilir.

Optisyen Çalışma Şartları Nasıl?

Optisyenler, optometri ofisleri, oftalmoloji ofisleri, hastaneler ve perakende satış kuruluşları dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Bazı gözlükçüler yarı zamanlı çalışabilse de, genellikle tam zamanlı bir programda çalışırlar. Birçok optisyen, hastalarının programlarına uymak için akşamları ve hafta sonları çalışır. Gözlükçüler genellikle iyi aydınlatılmış ve havalandırılmış alanlarda çalışır. Uzun süre ayakta durmaları ve gözlük ve kontakt lensleri ölçmek ve takmak gibi tekrarlayan görevleri yapmaları gerekebilir.

En Popüler:  Kalite Güvence Temsilcisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Optisyen İçin Mesleki Gelişme

İşte optisyenlerin çalışma şeklini etkileyen üç metod. Optisyenlerin becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Önleyici Göz Bakımına Odaklanma

Giderek daha fazla insan göz hastalıklarının erken teşhis ve tedavisinin önemini anladıkça koruyucu göz bakımına daha fazla odaklanma eğilimi artıyor. Bu durum bu hizmetleri sağlayabilecek gözlükçülere olan talebin artmasına neden oluyor.

Gözlükçüler, koruyucu göz bakımı hizmetlerinde sertifika alarak bu trendden yararlanabilirler. Bu durum halka değerli hizmetler sunmalarına ve ilk etapta görme kaybının oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

İşyerinde Teknolojinin Kullanımı

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe, iş yeri de gelişiyor. Son yıllarda gördüğümüz en önemli değişikliklerden biri, işyerlerinde teknolojinin artan kullanımıdır. Bu durum veri girişi ve belge yönetimi gibi daha dijital tabanlı görevlere doğru bir kaymaya yol açmıştır.

Sonuç olarak işlerinde teknolojiyi kullanabilen gözlükçüler, yapamayanlara göre daha başarılı olacaktır. Web siteleri tasarlama veya pazarlama materyalleri oluşturma gibi daha karmaşık görevler gerektiren işleri bulabilecekler.

Özel Optikler İçin Talep

Tüketiciler giderek görüşlerini iyileştiren veya gözlerini koruyan özel özelliklere sahip gözlükler aradıkça, özel optik endüstrisi hızla büyüyor.

Gittikçe daha fazla insan özel optiklerin faydalarının farkına vardıkça bu eğilimin devam etmesi muhtemeldir. Sonuç olarak, optisyenlerin müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için en son trendlere ve ürünlere aşina olmaları gerekecektir.

Optisyen Nasıl Olunur?

Optisyenlerin kariyer yolları söz konusu olduğunda birçok seçeneği vardır. Gözlükler veya kontakt lensler gibi bir alanda uzmanlaşabilirler veya genel bilgi sahibi olabilirler ve her türlü optik ürünle çalışabilirler. Ayrıca özel muayenehane, hastaneler veya perakende mağazaları gibi farklı ortamlarda çalışmayı da seçebilirler.

Hangi yöne giderlerse gitsinler, gözlükçüler gözlük modası ve teknolojisindeki en son trendlere ayak uydurmak zorundadır. Ayrıca hastaların gözlerini doğru bir şekilde ölçebilmeli ve ihtiyaçları için doğru lensleri reçete edebilmelidirler.

Dipnot: Optisyen İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Bazıları resmi bir çıraklık veya lise sonrası eğitimi tamamlamış olsa da, gözlükçüler genellikle mesleklerini iş başında eğitim yoluyla öğrenirler. Deneyim kazandıkça, optisyenler genellikle baş optisyen veya yönetici gibi daha fazla sorumluluğa sahip daha yüksek seviyeli pozisyonlara ilerlerler. Bazı gözlükçüler kendi optik mağazalarını açarlar.

Optisyenler deneyimle birlikte oftalmik tıp teknisyenleri veya oftalmik laboratuvar teknisyenleri gibi ilgili mesleklere geçebilirler. İş becerilerine sahip olanlar kendi optik mağazalarını açabilir veya optometrik uygulama yöneticileri olabilir. Bazı optisyenler, profesyonel derece programlarını tamamladıktan sonra oftalmolog veya optometrist olurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu