Okuma Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir okuma uzmanının ne yaptığını, bu işi nasıl edineceğinizi ve bir okuma uzmanı olarak başarılı olmak için ne gerektiğini öğrenme zamanı.

Okuma uzmanları, her yaştan öğrencinin okuma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktan sorumludur. Bireyler veya küçük gruplarla çalışabilirler ve bunu yapmak için bire bir öğretim, grup etkinlikleri ve özel yazılım programları dahil olmak üzere genellikle çeşitli teknikler kullanırlar.

Okuma uzmanları genellikle anlama, akıcılık, kelime bilgisi vb. gibi okuma gelişiminin belirli alanlarına odaklanır.

Okuma Uzmanı Sorumlulukları ve Görevleri

Bir okuma uzmanının genel olarak aşağıdakiler gibi sorumlulukları vardır:

 • Ebeveynler ve öğretmenler, müdürler ve konuşma terapistleri veya meslek terapistleri gibi diğer uzmanlar dahil olmak üzere diğer okul personeli ile etkili ilişkiler kurmak ve sürdürmek
 • Öğrencilerin ihtiyaçlarına, yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre ders planları geliştirmek
 • Kitap listeleri, hikaye analizi çalışma sayfaları veya kelime dağarcığı gibi materyallerin sınıfta kullanılmak üzere hazırlanması
 • Öğrencilerin okumadaki ve kelime bilgisi veya anlama gibi diğer önemli alanlardaki güçlü ve zayıf yönlerine ilişkin bireyselleştirilmiş değerlendirmeler yapmak
 • Öğrencilere bire bir öğretim veya okuma grupları veya özel ders oturumları gibi grup etkinlikleri aracılığıyla etkili bir şekilde okumayı, yazmayı ve konuşmayı öğretmek
 • Öğrencilerin özel ihtiyaçlarını, öğrenme stillerini ve güçlü yönlerini belirlemek için tanı testleri uygulamak
 • Öğrencilerin becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için zaman içindeki ilerlemelerini değerlendirmek
 • Okuduğunu anlama veya akıcılık sorunu yaşayan öğrenciler için okuma programları ve materyalleri tasarlamak
 • Okuma güçlüğü çeken öğrencileri olan diğer öğretmenlere destek ve rehberlik sağlamak

Okuma Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Okuma uzmanlarının maaşları, eğitim düzeylerine, yıllara dayanan deneyimlerine ve yaptıkları işin türüne göre değişmektedir. Ayrıca serbest çalışma veya danışmanlık ücretleri yoluyla ek gelir elde edebilirler.

 • 2023 Yılı Ortalama Maaş: 15.000 TL (27.80 TL/saat)
 • 2023 Yılı Üst Düzey Maaşları: 21.000 TL (50.40 TL/saat)

Okuma uzmanlarının istihdamının önümüzdeki on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor.

Okuma uzmanlarına olan talep, büyük ölçüde öğrenci performansına ve dolayısıyla okuma programlarının etkinliğine bağlıdır. Okullar, öğrenci performansını iyileştirmeye çalıştıkça, daha fazla okuma uzmanı işe almaları muhtemeldir.

Dipnot: Okuma Uzmanı İçin Yukarıda Verilen Maaşlar Kariyer sitelerinden ve Forumlardan Alınarak Hazırlanmıştır.

Okuma Uzmanı İçin Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bir okuma uzmanının genel olarak aşağıdaki niteliklere sahip olması gerekir:

Eğitim: Okuma uzmanları en az bir lisans mezuniyetine ihtiyaç duyar. Birçok işveren okuma, eğitim veya ilgili bir alanda yüksek lisans mezuniyetine sahip adayları tercih eder.

En Popüler:  Hesap Yöneticisi Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Birçok hevesli okuma uzmanı, istihdam fırsatlarını artırmak ve daha üst düzey pozisyonlara hak kazanmak için okuma alanında yüksek lisans mezuniyeti kazanmayı seçmektedir. Okuma alanında yüksek lisans mezuniyeti, öğrencilere her yaştan ve yetenekten öğrencilerle çalışma becerisi ve bilgisi sağlar.

Antrenman tecrübesi: Okuma uzmanları, bir şirkette çalışmaya başladıklarında iş başında eğitim alacaklardır. Bu eğitim, uzmanın organizasyonun belirli sistemlerini ve prosedürlerini öğrenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca birlikte çalışacakları öğrenciler hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olacaktır. Okuma uzmanları, yüksek lisanslarını tamamlarken staj yoluyla da eğitim alabilirler.

Sertifikalar ve Lisanslar: Okuma uzmanları, öğrencilerle çalışmak için eyaletlerinde sertifikalı olmalıdır. Her eyaletin farklı gereksinimleri vardır. Bu yüzden eyaletinizdeki gereksinimleri araştırmanız gerekecektir.

Okuma Uzmanlığı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Okuma uzmanları başarılı olmak için aşağıdaki becerilere ihtiyaç duyar:

İletişim: Okuma uzmanları genellikle öğrenciler, veliler, meslektaşlar ve yöneticilerle iletişim kurar. Yüz yüze ve yazılı yazışma yoluyla etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidirler. Ayrıca karmaşık fikirleri anlaşılması kolay bir şekilde iletebilmeleri gerekir.

İşbirliği: İşbirliği, ortak bir hedefe ulaşmak için başkalarıyla birlikte çalışma yeteneğidir. Okuma uzmanları, öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için genellikle okul psikologları gibi diğer profesyonellerle birlikte çalışır. Ayrıca her öğrencinin ihtiyaçlarına en uygun okuma programları ve stratejileri geliştirmek için öğretmenlerle birlikte çalışırlar.

Kritik düşünce: Eleştirel düşünme, bilgileri analiz etme ve sahip olduğunuz bilgilere dayanarak kararlar verme yeteneğidir. Bir okuma uzmanı olarak eleştirel düşünme, öğrencilerle çalışırken sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Mesela bir öğrenci belirli bir okuma parçasıyla ilgili sorun yaşıyorsa, bir okuma uzmanı öğrencinin konu hakkında ne bildiğini ve okuma materyalini anlamalarına yardımcı olmak için neleri öğrenmesi gerekebileceğini belirlemek için eleştirel düşünmeyi kullanabilir.

Organizasyon: Okuma uzmanları genellikle çeşitli görev ve sorumlulukları yönetmek zorundadır. Güçlü organizasyon becerilerine sahip olmak, zamanınızı ve sorumluluklarınızı daha verimli yönetmenize yardımcı olabilir. Organizasyon ek olarak öğrenci kayıtlarını, ders planlarını ve diğer önemli belgeleri takip etmenize yardımcı olabilir.

Sabır: Sabır, okuma uzmanlarının öğrencilerine yardımcı olmak için kullanabilecekleri başka bir beceridir. Okuma, zaman alabilen bir süreçtir ve okuma becerilerini geliştirmek için çalışırken okuma uzmanlarının öğrencilerine karşı sabırlı olmaları önemlidir.

Okuma Uzmanı Çalışma Şartları Nasıl?

Okuma uzmanları, devlet okulları ve özel okullar, kolejler ve üniversiteler, hastaneler, klinikler ve ıslahevleri dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda çalışır. Bireysel veya öğrenci gruplarıyla çalışabilirler ve çalışma saatleri ortama göre değişir. Birçok okuma uzmanı haftada 40 saat standart bir şekilde çalışır. Fakat bazıları öğrencilerinin programlarına uyum sağlamak için akşamları veya hafta sonları çalışabilir. Bazı okuma uzmanları da hizmet sağlamak için farklı okullara veya sitelere seyahat edebilir.

En Popüler:  Kimyasal Analist Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Uzman Eğilimlerini Okumak

İşte okuma uzmanlarının çalışma şeklini etkileyen üç metod. Okuma uzmanlarının becerilerini güncel tutmak ve işyerinde rekabet avantajı sağlamak için bu gelişmelerden haberdar olmaları gerekecektir.

Temel Beceri Olarak Okumaya Dikkat

Okuma, tüm öğrencilerin öğrenmesi gereken temel bir beceri olarak görüldüğünden, günümüz dünyasında giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu durum temel bir beceri olarak okumaya daha fazla odaklanmaya yol açmaktadır, bu da öğrencilerin bu beceriyi geliştirmelerine yardımcı olmak için okuma uzmanlarının hazırlıklı olması gerektiği anlamına gelmektedir.

Okuma daha önemli hale geldikçe, okuma uzmanlarının öğrencilere sadece okumayı değil, aynı zamanda etkili ve verimli okumayı da öğretmeleri gerekecektir. Ayrıca, öğrencilerin okulda ve ötesinde başarılı olmak için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilmeleri gerekecektir.

Okuryazarlık Gelişimine Odaklanma

Okuryazarlık gelişimine artan odaklanma eğilimi, üçüncü sınıfın sonunda yetkin okuyucu olmayan çocukların akademik başarısızlık riski altında olduğunun farkına varılmasından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, okullar öğrencilerinde erken okuryazarlık becerilerini geliştirmeye daha fazla önem vermektedir.

Okuma uzmanları, erken okuryazarlık gelişiminde uzmanlaşarak bu eğilimden yararlanabilir. Bu durum okuryazarlık gelişiminin farklı aşamalarını ve her aşamada öğrencileri en iyi şekilde nasıl destekleyeceğinizi anlamayı içerir. Ayrıca, okuma uzmanları okuma öğretimi için en son araştırmaya dayalı yöntemlere aşina olmalıdır.

STEM Eğitimine Vurgu

İşletmeler giderek teknolojiye bağımlı hale geldikçe STEM eğitimine olan talep hızla artıyor. Bu durum STEM konularında uzmanlığa sahip okuma uzmanlarına olan talebin artmasına neden oldu.

Okuma uzmanları, STEM eğitiminde sertifika alarak bu trendden yararlanabilirler. Bu durum STEM’i sınıflarına entegre etmek isteyen öğretmenlere ve yöneticilere değerli destek sağlamalarını sağlayacaktır. Ek olarak, okuma uzmanları STEM alanlarında okumanın önemini teşvik etmek için de çalışabilirler.

Nasıl Okuma Uzmanı Olunur?

Bir okuma uzmanı kariyeri inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir. Okuma ile mücadele eden çocukların ve yetişkinlerin hayatlarında fark yaratmanızı sağlar. Fakat bu kariyere başlamadan önce tüm yönleriyle düşünmek önemlidir.

Düşünmeniz gereken en önemli şeylerden biri, nerede çalışmak istediğinizdir. Bir okul veya kütüphane ortamında çalışmak ister misiniz? Yoksa okuma güçlüğü çeken yetişkinlerle mi çalışmak istiyorsunuz? Mevcut birçok farklı seçenek vardır. Bu yüzden seçeneklerinizi keşfetmek için biraz zaman ayırın.

Bir diğer önemli husus ise niteliklerinizdir. Çoğu eyalet, okuma uzmanlarının okuma uzmanlığı ile eğitim alanında en az bir yüksek lisans mezuniyetine sahip olmasını gerektirir. Ek olarak, birçok okul ve kütüphane de okuma öğretiminde sertifika gerektirir.

Son olarak, okuma öğretiminde en son araştırmalar ve en iyi uygulamalar konusunda güncel kalmak önemlidir. Bu durum müşterilerinize mümkün olan en iyi hizmetleri sunmanıza yardımcı olacaktır.

Dipnot: Bir Okuma Uzmanı İçin CV Hazırlama Rehberini İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Kariyer ve İş İmkanları

Birçok okuma uzmanı kariyerlerine öğretmen olarak başlar. Birkaç yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, okuma eğitiminde yüksek lisans veya doktora yapmak için okula dönmeye karar verebilirler. Bu ileri derece ile okuma uzmanları veya okuma koçları olabilirler. Bazı okuma uzmanları ek olarak müfredat uzmanı veya yönetici olmayı da seçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu